اربعین خونین کربلا ... کودک ربایی در هائیتی ... دفاع موشکی آمریکا این بار در رومانی ... عربستان در افغانستان ... تهدید سوری از سوی رژیم صهیونیستی ...

اربعین خونبار کربلا
هفته گذشته عراق و کربلا روزهای خونباری را پشت سر گذاشت و زائران حرم حضرت امام حسین(ع) که برای برپایی آیین های عاشورا به این شهر سفر کرده بودن هدف حملات تروریستی قرار گرفتند.
در نخستین حمله تروریستی که در منطقه باب الشام در شمال بغداد رخ داد، یک زن بمب گذار انتحاری با انفجار بمب جا سازی شده در کمربند خود، ده ها زائر حسینی را که عازم کربلا بودن به قتل رساند.
درپی آن سلسله انفجارهایی در کربلا رخ داد که طی آن تاکنون دست کم یک صد زائر به قتل رسیدند.
منابع بیمارستانی عراق روز چهارشنبه اعلام کردند که در سومین حمله مرگبار هفته گذشته علیه زائران شیعه دست کم 75 تن زخمی شده و حدود 17 نفر در انفجار بمب نزدیک کاروان زائران حرم سید الشهداء در کربلا، جان باختند.
منابع پلیس همچنین با اشاره به وخامت حال برخی از زخمیان از امکان افزایش آمار تلفات این بمب گذاری خبر دادنده بودند.
زائران شیعه حرم اباعبدالله الحسین، همچنین در جنوب و جنوب غرب بغداد با انفجار جداگانه 2 بمب مواجه شده اند که در این انفجارها دست کم یک نفر کشته و حدود 4 زائر زخمی شدند.
در آخرین حملات روز جمعه، در روز اربعین حسینی در شهر کربلا رخ داد که تعداد تلفات آن به 42 کشته و 150 زخمی رسید.
گزارش های اولیه حکایت از آن داشت که انفجاری که روز گذشته در بین زائران حرم امام حسین(ع) در سالگرد اربعین شهادت امام سوم شیعیان روی داد، ناشی از یک خودروی بمب گذاری شده در چهار کیلومتری شرق کربلا بوده که بر اثر آن سه خودروی نظامیان عراقی نیز منهدم شده است.
این درحالی است که امال الدین الهر، فرماندار شهر کربلا علت انفجار را شلیک خمپاره از شمال شرقی این شهر اعلام کرد و گفت، این انفجار حداقل 42 کشته و 150 زخمی برجای گذاشته است.
این انفجار درحالی روی داد که حدود 30 هزار پلیس و سرباز در این شهر در حال خدمت بودند و اوایل هفته گذشته نوری المالکی، نخست وزیر عراق برای نظارت مستقیم بر مسائل امنیتی این شهر مذهبی شیعی عازم کربلا شده بود.
برپایه این
گزارش بسیاری از شخصیت ها و مقامات اسلامی این حملات را محکوم کرده و آن را با هدف نامن کردن و ایجاد درگیری های قومی برای تاثیر گزاری بر انتخابات پارلمانی آتی عراق دانسته اند.
حزب الله لبنان بر اساس بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر کرد، اظهار داشت که وقوع چنین حوادثی به معنای دامن زدن به اختلافات و تحریکات داخلی در عراق است و پیامدهای خونباری را به همراه خواهد داشت.
این بیانیه، وقوع این گونه انفجارها را در راستای اقدامات سازمان یافته ای دانست که با هدف تداوم حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در خاک عراق صورت می گیرد.
حزب الله لبنان در بیانیه خود همچنین از ملت عراق خواست تا اتحاد و انسجام خود را در برابر اقدامات تروریستی درآن کشور، حفظ نمایند.
تهدید سوریه از سوی رژیم صهیونیستی
هفته گذش
ته، آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه رژیم اشغالگر قدس، در واکنش به اظهارات اخیر مقامات سوری، بشار اسد را به سرنگونی از قدرت تهدید کرد.
لیبرمن وروز پنجشنبه در کنفرانسی تجاری در دانشگاه "بار الان"، دومین دانشگاه مهم سرزمین های اشغالی، گفت: چنان چه سوریه با این رژیم وارد جنگ شود، تل آویو، اسد را از قدرت به زیر خواهد کشید.
وی درای
ن کنفرانس خطاب به بشار اسد، گفت: اگر جنگی صورت گیرد، آن جنگ را نمی بازید، بلکه تو (اسد) و خاندان ات، قدرت را از دست خواهید داد .
اظهارات وزیر امور خارجه رژیم اسراییل در پی اظهرات اخیر بشار اسد پس از دیدار خود با "میگوئل انخل موراتینوس" وزیر امورخارجه اسپانیا صورت می گیرد.
رییس جمهوری سوریه دراین دیدار
هشدار داده بود، رژیم اسراییل خاورمیانه را به سوی جنگی جدید سوق می دهد.
اسد همچنین دراین دیدار گفته بود، رژیم صهیونیستی چندان درمورد صلح خاورمیانه جدی نیست و تمامی نشانه ها حکایت از آن دارد که این رژیم در صدد به راه انداختن جنگی تازه در منطقه است.
اظهارات لیبرمن همچنین در پ
ی گفته های "ولید معلم" همتای سوری وی بیان شد که در آن از مقامات تل آویو خواسته بود تا منطقی عمل کرده و به مسیر مذاکرات صلح بازگردد.
ولید معلم در کنفرانسی مطبوعاتی در پایان دیدار خود با همتای اسپانیایی اش با خطاب قرار دادن مسئولان اسرائیلی افزود: دیگر ایفای نقش بی شرف ها و پست ها کافی است و اراده سوریه را آزمایش نکنید.
گفتنی است، ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه همچنین تهدید کرد، در صورت حمله رژیم صهیونیستی به سوریه، دمشق جنگ را تا تل آویو گسترش خواهد داد.
همچنین وزارت امور خارجه سوری
ه، روز سه شنبه سفرای کشورهاى خارجى مقیم این کشور را به این وزارتخانه دعوت کرده و آنان را در جریان تهدیدهاى جنگى اسرائیل علیه سوریه قرار داد.
احمد عرنوس معاون وزیر امور خارجه سوریه در این دیدار گفت: اسرائیل تهدید به برافروختن آتش جنگ در کل منطقه می کند لیکن سوریه با توجه به توانمندی هاى دفاعى خود، آماده دفاع از خویش در برابر هر گونه تجاوز است.
وى همچنین از سفرای خارجی مقیم دمشق خواست کشورهاى خود را در جریان این امر و نیات تجاوزکارانه رژیم اسرائیل، قرار دهند.
معاون وزیر امور خارجه سوریه، همچنین خواستار افشای این تحرکات اسرائیل در مقایسه با اقدامات سوریه شد.
وى در ادامه، تهدیدهای گابی اشکنازى رئیس ستاد ارتش اسرائیل و همچنین وزیر دفاع این رژیم علیه کشورهاى منطقه را ناشى از بحران هاى داخلى رژیم اسرائیل دانست.
در همین رابطه، ولید جنبلاط روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: حال که جنون اسرائیل و تهدیدهای مداوم این رژیم به اوج خود رسیده باید به سوریه و رهبران سوری بگویم که ما فارغ از تمامی ملاحظات، در کنار شما خواهیم ایستاد.
گفتی است، ولید جنبلاط که خود روزگاری از هم پیمانان نزدیک سوریه بود، پس از ترور رفیق حریری به یکی از منتقدان جدی سیاست های دمشق بدل شد.
این در حالی است که جنبلاط به تازگی از بازسازی حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان بر اساس " اصول تاریخی " سیاست های اقتصادی چپ، ناسیونالیسم عربی، مقامت در برابر اسرائیل و روابط صمیمانه با دمشق سخن گفته است.
با این حال گفته می شود، رژیم اشغالگر قدس با صدور بیانیه ای ضمن عقب نشینی از مواضع اخیر خود خواستار برپایی مذاکره بدون پیش شرط با سوریه شده است.
در این بی
انیه که روز پنج شنبه از سوی بنیامین نتانیاهو و اویگدور لیبرمن منتشر شد، تل آویو خواستار برپایی گفتگوهای بدون پیش شرط با دمشق شده است.
ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل نیز در بیانیه ای مراتب ناخرسندی خود را از اظهارات اخیر لیبرمن درباره سوریه اعلام کرد.
اظهارات عجیب برلوسکونی
سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا در اقدامی عجیب و سئوال برانگیز، رژیم اشغالگر اسرائیل را برترین نمونه دموکراسی و آزادی در خاورمیانه دانست.
برلوسکونی در اظهاراتی ستایش آمیز در مجلس سرزمین های اشغالی، رژیم صهیونیستی را برترین و تنها نمونه دمکراسی و آزادی در
خاورمیانه دانست.
نخست وزیر ایتالیا همچنین در این اظهارات از مخالفت رم با گزارش پانصد و هفتاد و پنج صفحه ای گلدستون به سازمان ملل متحد، خبر داد.
برلوسکونی در حالی به بیان این اظهارات می پردازد که در گزارش گلدستون، رژیم اسراییل به دلیل تجاوز نظامی مرگبار به نوار غزه در دسامبر سال 2008 میلادی که منجر به کشته شدن 1400 فلسطینی شد، به عنوان جنایت کار جنگی معرفی شده است.
این در حالی است که دبیر حزب کمونیست ایتالیا، اظهارات برلوسکونی در پارلمان رژیم اشغالگر قدس و در دفاع از عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در غزه را "شرم آور" خواند.
در همین حال، "ائوریتسیو موسولینو" مسئول بخش خاورمیانه حزب کمونیست ایتالیا نیز در نامه ای سر گشاده خطاب به نخست وزیر ایتالیا، ایراد این اظهارات شرم آور را توهین به ملت ایتالیا دانست.
گفتنی است، نخست وزیر ایتالیا که به همراه برخی وزاری کابینه اش هفته گذشته برای دیداری سه روزه عازم اسرائیل شد، اقدامات تل آویو در جنگ 22 روزه غزه را اقداماتی درست و سنجیده دانست و آرزو کرد روز رژیم صهیونیستی به عضویت اتحادیه اروپا درآید.
افزایش تنش میان چین و آمریکا
در پی اعلام دیدار باراک اوباما رییس جمهور آمریکا با دالایی لاما، رهبر در تبعید بوداییان و فروش سلاح های آمریکایی به تایوان و همچنین اعلام عدم عقب نشینی چین از سیاست ها و مواضع سیاسی و اقتصادی خود،تنش میان واشنگتن و پکن در هفته گذشته وارد مرحله جدیدی شد.
وزارت امور خارجه چین نیز به تهدیدهای اخیر "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در خصوص اتخاذ مواضع سخت تر در قبال پکن، واکنش نشان داد.
باراک اوباما پیتشر تهدید کرده بود، مواضع سخت تری را در قبال چین اتخاذ خواهد کرد تا اطمینان یابد که این کشور بازارهای تجاری خود را به روی آمریکا خواهد گشود.
ما ژائوکسو، سخنگوی امور وزارت خارجه چین امروز پنجشنبه اعلام کرد: اتهامات نادرست و اعمال فشار، به حل مساله کمک نخواهد کرد.
باراک اوباما همچنین روز چهارشنبه بار دیگر با انتقاد از سیاست های چین در رابطه با واحد ارزی این کشور تاکید کرد، واشنگتن چین را وادار خواهد کرد تا قوانین و مقررات بین المللی تجاری را به کار گیرد و در نهایت بازارهای خود را به روی واشنگتن باز کند.
ژائوکسو نیز در واکنش به اظهارات اوباما تاکید کرد، "یوان" از نرخ منطقی و قابل قبولی برخوردار است و چین طراز تجاری خود با ایالات متحده آمریکا را تعمدا بر هم نزده است.
از سوی دیگر، تنش موجود میان دو قطب بزرگ اقتصاد دنیا از آن رو شدت گرفته است که آمریکا از کمک 6.4 میلیارد دلاری تسلیحاتی خود به تایوان، کشوری که از نظر چین به منزله تهدیدی خطرناک در نظر گرفته می شود، پرده برداشته است.
در همین حال، چین نیز تهدید کرده است که شرکت های آمریکایی فعال در زمینه تسلیحات را که در فروش تسلیحات آمریکا به تایوان مشارکت کنند، تحریم خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین یادآور شد، تصمیم دولت این کشور در رابطه با اعمال تحریم علیه تولید کنندگان تسلیحات آمریکا، اقدام درست و سنجیده ای بوده است.
بروس لمکین، معاون فرمانده نیروی هوایی امریکا با رد تهدیدهای پکن، بر لزوم انجام معامله تسلیحاتی واشنگتن با تایوان تاکید کرد.
لمکین روز سه شنبه در اظهاراتی گفت: این سیاستی است که بر اساس اصول و تعهدات ما به ماده قانون روابط واشنگتن- تایوان اتخاذ شده است.
پکن پس از انتشار خبر معامله تسلیحاتی واشنگتن با تایوان، مبادلات نظامی خود با امریکا را به حال تعلیق درآورده و از احتمال تحریم شرکت های تسلیحاتی امریکا سخن می گوید.
گفتنی است، آمریکا قصد دارد در معامله ای به ارزش 6 میلیارد و 4 میلیون دلار، 60 فروند بالگرد مدل "یو اچ بلک هاوک"، موشک های پیشرفته پاتریوت، کشتی های شکاری کوچک و فن آوری های پیشرفته تسلیحات دفاعی در اختیار تایوان قرار دهد.
این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز روز سه شنبه، در ادامه هشدارهای این کشور در خصوص فروش تسلیحات آمریکا به تایوان تاکید کرد، این قرارداد به همکاری پکن با واشنگتن در مسائل بین المللی و منطقه ای لطمه خواهد زد.
چین که تایوان را بخشی از خاک خود می داند، تاکنون با اقدامات مختلف خشم و اعتراض خود را درباره تداوم فروش تسلیحات آمریکا به تایپه اعلام کرده است.
بیانیه های هشدار آمیز، احضار سفیر آمریکا در پکن، تعلیق گفتگوهای نظامی درباره کنترل تسلیحات و منع تکثیر تسلیحات کشتار جمعی و نیز توقف روند مذاکرات وزیران دفاع دو کشور درباره مسائل امنیتی از جمله واکنش های چین به ادامه فروش تسلیحات آمریکا به تایوان به شمار می آید.
برپایه این گزارش، همچنین چین به رئیس جمهور آمریکا درباره دیدار با دالایی لاما، رهبر بودائیان تبت هشدار داد.
به گزارش فرانس پرس، "ژو ویکن" از مقامات عالی رتبه حزب کمونیست چین، واشنگتن را از هرگونه نشست با رهبر تبعیدی بودائیان دالایی لاما برحذر داشت و تصریح کرد، دیدار احتمالی باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با دالایی لاما همکاری دو کشور را تهدید و بنیان سیاسی دو کشور را به طور جدی تضعیف خواهد کرد.
این مقام چینی در ادامه دیدار با دالایی لاما را بهانه ای برای دخالت در امور چین دانست و مخالفت پکن را با این گونه حرکات اعلام کرد.
بحث دوباره عمر البشیر
هفته گذشت
ه یکی دیگر از جنجال های رسانه ای بحث بررسی دوباره اتهام نسل کشی و جنایات جنگی رییس جمهور سودان، عمرالبشر در دادگاه لاهه بود.
این درحالی است که سودان دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی، "لاهه" را به تلاش برای تاثیر گذاری بر روند مذاکرات صلح با شورشیان دارفور و تغییر مسیر آن متهم کرده بود.
بر اساس این گزارش، این اتهامات پس از آن مطرح شده است که دادگاه لاهه به تجدید نظر در اتهام نسل کشی که به "عمر البشیر" رئیس جمهور سودان وارد شده است، رای داد.
"کمال عبید" وزیر اطلاع رسانی دولت سودان در همین خصوص گفت: اگر به زمان وقوع این پروسه دقت شود مشخص می شود که دادگاه لاهه قصد دارد تا روند سیاسی پیش گرفته شده در سودان را متوقف کند.
این اخبار پس از آن منتشر می شود که دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی حکم اولیه خود را در خصوص اتهامات وارده در خصوص نسل کشی به عمر البشیر رئیس جمهور سودان تغییر داد.
گفتنی است که دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی، پیشتر اعلام کرده بود که مدارک کافی برای متهم کردن عمر البشیر رئیس جمهور سودان به نسل کشی در دارفور وجود ندارد.
خارطوم اعلام کرده است که اقدام دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی در خصوص وارد کردن اتهام نسل کشی به رئیس جمهور سودان یک اقدام کاملا سیاسی است و به منظور متوقف کردن انتخابات دمکراتیک در سودان که قرار است در تاریخ یازدهم آوریل سال جدید میلادی برگزار شود، انجام شده است.
عبید با اشاره به مذاکرات و مشورت های انجام شده با شورشیان دارفور در قطر در ادامه خاطر نشان کرد: دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی قصد دارد تا بر روند سیاسی موجود در
سودان و همچنین بر مذاکراتی که در دوحه جریان دارد، تاثیر گذارد.
و همچنان هائیتی در راس اخبار
رخدادهای پس از زلزله خانمان برانداز هائیتی گویی بیش از فجایع این بلای طبیعی خبرساز شده است.
پس از انت
شار اخباری همچون سرقت اعضای مجروحان این زلزله از سوی رژیم صهیونیستی هفته گذشته 10 آمریکایی به جرم اقدام برای خارج کردن 33 کودک هائیتیایی دستگیر شدند.
همچنین، یک قاضی ارشد هاییتیایی مراحل تحقیق و بازجویی از ده شهروند امریکایی را که به اتهام تلاش برای قاچاق 33 کودک هاییتیایی دستگیر شده اند، آغاز کرد.
در اولین مرحله از این تحقیقات روز سه شنبه پنج زن از ده مظنون امریکایی به مدت چندین ساعت در پشت درهای بسته مورد بازجویی قرار گرفتند
.
بر اساس اعلام وزارت ارتباطات هاییتی، ماری لارنس لاسیگ، پنج مرد مظنون نیز روز چهارشنبه مورد بازجویی قرار خواهند گرفتند.
روز دوشنبه نخست وزیر هاییتی ژان ماکس به ریو این ده امریکایی را "گروگان گیرانی دانست که کاملا به اهداف و اقدامات "اشتباه " خود آگاه بوده اند.
گفتنی است، مظنونین پس از انجام بازرسی خودرو توسط پلیس هاییتی در منطقه مالپاسه در مرز هاییتی و جمهوری دومینیکن دستگیر شده اند.
یکی از مظنونین که ریاست یک صندوق خیریه در ایالت آیداهوی امریکا با نام زندگی جدید کودکان آواره را برعهده دارد، اتهامات وارده را انکار کرده است.
پلیس هاییتی می گوید، این افراد هیچ مدرکی دال بر در اختیار داشتن حق قیمومیت این 33 کودک هایتیایی باشد، در دست نداشته اند.
از سوی دیگر، هیچ مدرک دیگری نیز یتیم و بی سرپرست شدن این کودکان در جریان زلزله اخیر هاییتی را تایید نمی کند.
این در حالی است که افزون بر قاچاق کودکان در هاییتی، گروه های امداد غیرقانونی نیز با انتقال کودکان هایتیایی به کشورهای دیگر به فروش آنان به زوج های بی فرزند، اقدام می کنند.
و همچنان شیعیان الحوثی زیر آتش عربستان
عربستان سعودی با وجود اعلام آمادگی شبه نظامیان الحوثی برای برقراری آتش بس، همچنان شمال یمن را در هفته گذشته آماج حملات هوایی خود قرار دادند.
بر اساس بیانیه روز سه شنبه جنبش شیعه الحوثی یمن، جنگنده های عربستان سعودی در دور جدید حملات این کشور برای آنچه انهدام مواضع و سرکوب حوثی ها عنوان می کند، 24 بار استان صعده و حومه آن را بمباران کردند.
بر اساس گزارش های
منتشر شده، در این حملات چند منزل مسکونی ویران شد و بیش از 12 نفر جان باختند.
در بیانیه حوثی ها آمده است، نیروهای عربستان سعودی همچنین با شلیک 232 راکت به مناطق "ظهر الحمار"، "الحصامه"، "الملاحیظ"، "غفاره"، "شدا" و "قمامه" را هدف حمله قرار دادند.
حملات عربستان سعودی به شمال یمن درحالی ادامه دارد که "عبدالمالک الحوثی"، رهبر شبه نظامیان شیعه یمن، روز شنبه گذشته، اعلام کرد، نیروهای مقاومت آماده اند برای جلوگیری از تلفات بیشتر غیرنظامیان، پیشنهاد آتش بس پنج مفادی دولت را بپذیرند.
شبه نظامیان الحوثی در همان روز به نشان حسن نیت برای پایان دادن به درگیری های شمال یمن، از دست کم 46 موضع خود در امتداد مرز بین یمن و عربستان سعودی عقب نشینی کردند.
این درحالی است که دولت صنعا اعلام آمادگی حوثی ها را رد کرده و می گوید، این جنبش از قبول ششمین ماده آتش بس پیشنهادی مبنی بر توقف هرگونه حمله به خاک عربستان، امتناع کرده است.
ریاض که از ماه نوامبر 2009 میلادی به عملیات گسترده نظامی یمن علیه شبه نظامیان الحوثی پیوسته است، هفته گذشته، پس از اعلام آمادگی حوثی ها برای آتش بس و عقب نشینی داوطلبانه آنها از مواضع مرزی، مدعی شد در این جنگ پیروز شده است.
درگیری شبه نظامیان الحوثی و نیروهای صنعا در شمال یمن از سال 2004 میلادی آغاز شد و در اوت 2009 میلادی با آغاز عملیات گسترده ارتش یمن برای سرکوب جنگجویان در استان الصعده در شمال این کشور شدت گرفت.
این در حالی است دولت یمن درحالی با پشتیبانی عربستان و آمریکا به جنگ در صعده ادامه می دهد که آژانس های امدادرسان بین المللی چون صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) و کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل درباره تعمیق بحران بشری در این منطقه هشدار داده اند.
بر اساس آمار تخمینی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، پنج سال درگیری داخلی در شمال یمن، 250 هزار نفر آواره برجا گذاشته است .
این نهاد سازمان ملل همچنین اعلام کرده است، آمار افراد بی خانمان در یمن که از کشورهای فقیر جهان عرب به شمار می آید، از ماه اوت تاکنون دو برابر شده است.
سازمان ملل متحد در گزارشی نسبت به کمبود منابع لازم برای امدارسانی به آوارگان یمنی هشدار داد.
خانم ملیسا فلمینگ، سخنگوی کمیساریای عالی اوارگان سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد: سازمان ملل در یمن با وضعیت وخیم مالی دست و پمجه نرم می کند و درصورت عدم دریافت کمک های مالی لازم، مقیاس عملیات امداد خود به آوارگان یمنی را محدود خواهد کرد.
در این گزارش همچنین آمده است، سازمان ملل متحد تاکنون تنها 3 درصد از مجموع 36.5 میلیون دلار اعتبار لازم برای بهبود وضعیت آوارگان یمنی را تامین کرده است.
ملیسا فلمی
نگ همچنین در ادامه افزود: کمبود منابع مالی به زودی تاثیر خود را بر روند ماموریت امداد و یاری ما به 250 هزار آواره داخلی و 170 هزار پناهجوی حاضر در یمن خواهد گذاشت.
عربستان
در افغانستان
رئیس جمهور افغانستان در صدر هیاتی عالی رتبه برای دیدار و گفتگو با مقامات عربستان سعودی به این کشور سفر کرد.
حامد کرزی،
رئیس جمهور افغانستان در سفر سه روزه خود به عربستان سعودی که روز (سه شنبه) آغاز شده است، اعمال عمره مفرده را به جا می آورد و سپس با مقامات سعودی دیدار و گفتگو کرد.
رئیس جمهور افغانستان در دیدار و گفتگو با عبدالله ، شاه عربستان و برخی از مقامات این کشور درباره گسترش همکاری، توسعه روابط دو جانبه و کمک به روند بازسازی افغانستان بحث و تبادل نظر کرد.
طرح مصالحه
دولت افغانستان با طالبان نیز از جمله موضوعات مورد بحث در نشست کرزی با مقامات عربستان عنوان شده است.
زلمی رسول، وزیر خارجه و "نعمت الله شهرانی"، مشاور رئیس جمهور افغانستان همراهان کرزی در این سفر به شمار می آیند.
دفاع موشکی آمریکا این بار در رومانی
هفته گذشته رییس جمهور رومانی از پیوستن این کشور به طرح پدافند موشکی امریکا در اروپا خبر داد.
تاریان باشسکو رییس جمهور رومانی اعلام کرد، شورای عالی دفاع ملی رومانی روز پنج شنبه مجوز استقرار پدافند موشکی امریکا در خاک این کشور را صادر کرده است.
باشسکو گفت: باراک اوباما از طریق الن تاچر سرپرست امور امنیت ملی و کنترل تسلیحاتی امریکا از رومانی دعوت کرده است تا به طرح توسعه سامانه پدافند موشکی این کشور بپیوندد.
وی همچنین افزود، این تصمیم در راستای تصمیمات نهایی اجلاس سال 2008 ناتو در بخارست و نشست کهل اتخاذ شده است.
باشسکو گفت: محل جدید استقرار این سامانه ها پوشش کامل پدافند در مقابل هر گونه حمله موشک های بلستیک و موشک های کوتاه برد را فراهم خواهد کرد.
باشسکو همچنین تاکید کرد، این سامانه جدید هرگز با هدف بهره برداری علیه حملات احتمالی روسیه برپا نشده است.
پیش از این نیز آمریکا از استقرار سامانه دفاع موشکی در لهستان و چند کشور خاور میانه خبر داده بود.
بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که این اقدامات دولت باراک اوباما دنبال روی از سیاست های توسعه طلبانه جورج بوش بوده و به جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی دیگری میان روسیه و آمریکا دامن خواهد زد.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.