وزرای امور خارجه هفتاد کشور برای بررسی اوضاع افغانستان و اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با جنبش طالبان از طریق اختصاص صندوقی با سرمایه 500 میلیون دلار به منظور خریدن برخی از عناصر معتدل طالبان و قبیله پشتون که به آن وابسته هستند با هدف ایجاد شکاف و تضعیف قدرت شان، شرکت کردند.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان برای دیدار با پادشاه عربستان به منظور قانع کردن این کشور برای میانجیگری میان طرف های افغانی و قانع کردن گروه طالبان در پیوستن به فرایند سیاسی که از دل اشغالگری آمریکا بیرون آمده، به ریاض سفر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه
القدس العربی چاپ لندن در تحلیلی آورده است، این اقدام رئیس جمهور افغانستان در راستای اجرای تصمیمات کنفرانس لندن صورت می پذیرد که هفته گذشته برگزار شد.
در این کنفرانس وزرای امور خارجه هفتاد کشور برای بررسی اوضاع افغانستان و اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با جنبش طالبان از طریق اختصاص صندوقی با سرمایه 500 میلیون دلار به منظور خریدن برخی از عناصر معتدل طالبان و قبیله پشتون که به آن وابسته هستند با هدف ایجاد شکاف و تضعیف قدرت شان، شرکت کردند.
عربستان سعودی در پذیرش این میانجیگری به علت آنکه احتمال می دهد موفقیت آمیز نباشد، مردد است.
این روزنامه می افزاید: این تردید به وضوح در بی اشتیاقی اش هویداست، اگرچه این میانجیگری با توصیه کنفرانس لندن صورت می گیرد. چه بسا اغراق نیست اگر گفته شود عربستان به رغم وزن عربی و اسلامی اش و جایگاه خاص اقتصادی اش به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت، میانجیگر شایسته ای در نزاع افغانستان نیست زیرا یکی از طرف های حامی به اصطلاح مبارزه با تروریسم است؛ و این کار را از طریق کمک مالی، کمک اصلاعاتی لازم و مشارکتش در صندوق پیشنهادی کنفرانس لندن برای ایجاد «شوراهای بیداری طالبانی» از گروه های پشتون مخالف با جنبش طالبان انجام می دهد و نیز تمایل به دریافت رشوه از آمریکایی ها نیز است.
سعود الفیصل وزیر امورخارجه عربستان با اعلام پیش شرط هایی میانجیگری کشورش را نفی کرد ؛ پیش شرط هایی که آنها را برای هرگونه میانجیگری ضروری دانست نظیر جدایی طالبان از القاعده و امتناع از پناه دادن به آنها و نیز از دیگر گروه های تندور در افغانستان.
میانجیگر شفاف باید بی طرف باشد و از جانب همه طرف ها مورد قبول، همچنین باید از تحمیل هر گونه شرط یا خواسته ای از قبل، دوری کند و این چیزی است که طرف عربستانی از آن بهره مند نیست.
القدی العربی در بخش دیگری از مطلب خود آورده است: از سوی دیگر گروه طالبان به دنبال میانجیگر برای پایان درگیری با اشغالگر غربی در کشورش، نیست زیرا آنچه به خاطرش دارد می جنگد و پایان سریع اشغالگری و خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان را خواستار است و به نظر می رسد تحقق این خواسته چندان دور از نظر نیست.
ژنرال مایکل مولن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز گذشته در کنگره هشدار داد که نفوذ طالبان در بیشتر ولایات افغانستان در حال افزایش است. دو هفته پیش واحدهای انتحاری وابسته به جنبش طالبان موفق شدند به کاخ ریاست جمهوری در کابل برسند و تلاش کردند آن را منفجر کنند؛ این در حالی بود که وزرای دولت داشتند در برابر کرزی داخل قصر ادای سوگند می کردند. آمریکایی ها عربستان و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس را از بیست سال پیش و زمانی که از آنها خواستند از جهاد افغانستان علیه اتحاد جماهیر شوروی وو نیروهایش حمایت کنند، با خود در افغانستان گرفتار کردند؛ این دخالت بیست میلیارد دلار هزینه برای این کشورها داشته، به عبارتی دیگر ده برابر آنچه که برای مقاومت و سازمان آزدیبخش فلسطین طی ربع قرن پرداخت کردند. آمریکایی ها اکنون می خواهند همان مساله را تکرار کنند چه بواسطه سوق دادن آنها برای میانجیگری که ناکامی اش بر موفقیت اش می چربد و چه از طریق مشارکتش در صندوق حمایت مالی از «شوراهای بیداری پشتونی» تکرار کند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.