گرایش «ترزا می» نخست وزیر جدید انگلیس برای استفاده از شمار بیشتری از زنان در کابینه اش به سرخط اکثر روزنامه های این کشور تبدیل شده است.

نخست‌وزیر جدید انگلیس از زنان بیشتری در کابینه جدید این کشور استفاده خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، بر همین اساس روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی نوشت: ترزا می قصد دارد پس از آنکه به عنوان دومین نخست وزیر زن در تاریخ بریتانیا منصوب شد، پست های ارشد دولتی بیشتری را به زنان واگذار کند.

انتظار می رود ترزا می همزمان با اعلام کابینه جدیدیش، تغییرات شگرفی را در خصوص پست های «آمبر راد» وزیر انرژی و «جاستین گرینینگ» وزیر توسعه بین المللی اعلام کند.

آمبر راد

در حالی که خانم راد یکی از دوستان نزدیک مِی است، انتظار می رود یکی از چهار پست اصلی به وی واگذار شود و به عنوان وزیر کشور معرفی شود، در حالی که خانم گرینینگ احتمال دارد به عنوان وزیر بهداشت جدید معرفی شود.

تغییرات مِی به احتمال زیاد به حرکت وی به سمت چند نماینده زن محافظه کار در پارلمان برای انتصاب آنها در پست های مهم منتهی خواهد شد و این بدان معناست که تقریبا نیمی از کابینه انگلیس را زنان تشکیل خواهند داد.

جاستین گرینینگ

سخنگوی مِی گفت: «این ترزا بود که برنامه ای را برای انتخاب نماینده زن بیشتر در پارلمان راه اندازی کرد و او همواره معتقد است باید زنان بیشتری موقعیت های برجسته دولتی داشته باشند.

انتصاب مِی باعث می شود او دومین نخست وزیر زن در تاریخ این کشور پس از «مارگارت تاچر» باشد. با این حال عقیده وی برای انتصاب زنان در سمت های بالا با موضع تاچر بسیار تفاوت دارد. تاچر در تمامی 11 سال دوره نخست وزیری خود طی سال های 1979 تا 1990 تنها یک زن در ترکیب کابینه خود داشت.

«جانت یانگ» در نخستین دوره نخست وزیری تاچر طی سال های 1981 تا 1983 رهبر مجلس اعیان بود.

در یک اقدام بزرگ دیگری با توجه به خروج «جورج آزبورن» انتظار می رود در روزهای آتی «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه کنونی به عنوان وزیر دارایی جدید منصوب می شود.

دوستان «بوریس جانسون» شهردار سابق لندن می گویند وی به عنوان وزیر خارجه جدید منصوب شده است.

«مایکل گوو» وزیر دادگستری بارها و بارها در گذشته با مِی درگیر شده بود و انتظار نمی رود وی بتواند سمت خود را در این کابینه در اختیار داشته باشد.

با توجه به روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، اکنون مهره ها برای انتصاب فردی به عنوان وزیر برگزیت هم در حال بررسی هستند. «کریس گریلینگ» مدیر برنامه مِی و «لیام فاکس» وزیر دفاع سابق هر دو گزینه های احراز این پست هستند.

انتظار می رود زنان جدیدی وارد کابینه مِی شوند که عبارتند از «کارن برادلی»، «مارگات جیمز» که در وزارت کشور با می همکاری داشته اند و می توانند گزینه های وی برای ورود به کابینه یا مقامات عالی دولتی باشند.

«پریتی پاتل» وزیر مشاور دولت در امور استخدام انتظار می رود به یک پست کابینه ای دست پیدا کند.

پریتی پاتل

«آندرا لیدسام» رقیب مِی که با کناره گیری خود از رقابت ها راه را برای نخست وزیری وی باز کرده بود، انتظار می رود جایگزین راد به عنوان وزیر انرژی شود.

بسیاری از زنان مورد نظر مِی در امور مالی دارای سوابقی هستند. خانم ها راد، پاتل، لیدسام و گرینینگ همگی سوابقی در این زمینه دارند.

می روز سه شنبه برای خداحافظی با همکاران خود به وزارت کشور رفت.

او گفت عدالت اجتماعی را در قلب کار خود در وزارت کشور قرار داده بود.

می صراحتا اعلام کرده که به دنبال سیاست های صنعتی است.

«ترزا ویلیرز» غیر از می تنها زنی است که در تمام 6 سال در کابینه کامرون حضور داشت. با وجود اینکه او از حامیان برگزیت و لدسام محسوب می ‌شود ممکن است هم‌ زمان با این دوران سخت در دفتر ایرلند شمالی به خدمت گمارده شود.

اما به طور کلی انتظار می ‌رود مشاوران و در حقیقت حلقه نزدیک ‌ترین معاونان مِی را همکاران سابق او تشکیل دهند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.