در جریان عملیات نیروهای عراقی برای آزادی فلوجه 420 تروریست داعش کشته شدند و 346 خودروی بمب گذاری شده که بیشتر آنها توسط عاملان انتحاری رانده می شدند، منفجر شدند. 35 تک تیرانداز نیز کشته شدند و دو تانکر سوخت بمب گذاری شده هم منفجر شدند و 45 خودروی حامل تیربار نیز منهدم شدند.

پس از این پیروزی بزرگ، نیروهای عراقی اکنون به سمت آزادسازی شهر «موصل» پیش خواهند رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، به رغم آن که هنوز بخش هایی از شهر فلوجه به ویژه بخش قدیمی، هنوز در کنترل گروه تروریستی داعش قرار دارد، اما این شهر بعد از گذشت 30 ماه، آن گونه که فرماندهان عملیاتی اعلام کرده اند، رسما آزاد شده است.

فلوجه دومین شهر «الانبار» واقع در حدود 55 کیلومتری غرب شهر «بغداد» است که حدود دو سال در تصرف داعش بوده است.

گروه‌ های امداد و سازمان ملل متحد می‌ گویند حدود ۵۰ هزار غیرنظامی هنوز در شهر فلوجه هستند. فلوجه آخرین شهر مهم در نواحی غربی عراق است که در کنترل این گروه قرار دارد.

اکنون بخش های اصلی فلوجه به دست نیروهای عراقی افتاده و آنها توانسته اند با به دست گرفتن کنترل خیابان و بلوار اصلی شهر، مرکز ساختمان های دولتی و از جمله فرمانداری فلوجه و باز کردن بزرگراه ترانزیتی بغداد - فلوجه - الرمادی که تا مرزهای اردن و سوریه در غرب این کشور امتداد می یابد، پایان داعش را در این منطقه اعلام کنند.

وزیر کشور عراق روز جمعه همزمان با اعلام آزادی این شهر وارد فلوجه شد و از یگان های مختلف نظامی و امنیتی حاضر در این شهر بازدید کرد.

«محمد سالم الغبان» وزیر کشور عراق در سخنانی در میان فرماندهان نظامی بر ادامه تلاش ها برای آزادی دیگر مناطق تحت اشغال شهر که همچنان در کنترل داعش است، تاکید کرد.

«حیدر العبادی» نیز نیمه شب جمعه به وقت محلی، در سخنانی کوتاه در تلویزیون عراق گفت: نیروهای امنیتی موقعیت خود را در داخل شهر مستحکم کرده و تنها نقاطی برای پاکسازی باقی مانده است که ظرف چند ساعت آینده صورت خواهد گرفت.

العبادی ساعتی بعد در توییتر نوشت: «موصل نبرد بعدی است».

یک فرمانده عراقی روز جمعه اعلام کرد که نیروهای ویژه ارتش این کشور پس از نبردی شدید وارد مرکز فلوجه شده، ساختمان‌ های دولتی و محله ‌ای که پایگاه تروریست های داعش بود را بازپس گرفتند.

ژنرال «عبدالوهاب الساعدی» از فرماندهان عراقی نیز تایید کرد که نیروهای مقابله با تروریسم و نیروهای واکنش سریع ساختمان شهرداری فلوجه را آزاد کرده اند. الساعدی اعلام کرد به دلیل فرار عناصر داعش، این گروه تروریستی در حال عقب نشینی از مناطق مرکزی شهر فلوجه است.

وی گفت: داعش به طور کامل از هم فروپاشیده و گذرگاه اصلی امدادرسانی این گروه به طور کامل بسته شده است.

سرتیپ «حیدر العبیدی» از فرماندهان نیروهای ویژه ارتش عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت نیروهای تحت فرمان او اکنون ساختمان بیمارستان را به محاصره در آورده و با تروریست ها در ساختمان ‌های اطراف آن در حال نبرد هستند.

العبیدی گفت: «نیروهای عراقی اکنون در مرکز شهر فلوجه هستند. این نخستین بار از اوایل سال ۲۰۱۴ است که ارتش عراق وارد مرکز این شهر شده است».

به گفته او، پس از ورود نیروهای عراقی به محله «النزال»، دژ داعش عملا در هم شکسته شد.

این محله که در جوار ساختمان‌ های دولتی شهر قرار دارد، پایگاه اصلی داعشی ها در فلوجه بود و مرکز فرماندهی و انبارهای تسلیحاتی آنها در آنجا قرار داشت.

پس از سقوط این محله نیروهای عراقی توانستند وارد مرکز شهر شده و تعدادی از ساختمان ‌های دولتی را تصرف کنند.

به گفته سرتیپ العبیدی، هیچ غیرنظامی در محله النزال نیست.

نیروهای عراقی اکنون در حال مین ‌روبی و پاکسازی بمب ‌هایی هستند که توسط تروریست های داعش در اطراف ساختمان ‌های دولتی کار گذاشته شده ‌اند.

«هادی العامری» دبیر کل سازمان بدر عراق نیز در حاشیه بازدید از شهر آزاد شده فلوجه گفت: بله ما به عهد و پیمان خود وفا کردیم و وارد فلوجه شدیم. ما سر افعی (داعش) را قطع کردیم.

وی افزود: کسانی که شرط بندی می‌ کردند شکست آشکار خود را خواهند دید.

العامری خطاب به داعشی‌ ها گفت: شکست شما دستاورد و مایه شادی ماست. به امید دیدار تا پیروزی نزدیک.

«سلیم الجبوری» رئیس پارلمان عراق نیز این پیروزی را به مردم و نیروهای عراقی تبریک گفت.

در پی این موفقیت اهالی بغداد و برخی شهرهای مرکزی و جنوبی عراق جمعه شب به خیابان‌ ها آمدند و پیروزی نیروهای عراقی را در فلوجه جشن گرفتند.

تاکنون مناطق و محلات «حی الشهدا» (یک و دو)، «النعیمیه»، «الهیتاوین»، «حی نزال»، خیابان بغداد، بزرگراه بغداد - الرمادی، سد فلوجه، خیابان 60، کارخانه گاز مایع، «الخضراء»، «جبیل»، «شقق سکینه» و نیز ساختمان های فرمانداری و بیمارستان و برخی از ساختمان های دولتی توسط نیروهای عراقی آزاد شده است.

نیروهای عراقی از قسمت غربی شهر به ساحل شرقی رودخانه فرات رسیده اند و بخشی از فلوجه قدیم در منطقه اندلس را به تصرف خود در آورده اند.

نیروهای عراقی در عملیات فلوجه در حقیقت بخش مرکزی و جنوبی و بخش جنوب غرب بخش شمالی(فلوجه قدیم) را به طور کامل از کنترل داعش خارج کرده اند و تنها بخش هایی از شهر در بخش قدیمی در شمال فلوجه از جمله مناطق حی الشرطه، العلمین، الجولان و العسکری مانده است که در این مناطق جمعیت زیادی ساکن هستند.

با توجه به اهمیت شهر فلوجه برای داعش و حامیان منطقه ای آن به نظر می رسد، کار این گروه تروریستی عملا در عراق پایان یافته است و عملیات پیش رو در استان نینوا و مرکز آن موصل چندان دشوار نباشد.

اهمیت آزاد سازی فلوجه

فلوجه را دروازه ورود داعشی ها به بغداد و دیگر استان‌ های شیعه نشین جنوبی عراق می دانند. فلوجه ضمن نزدیکی به بغداد مشرف به ورودی شمالی شهر «کربلا» نیز هست و پایگاه‌ های داعش به صورت گسترده در نقاط مختلف این شهر مستقر بودند.

ضمن اینکه تمامی عملیات های انتحاری در بغداد و شهرهای نزدیک آن نیز از این شهر فرماندهی می شدند. بنابراین تسلط بر فلوجه موجب ثبات در بغداد و تثبیت امنیت در استان های دیگر مانند الانبار و «صلاح الدین» خواهد بود.

فلوجه دومین شهر بزرگ استان الانبار است و آزادسازی آن به نیروهای عراقی کمک می ‌کند تا برای آغاز عملیات شهر موصل، مقر اصلی داعش در عراق خود را آماده ‌تر کنند. حفظ فلوجه برای تروریست ‌های داعشی مهم تلقی می‌ شد و از دست دادن این شهر برای آنها به مثابه شکست قطعی در عراق است و تروریست‌ ها را مجبور می ‌کند در تنها پایگاه خود یعنی موصل، در مقابل محاصره نیروهای عراقی در حالت کاملا دفاعی قرار گیرند.

کارشناسان جنگ یکی از دلایل دشواری نبرد فلوجه را نزدیکی آن به بغداد عنوان می کنند، شهری که به یک دژ تبدیل شده بود و با حمایت های بعضا داخلی و منطقه ای تا زمانی که فرو نریخته، قدرت داعش را همچنان به رخ می کشید.

حمله تروریست های داعش به عراق بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.

عملیات آزادسازی فلوجه از ۲۲ مه آغاز شد. نگرانی در مورد سرنوشت ده ‌ها هزار غیرنظامی این شهر باعث شده تا پیشروی به سوی این شهر کُند شود.