بخش نفت ایران برای بسیاری از شرکت های خارجی اهمیت بسزایی دارد و آنها در نظر دارند در آینده ای نزدیک در صنعت نفت این کشور سرمایه گذاری کنند.

شرکت های نفتی بین المللی اروپا، به ویژه شرکت هایی مانند بریتیش پترولیوم، انی، رپسول، شل، استات اویل، توتال که در بخش انرژی ایران جایگاهی دارند، مشتاق به سرمایه گذاری در ایران هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری ترند در گزارشی نوشت: شرکت های توتال و شل مذاکرات فشرده ای با مقامات ایرانی در خصوص سرمایه گذاری در بخش تولید نفت ایران دارند. گازپروم نیز در خصوص موضوع مشابهی با دولت ایران در حال مذاکره است.

در بیانیه «بهروز عبدالوند» مدیر اجرایی شرکت آلمانی مشاوره DESB آمده است: در کنار شرکت های نام برده (شل، توتال و گازپروم)، دیگر شرکت های بین المللی هم برای سرمایه گذاری در میادین نفتی ایران ابراز تمایل کرده اند.

با این حال «مایکل تانکوم» کارشناس بخش ژئوپلیتیک انرژی و نویسنده کتاب «ایران پسا تحریم و معماری انرژی اوراسیا» که توسط شورای آتلانتیک منتشر شده، معتقد است سرمایه گذاری در بخش نفت ایران از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیر خواهد گرفت.

وی در ایمیلی به ترند گفت:‌«در حالیکه این درست است که ایران نیاز به بهبود شرایط مدل های جدید قراردادهای نفتی خود برای جذب سرمایه گذاران دارد، اما مهمترین عامل موثر بر جدول زمانی سرمایه گذاری های خارجی، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.»

این تحلیلگر معتقد است که شرکت های نفتی بین المللی اروپا، به ویژه شرکت هایی مانند بریتیش پترولیوم، انی، رپسول، شل، استات اویل، توتال که در بخش انرژی ایران جایگاهی دارند، مشتاق به سرمایه گذاری در ایران هستند.

به گفته این کارشناس، اما سرمایه گذاران خارجی منتظر هستند تا ببینند بین سیاست های رئیس جمهور بعدی آمریکا و سیاست های فعلی «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا تناسبی وجود دارد یا خیر. تانکوم گفت: «با توجه به اینکه یکی از دو نامزد اصلی ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده است که مذاکرات در مورد برنامه هسته ای ایران را دوباره برگزار خواهد کرد، سرمایه گذاران خارجی برای تصمیم گیری های نهایی خود با نوعی شک و تردید مواجه شده اند.»

وی اشاره کرد که کار رئیس جمهور بعدی آمریکا در تاریخ 20 ژانویه 2017 آغاز می شود و سیاست او در قبال ایران احتمالا در طول سه ماه اول کارش در کاخ سفید مشخص خواهد شد. تانکوم گفت: «بنابراین، اگر سیاست های آمریکا در قبال ایران در مسیر کلی کنونی اش ادامه یابد، ما می توانیم انتظار داشته باشیم که تصمیمات نهایی سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران در پایان سال 2017 یا در اوایل سال 2018 اتخاذ شود.»

این کارشناس در مورد تولید نفت ایران گفت که پیش از تحریم های سال 2012 علیه تهران، ایران حدود 4.4 میلیون بشکه در روز تولید می کرد اما در ژانویه 2016 تولید آن به 2.8 میلیون بشکه در روز یعنی چیزی در حدود 64 درصد از میزان تولید سال 2012 رسید.

این کارشناس با اشاره به آمار رسمی ایران گفت از زمان آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بین ایران و 1+5، ایران تولید نفت خام خود را به 3.8 میلیون بشکه در روز افزایش داده است که حدود 53 درصد آن صادر می شود و قرار است تا پایان سال 2016 تولید این کشور به 4 میلیون بشکه در روز برسد.

تانکوم گفت: «اگر مفاد قراردادهای نفتی جدید به اندازه کافی جذاب باشند و روابط ایران و آمریکا با همین روند سازنده دنبال شود، دستاوردهای ایران سرمایه گذاری خارجی را تشویق خواهد کرد.»

به گزارش بریتیش پترولیوم، ایران از نظر ذخایر نفتی اثبات شده چهارمین جایگاه را در جهان دارا است، که در آغاز سال 2016 به 21.7 میلیارد تن رسیده است.

انتظار می رود در صورتی که قراردادهایی که اخیرا جمهوری اسلامی ایران با شرکت های بین المللی امضا کرده، اجرایی شود فروش نفت خام ایران به اروپا از 300 هزار بشکه در روز فراتر رود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.