بار دیگر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی احتمالی می رود جان نوجوان دیگری را بگیرد.


آل سعود از ترس گسترش دامنه اعتراضات، بدون توجه به سن و سال و با اتهامات جعلی نوجوانان معترض را سال ها در بند نگاه می دارد و در نهایت آنها را اعدام می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،مرتجی عبدالله قریریص یکی از نوجوانان عربستانی است که از سال 2014 به اتهام حضور در اعتراضات مناطق شیعه نشین علیه آل سعود در زندان به سر می برد.

یک سازمان حقوق بشری عربستان در مورد یک نوجوان که در سن 13 سالگی به دلیل مشارکت در تظاهرات ضد دولتی بازداشت و بدون تفهیم اتهام چندین سال را در حبس گذرانده است، با شبکه راشا تودی روسیه تماس گرفته است.

«مالک السعید» فعال حقوق بشر از سازمان سعودی اروپایی برای حقوق بشر (ESOH) در مصاحبه ای با راشا تودی گفت «مرتجی قریریص» در 20 سپتامبر 2014 به زندان افتاد و از آن زمان در زندان به سر می برد.


این نوجوان اتهام مشارکت در تظاهرات ضد دولتی در 2011 را رد کرده است. در زمان بازداشت وی، تظاهرات گسترده ای در اعتراض به تبعیض علیه شیعیان در شهرهای «قطیف»، «هفوف»، «عوامیه» و «ریاض» برگزار می شد. پلیس عربستان با خشونت معترضان را پراکنده می کرد و بسیاری از مردم را می کشت. بعدها صدها نفر به اتهامات مربوط به حوادث سال 2011 بازداشت شدند.

به گزارش دیده بان حقوق بشر، بیش از 200 نفر از شهرها و روستاهای شیعه نشین در استان الشرقیه عربستان سعودی به اتهام جرائم مرتبط با اعتراضات سال 2011 محاکمه شدند.

السعید به راشا تودی گفت: قریریص به دلیل شرکت در تظاهرات و در مراسم تشییع جنازه کشته شدگان توسط نیروهای امنیتی عربستان در طول تظاهرات دستگیر شد. «علی»، برادر بزرگتر او نیز توسط پلیس عربستان در این درگیری ها کشته شد.

این سازمان حقوق بشری به خصوص نگران این واقعیت است که این نوجوان در زندان «دمام» - که به اعمال شکنجه های سخت به منظور اعتراف گرفتن از زندانیان معروف است - نگهداری می شود.

السعید همچنین راشا تودی گفت که قریریص بارها و بارها شکنجه شده و در یک سلول انفرادی محبوس بوده است. سازمان حقوق بشر گمان می کند که او را یک زندانی سیاسی در نظر گرفته باشند.

در حال حاضر فعالان حقوق بشر نگران هستند که قریریص ممکن است هر آن اعدام شود. السعید به راشا تودی گفت عربستان سعودی به تازگی 14 نفر را به اعدام محکوم کرده است، که برخی از آنها به شرکت در تظاهرات ضد دولتی متهم شده اند.


السعید با استناد به این مساله که نوجوان دیگری به نام «عبدالله الزهار» که به اتهام مشارکت در تظاهرات سال 2011 به اعدام محکوم شده بود، ادامه داد که فعالان حقوق بشر نگران هستند که مقامات عربستان تنها منتظر باشند تا قریریص به سن 18 سالگی برسد تا حکم دادگاه دلخواه خود را اجرایی کنند.

به گفته السعید، در عربستان سعودی رایج است که فرد را پیش از محاکمه به مدت سه یا چهار سال در حبس نگاه می دارند. این فعال حقوق بشر همچنین گفت که مقامات سعودی خانواده این نوجوان را تهدید کرده اند که مبادا این داستان به رسانه ها درز کند.

مقامات سعودی هنوز به تماس های راشا تودی در این خصوص پاسخ نداده اند.

با توجه به گزارش جهانی سال 2015 دیده بان حقوق بشر، در عربستان سعودی پادشاهی این کشور به شکلی سیستماتیک حقوق بازداشت شدگان، از جمله کودکان را نقض می کند. نقض حقوق عبارتند از: «بازداشت های خودسرانه و شکنجه و بدرفتاری با زندانیان.»

در این گزارش آمده است: قضات می توانند خودسرانه دستور دستگیری و بازداشت شهروندان، از جمله کودکان، را صادر کنند. اگر علائم بلوغ فیزیکی در کودکان مشاهده شود، آنها همچون بزرگسالان محکوم می شوند.»

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.