شرکت انرژی ترکیه اعلام کرد هفت نیروگاه گازی به ارزش 4.2 میلیارد دلار در ایران خواهد ساخت.

ریاست یونیت اینترنشنال را رئیس پیشین باشگاه ورزشی «گالاتاسرای» ترکیه به عهده دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری رویترز در گزارش کوتاهی نوشت: شرکت «یونیت اینترنشنال» ترکیه طی قراردادی به ارزش 4.2 میلیارد دلار با وزارت انرژی ایران هفت نیروگاه گازی در این کشور خواهد ساخت که به نظر می رسد بزرگترین سرمایه گذاری در ایران از زمان لغو تحریم ها باشد.

این نیروگاه ها که در هفت منطقه جداگانه ایران به عنوان همسایه شرقی ترکیه ساخته خواهد شد، ظرفیت تولید 6020 مگاوات برق را خواهد داشت.

آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد تحت برجام اکثر تحریم ها علیه ایران را در ماه ژانویه لغو کرده اند.

شرکت های ترکیه این اقدام را به عنوان فرصتی بالقوه برای تجارت و سرمایه گذاری های کلان در بخش های خودروسازی، پوشاک، نساجی، ماشین آلات و مواد شیمیایی محسوب می کنند.

شرکت یونیت اینترنشنال با اعلام اینکه این توافق در اول ژانویه در تهران امضا شده است، اعلام کرد: «یونیت اینترنشنال قراردادی به ارزش حدود 4.2 میلیارد دلار برای ساخت نیروگاه های گازی با وزارت انرژی ایران منعقد کرد.»

ریاست یونیت اینترنشنال را «اونال اویسال» رئیس پیشین باشگاه ورزشی «گالاتاسرای» ترکیه به عهده دارد.

اویسال گفت که تکمیل این نیروگاه ها 10 درصد از نیازهای انرژی ایران را تامین خواهد کرد. قرار است ساخت این نیروگاه ها در سه ماهه اول سال 2017 آغاز شود.

وی این معامله را در راستای دوستی و اعتماد متقابل ایران و ترکیه و قدرت اعتماد کارآفرینان ترکیه ای در فعالیت های برون مرزی توصیف کرد و گفت: «نیروگاه های فعلی ایران با بهره وری 32 درصد به فعالیت خود ادامه می دهد؛ این در حالی است که نیروگاه های ساخت این کشور با حداقل بهره وری 60 درصدی فعالیت خواهند داشت.»

به گفته اویسال، این شرکت براساس الگوی ساخت، بهره برداری و انتقال با ایران قرارداد بسته و پس از 20 سال این نیروگاه ها را به ایران واگذار خواهد کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.