العبدلی در این گفت و گو افزود:امام خمینی با ایجاد حکومت اسلامی امری که در تاریخ اسلام غیرممکن بود را ممکن کرد.

یک روزنامه نگار کویتی تاکید کرد که امام خمینی شخصیتی است که غیرممکن را ممکن کرد.

«ناصر العبدلی»روزنامه نگار کویتی در گفت و گو با خبرنگار جماران تاکید کرد که امام شخصیتی جسور و نترس بود و توانست غیر ممکن را ممکن سازد.

العبدلی در این گفت و گو افزود:امام خمینی با ایجاد حکومت اسلامی امری که در تاریخ اسلام غیرممکن بود را ممکن کرد.

وی تاکید کرد:از جمله کارهای مهمی که امام خمینی توانست انجام دهد تدوین قانون اساسی و راه اندازی نهادهای حاکمیتی مانند مجلس است که در رأس همه این نهادها و مرجعیت آنها رهبر قرار دارد.

این روزنامه نگار کویتی تصریح کرد:یک نویسنده عرب کتابی تحت عنوان«حکومت محال» درباره غیرممکن بودن تشکیل حکومت اسلامی نوشته بود اما امام توانست با تلاش ها و اقدامات شجاعانه خود این حکومت را تشکیل دهد.

العبدلی در ادامه تاکید کرد که زمانی که امام خمینی علیه ظلم و جور شاه به پا خاست هیچ کس در کشورهای حاشیه خلیج فارس فکر نمی کرد که امام بتواند شاه را سرنگون کند؛شاهی که بر خلیج فارس و منطقه سیطره داشت.

این روزنامه نگار کویتی که در روزنامه های مشهور کویت مانند«القبس»قلم زده است گفت:زمانی که انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی به پیروزی رسید همه جهان و مردم کشورهای حاشیه خلیج فارس شوک زده شدند.

العبدلی در ادامه گفت:متاسفانه اختلاف شیعه و سنی و طایفه گرایی که برخی به آن دامن می زنند باعث شده است که از الگو و تجربه ایران آن چنان که باید و شاید استفاده نشود.

وی تصریح کرد:مطرح کردن نظریه ولایت فقیه نشان دهنده فرزانگی و شجاعت و جرأت امام خمینی است.

وی پیروزی مقاومت اسلامی در لبنان و فلسطین را امتداد پیروزی انقلاب اسلامی ایران دانست و تاکید کرد:پیروزی مقاومت اسلامی در منطقه به ویژه در لبنان و فلسطین بر رژیم صهیونیستی امتداد پیروزی و تجربه انقلاب ایران است.

روزنامه نگار کویتی در ادامه به مساله فلسطین پرداخت و گفت:امام این مساله را مطرح کردند که امروز ایران و فردا فلسطین.برای امام مساله فلسطین مساله ملت و زمین نبود بلکه مساله چالش غرب و اسلام بود و اگر جهان اسلام بتواند اسرائیل را از بین ببرد آن وقت می تواند مرحله و دوران جدیدی را آغاز کند و خودش را در جهان ثابت کند.

العبدلی در این گفت و گو درباره راه رسیدن به حل مشکلات جهان اسلام را اتحاد چهار کشور اسلامی بزرگ دانست و گفت:تفاهم میان چهار کشور اسلامی ایران،مصر،عربستان و ترکیه می تواند به جهان اسلام در رویارویی با غرب کمک کند.این چهار کشور نزدیک به 300 میلیون نفر جمعیت دارند یعنی به اندازه همه جمعیت آمریکا.مشکل اساسی عربستان است که حاضر به پذیرش جایگاه ایران و تعامل با این کشور نیست.

وی گفت:کشورهای اسلامی پیش از هماهنگی و تعامل سیاسی باید هماهنگی و همکاری اقتصادی داشته باشند تا بتوانند از بحران ها خارج شوند به طور مثال امارات با ایران 13 میلیارد دلار تبادل تجاری دارد که می خواهد این میزان به 30 میلیارد دلار برساند.عمان نیز درهای خود را به طور کامل به روی ایران باز کرده است.

ناصر العبدلی در پایان خاطره ای درباره نخستین باری که امام خمینی را دید، ذکر کرد و گفت:برای نخستین بار امام خمینی را قبل از انقلاب به طور اتفاقی دیدم.زمانی که امام خمینی تحت فشار شاه به دولت عراق مجبور به خروج از عراق و رفتن به کویت شد در نقطه مرزی بودم که هزاران نفر را دیدم که به استقبال شخصی آمده بودند.از یک نفر پرسیدم که این شخص کیست که این همه آدم برای دیدنش جمع شدند که آن فرد به من جواب داد که این شخص امام خمینی است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.