شب گذشته «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در محل سازمان ملل متحد در چارچوب برجام با یکدیگر دیدار و بیش از دو ساعت و نیم مذاکره کردند.

قرار است وزیر خارجه ایران در حاشیه سفرش به شهر «نیویورک»، علاوه بر ملاقات با کری با مقامات دیپلماتیک در حاشیه مراسم امضای موافقتنامه تغییرات آب و هوایی دیدار کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزرای خارجه ایران و آمریکا از پیشرفت هایی در مذاکرات در خصوص بررسی شکایت ایران از مشهود نبودن تبعات لغو تحریم های ایران و موانع ایجاد شده به ویژه در تعاملات بانکی ایران با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی خبر دادند.

پس از این دیدار که در پشت درهای بسته صورت گرفت و بیش از دو ساعت و نیم طول کشید، این دو مقام تاکید کردند که توافق کرده اند بار دیگر در روز جمعه و در حاشیه مراسم امضای توافق نامه تغییرات آب و هوایی در سازمان ملل با یکدیگر دیدار کنند.

موضوع مذاکره این دو مقام، اجرای توافق هسته ای بود که قرار بود در ازای محدود شدن برنامه هسته ای ایران تحریم های هسته ای این کشور لغو شود.

ایران می گوید آمریکا به تعهدات خود تحت شرایط برجام عمل نکرده است. کاخ سفید، وزارت خزانه داری و وزارت خارجه همه گفته اند آمریکا هر آنچه لازم بوده انجام داده اند، اما مقامات ایالات متحده می گویند که دولت اوباما در نظر دارد محدودیت های مالی در استفاده از دلار در معاملات در تجارت با ایران را تسهیل بخشیده و یا به طور رسمی شفاف سازی کنند.

مقامات فراهم کردن دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا و یا دسترسی مستقیم به دلار را رد کرده اند، اما آنها احتمال برداشته شدن گام هایی برای تشویق تجارت با این کشور را که تحت قرارداد هسته ای اقدامی قانونی محسوب می شود، رد نکرده اند.

کری گفت که او و ظریف در حال کار کردن بر روری این موضوع هستند که اطمینان یابند توافق هسته ای دقیقا در مسیری است که باید باشد و اینکه همه طرفین منافعی که قرار بود این توافق برای آنها داشته باشد، دریافت می کنند.

کری گفت: «ما امروز روی برخی موضوعات اساسی و مهم کار کردیم و پیشرفت هایی داشتیم. ما توافق کردیم برای تحکیم آنچه امروز در مورد آن صحبت کردیم، روز جمعه نیز دیدار دیگری داشته باشیم.»

ظریف گفت آنها بر نحوه اجرای این قرارداد متمرکز شده اند تا اطمینان یابند که منافعی که قرار بود به دنبال اجرای برجام نصیب ایران شود، تحقق می یابد.

کری و ظریف هر دو قرار است روز جمعه در مراسمی که بیش از 130 مقام جهانی حضور دارند، شرکت خواهند داشت خواهد شد تا توافقنامه تاریخی تغییرات آب و هوایی که در ماه دسامبر در شهر «پاریس» فرانسه به آن دست یافتند را امضا کنند.

کری در سخنرانی دوشنبه شب خود بار دیگر از توافق هسته ای با ایران دفاع کرد.

کری گفت: «با وجود شبهه افکنی برخی، ما اکنون در جایی قرار داریم که برخی آن را غیر قابل تصور و برخی دیگرغیر قابل قبول می دانستند.»

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.