پایتخت افغانستان در حالی امروز لرزید که هفته گذشته طالبان آغاز حملات سالانه بهاری خود را اعلام کرده بود.

پیش از این گمانه زنی شده بود که امسال تغییری در تاکتیک های گروه طالبان رخ خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه گاردین ر مطلبی نوشت: گروه طالبان مسئولیت خودروی بمب گذاری شده در پایتخت افغانستان را بر عهده گرفت.

پس از آنکه امروز صبح یک خودروی بمب گذاری طالبان در یک منطقه شلوغ در شهر «کابل» در نزدیکی و ادارات دولتی و وزارتخانه ها منفجر شد و یک درگیری مسلحانه میان مهاجمان و نیروهای امنیتی در گرفت، شماری کشته و شماری دیگر زخمی شدند.

به گفته منابع پلیس، این خودروی مملو از مواد منفجره در حدود ساعت 9 به وقت محلی در خارج از دفتری که مسئول حفاظت از مقامات و شخصیت های برجسته دولت افغانستان بود، منفجر شد.

این انفجار موجب شکسته شدن پنجره ها تا چندین مایل آن طرف تر از محل حادثه نیز شد و با تیراندازی دنبال شد زیرا مهاجمان از ساختمان های اطراف مورد هدف قرار گرفته شدند.

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان گفت که این گروه مسئولیت این حمله را بر عهده می گیرد.

شمارش دقیق تلفات هنوز مشخص نیست، اما «اسماعیل کاووسی» سخنگوی وزارت بهداشت به گاردین گفت که 208 مجروح به بیمارستان های دولتی منتقل شده اند. او نمی دانست که چه تعداد از آنها غیر نظامی هستند و نمی دانست چه تعداد کشته شده اند. رویترز به نقل از وزارت بهداشت از کشته شدن «شماری» خبر داد.

یک بیمارستان تحت نظر ایتالیایی ها در کابل گفت که 18 زخمی به این بیمارستان منتقل شده اند که بسیاری از آنها از نیروهای امنیتی بودند که جراحات آنها سطحی بود. «لوکا رادائلی» هماهنگ کننده پزشکی این بیمارستان گفت این تعداد احتمالا افزایش می یابد چون با توجه به ادامه درگیری ها، تخلیه قربانیان از محل غیر ممکن بود.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه ای گفت: «محمد اشرف غنی رئیس جمهور، حمله تروریستی در منطقه «پل محمود خان» در کابل را که به شهادت و مجروح شدن تعدادی از شهروندان بی گناه افغانستان منجر شد، به شدیدترین لحن محکوم کرده است.»

این حمله در حالی رخ داده است که هفته گذشته طالبان آغاز حملات سالانه بهاری خود را اعلام کردند. دولت افغانستان با حمایت از متحدان بین المللی خود ماه ها تلاش کرده اند تا مذاکرات صلح را از سر بگیرند اما این تلاش ها تا کنون بی نتیجه بوده است.

در حالی که بهار به طور معمول با حملات شدیدی در سراسر کشور مواجه می شود، زمستان سال گذشته به طور غیر منتظره ای خشونت آمیز بود و حملات پایدار طالبان در سراسر کشور و چندین حمله در پایتخت رخ داد.

در ماه ژانویه طالبان به رستورانی در شهر کابل که اقامتگاه خارجی ها و افغان های مرفه است، حمله کردند و یک نگهبان و یک پسربچه 12 ساله را کشتند. اواخر همان ماه، این گروه به یکی از اتوبوس های گروه رسانه حمله کرد و هفت کارمند تلویزیون «طلوع» را کشت.

در روز یکشنبه سازمان ملل متحد گزارش مستندی را در خصوص افزایش اندک شمار کشته ها در سه ماهه اول سال 2016 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته منتشر کرد.

این گزارش همچنین نشان داد در حالی که طالبان استفاده از مواد منفجره دست ساز و قتل های هدفمند را کاهش داده است، عناصر این گروه به طور فزاینده ای دست به حملات انتحاری و پیچیده در مناطق پرجمعیت می زنند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.