در حالی که ایران به تعهدات خود بر اساس برجام عمل کرده است، انتظار دارد طرف مقابل نیز به تعهد خود در زمینه تسهیل تجارت این کشور با جهان عمل کند.

در حال حاضر وزارت خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا تلاش هایی را در جهت لغو تحریم های ایران آغاز کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه نیویورک پست آمریکا در گزارشی نوشت: «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا تا چه حد برای محافظت از توافق هسته ای با ایران که آن را بزرگترین میراث در سیاست خارجی خود می بیند، تلاش خواهد کرد؟ ما به زودی خواهیم فهمید.

تهران با صراحت اعلام کرده است باید به نظام مالی آمریکا دسترسی داشته باشد. این کشور انتظار دارد شاهد پایان تحریم های جهانی باشد.

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران در گفتگو با نشریه آلمانی اشپیگل اظهار داشته است: آمریکا باید بدون اما و اگر امکان تجارت سالم با ایران را برای جامعه بین الملل فراهم کند.

ظریف افزود: ما باید به مردم نشان دهیم که این توافقنامه ارزشش را داشته است (یا خیر). بدیهی است که مردم ایران هم می خواهند نتایج این توافقنامه را احساس کنند.

«ولی الله سیف» رئیس بانک مرکزی ایران جمعه گذشته واشنگتن را متهم کرد که به تعهدات خود بر اساس برجام عمل نمی کند زیرا «ما قادر به استفاده از بودجه های بلوکه شده خود در خارج از کشور نیستیم».

در اینجا است که انتظار می رود تیم اوباما کاری کند.

در واقع وزارت خارجه آمریکا در حال حاضر به تمامی 50 فرماندار ایالت های این کشور نامه نوشته و از آنها درخواست کرده تا در تحریم های ایالتی خود تجدید کنند.

با این حال ادعا می شود که بسیاری از این تحریم ها در مورد برنامه هسته ای ایران نیست بلکه به بهانه تروریسم، حقوق بشر و برنامه موشکی اعمال شده است.

و در اینجا است که دولت از طریق دیگری وارد عمل می شود و به دنبال اعطای امکان دسترسی ایران به دلار از طریق یک تهاتری در هنگ کنگ است. به نظر می رسد دولت اوباما این رویه را دنبال خواهد کرد تا ایران نیز به خواسته های خود دست یابد.

در این توافق نامه تعهد شده بود که تحریم های سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه ایران در ازای محدود شدن برنامه هسته ای این کشور لغو شود. ایران به تعهدات خود عمل کرده است و سرمایه گذاران خارجی نیز برای سرمایه گذاری در ایران به این کشور آمده اند.

از لحاظ فنی ایران آزاد است که نفت خام خود را صادر کند و به 50 میلیارد دلار ارز خود در بانک های خارجی دست یابد ولی هنوز موانعی بر سر راه این اقدامات است که باید برداشته شود.

وزارت خزانه داری آمریکا که نگران است ایران نتواند به اندازه کافی از لغو تحریم ها بهره مند شود در تلاش است تا شرایط را برای معامله و همکاری با ایران تسهیل بخشد. این در حالی است که بانک های خارجی که می خواهند با یورو و هر ارزی غیر از دلار با ایران معامله کنند، با هیچ محدودیتی مواجه نیستند. بانک ها و موسسات خارجی در عین حال می توانند با دلار نیز معاملاتی داشته باشند به شرط آنکه بتوانند این معامله را با دلارهایی که در اختیار دارند انجام دهند. به عبارت دیگر، معاملات کوچک تر با دلار با ایران امکان پذیر است اما معاملات بزرگی چون معاملات نفتی به دسترسی به سیستم مالی آمریکا نیاز دارد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.