در نزدیکی بنای یادبودی در این پارک نوشته ای به رنگ سفید بر روی زمینه ای سیاه رنگ قرار دارد که افکار بسیاری را بازگو می کند و آن این است: «تروریسم دین ندارد»

عکس: نوید اشرف با عروس خود، شانا. این تصویر به درخواست خانواده های قربانیان، ویرایش شده است.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، قرار بود روز خوشی برای گشت و گذار باشد. به خصوص برای مسیحیان که قرار بود عید پاک را جشن بگیرند. اما آن روز در حمله انتحاری که در پارک گلشن اقبال شهر لاهور صورت گرفت ۷۲ تن در این فاجعه جان خود را از دست دادند.
بنا به اظهار «حیدر اشرف» معاون بازرسی کل پلیس این شهر به خبرگزاری سی ان ان، ۱۷تن از قربانیانی که در این حادثه جان خود را از دست دادند، زیر سن قانونی بودند. همچنین حدود ۴۰۰ تن دیگر در فاجعه زخمی شدند.
گروه جماعت الاحرار که گروه انشعابی طالبان است، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و اعلام کرد که به عمد در روز عید پاک (یکشنبه ، ۸ فروردین) مسیحیان را هدف قرار داده است.
این حمله زمانی صورت گرفت که اقلیت مسیحی این کشور در آن پارک به مناسبت عید پاک گرد هم آمده بودند.
اما تمامی قربیانیان مسیحی نبودند و در میان آنان عده ای از خانواده ها که از سراسر شهر به آن پارک آمده بودند و جز اکثریت مسلمان هستند نیز حضور داشتند.
در نزدیکی بنای یادبودی در این پارک نوشته ای به رنگ سفید بر روی زمینه ای سیاه رنگ قرار دارد که افکار بسیاری را بازگو می کند و آن این است: «تروریسم دین ندارد»
در میان قربانیان یک زوج تازه ازدواج کرده مسلمان بودند که تنها چهار ماه از زندگی مشترکشان می گذشت.
مادر نوید اشرف حال غمی بزرگ را به دوش می کشد. پسرش چهار ماه پیش ازدواج کرده بود. هر دو آنان مسلمان بودند و همراه دو تن از خواهران نوید به آن پارک رفته بودند.
وی گفت: آنان را به خدا سپردم. اکنون پیش خدا هستند.
اولین باری بود که شاوانا این تازه عروس از یک مکان محبوب در لاهور که به عنوان یکی از شهرهای امن در پاکستان است، دیدار می کرد.
هر دو آنان بر اثر جراحات شدید در سر و گردن ناشی از این حمله جان باختند. تمامی پیکر و لباس هایشان غرق در خون شده بود.
بنا به آیین اسلام خاکسپاری آنان فورا در صبح روز دوشنبه صورت گرفت. یکی از خواهران نوید به شدت از ناحیه پا مصدوم شده است.
مادر نوید گفت: هر کس که شاوانا را می دید می گفت او مانند یک فرشته است. خداوند فرشته ای را فرستاد و پسرم را با خود برد.
لحظاتی پیش از وقوع این فاجعه در دوربین ویدئویی خانواده اشرف ثبت شده است. زمانی که بمب منفجر شد آنان مشغول خوردن میان وعده ای در نزدیکی یک غرفه اغذیه بودند.
در آن هیاهو خانواده به جستجوی آنان در پارک پرداختند. نهایتا آن دو نفر را خونین در بیمارستان شیخ زاید یافتند. در میان راه آنان به قربانیان بسیاری کمک کردند. خانواده ای داوطلبانه مصدومین را سوار ماشین ها و موتورها می کردند تا به بیمارستان انتقال داده شوند.
خواهران نوید در کنار هم قرار گرفته بودند و یکی از آنها توسط دو مرد که آنان را برادران خطاب می کرد، یاری شد.
دیگیری با وجود جراحت های شدید به دنبال راهی برای کمک رسانی به برادرشان بود تا او را به بیمارستان ببرد.
مادر این تازه داماد در حالی که گریه می کرد، گفت: اوه، پسر شیر مردم. اگر من هم بودم قاعدتا کشته می شدم. نمی توانم جلوی خودم را بگیرم تا زاری نکنم. پسرم هم مانند شیر بود. او بسیار قوی بود. پسرم غرق در خون شده بود. ای کاش من هم همراه آنان می رفتم. ای کاش عمرم را به بچه هایم می دادم.
پدر نوید در کنار مادر نشسته بود و در سکوت غصه می خورد.
مادر گفت: می خواهم پسر و عروسم کنار هم باشند دست در دست هم. چطور توانستند با من این کار را بکنند و آنان را توی کفن بگذارند.
اطراف پارک به عنوان یک صحنه جنایی بسته شده است. هنوز سیاهی های ناشی از انفجار بر روی زمین دیده می شوند.
«احسان الله احسان»، سخنگوی جماعت الاحرار در شبکه اجتماعی خود نوشت: «در این جنگ نوبت همگان فرا می رسد؛ خصوصاً نوبت به رسانه های پاکستان هم می رسد. ما فقط منتظر زمان مناسبیم.»
جماعت احرار که پیشتر نیز وفاداری خود را نسبت به گروه ترویستی داعش اعلام کرده بود، از ماه دسامبر سال جاری میلادی تا کنون پنج حمله گسترده در پاکستان انجام داده است.
یک وزیر استانی پاکستان روز سه شنبه اعلام کرد بیش از 5 هزار تن در این رابطه دستگیر شدند که بیشترشان آزاد شدند.
«رعنا سناءالله»، یکی از وزیران مسئول استان پنجاب نیز در مصاحبه با خبرنگاران گفت، هم اکنون 216 مظنون در بازداشتگاه به سر می برند تا بررسی های بیشتری درباره آنها صورت گیرد.
وی گفت: «پس از بررسی های بیشتر و کسب اطلاعات دقیق تر فرد خاطی مشخص می شود.»
عکس: سی ان ان
مترجم: گلناز سادات غفاری

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.