در این میزگرد دیدگاهها و نظرات حضرت امام خمینی(س) درباره فلسطین، جنبشهای آزادیبخش، جدایی نا پذیری دین از سیاست، تلاش در جهت آزادی قدس و اتحاد و وحدت مسلمانان جهان نیز مطرح شد.

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارطوم میزگردی راتحت عنوان "اوضاع ایران در سایه انقلاب اسلامی" در سالن بین المللی شهید زبیرالصالح برگزار کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وخبری جماران به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این میزگرد با همکاری مر کز استراتژیک للعلوم و البحوث الراصد و با حضور 50 نفر از شخصیتها و صاحبنظران نخبه رسانه ای، پژوهشی و علمی سودانی برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر "یوسف سید علی" در خصوص وضعیت سیاسی و اجتماعی ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی، تبیین سیستم و نظام سیاسی ایران و نقش مرجعیت دینی در نظام حکومتی، اختیارات و صلاحیتهای رهبر جمهوری اسلامی ایران در قانون اساسی، تعاملات و روابط دو جانبه و چند جانبه نظام اسلامی ایران با دولتهای عربی منطقه، علل ودلائل اختلافات شیعیان با سنیها، وضعیت روابط ایران بعد از انقلاباسلامی با غرب و بویژه با ایا لات متحده آمریکا سخنرانی نمود.
همچنین دکتر "صلاح محمد احمد" در سخنرانی خود به بررسی وتبیین موضوعات وضعیت جغرافیائی کشور ایران و اهمیت آن در منطقه خاور میانه، مدل وشیوه حکومتی دولت ساسانیان در مدت چهار قرن، تاریخچه چگونگی پذیرش و گرایش جامعه ایرانی به دین مبین اسلام و توسعه مذهب شیعه در زمان سلطنت صفویه، بررسی وتشریح موضوع خلافت امام علی علیه سلام پس از رحلت پیامبر اکرم (ص)، دید گاهها ونظرات حضرت امام خمینی (ره) پیرامون مسائلی از جمله فلسطین و جنبشهای آزادیبخش- جدایی نا پذیری دین از سیاست - تلاش در جهت آزادی قدس- اتحاد و وحدت مسلمانان جهان سخنرانی نمود.
دکتر" هیثم ابراهیم " نیز در سخنرانی اش به بررسی موضوعهای تبیین عوامل و زمینه های پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تاثیر گذاری انقلاب اسلامی ایران در جوامع و کشور های منطقه، سیاستهای نادرست داخلی و خارجی رژیم رضا شاه از جمله نادیده گرفتن قانون اساسی- عدم آزادی حق بیان - کشف حجاب زنان - جلوگیری از مشارکت سیاسی گروهها و احزاب در حاکمیت و توسعه اختناق و تضییقات در جامعه و .... پرداخت.
گفتنی است، در پایان این میزگرد سخنرانان به سوالاتی که توسط حجت الاسلام ابراهیم انصاری رایزن فرهنگی ایران و تعدادی از شخصیتهای شرکت کننده صورت گرفت، پاسخ دادند.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.