رسانه های بین المللی آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را بازتاب دادند. 437 خبرنگار خارجی از 29 کشور جهان رخدادهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان در ایران را پوشش می دهند.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران: انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری راس ساعت هشت صبح امروز به وقت محلی در سراسر کشور آغاز شد و رسانه های خارجی بلافاصله پوشش این رویداد مهم را بازتاب دادند.

رویترز: آغاز انتخابات در ایران

خبرگزاری رویترز با پوشش حضور مقام معظم رهبری در پای صندوق رای در نخستین ساعت آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و بیانات ایشان، گزارش داد: رهبر ایران رای خود را به صندوق انداختند.

آیت الله خامنه ای اعلام کردند: توصیه می کنم همه مردم سعی کنند استقبال کنند یعنی سرعت به خرج بدهند در انجام این وظیفه و احقاق این حق. دقت کنند با بصیرت و با چشم باز رای بدهند که ان شاء الله خدا هم اجر خواهد داد.

ایران امروز انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را برگزار می کند.

خبرگزاری فرانسه: حضور ایرانیان پای صندوق های رای

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: ایرانیان امروز جمعه برای انتخاب ۲۹۰ عضو مجلس شورای اسلامی و ۸۸ عضو مجلس خبرگان پای صندوق های رای می روند.

54،915،024 نفر واجد شرایط رای دهی هستند که 8،475،077 نفر از آنها مربوط به استان تهران هستند.

4،844 نفر که 10 درصد از آنها زن هستند، توسط شورای نگهبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید صلاحیت شدند. در مجلس خبرگان نیز، شورای نگهبان 159 نامزد را برای رقابت برای کسب 88 کرسی در این مجلس تایید صلاحیت کرد.

نتایج رای گیری در شهرهای کوچک در همان شب جمعه و نتایج رای گیری در مرکز استان ها احتمالا در روز شنبه اعلام خواهد شد.

آسوشیتدپرس: نخستین انتخابات از زمان توافق هسته ای ایران

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: انتخابات های ایران به عنوان نخستین انتخابات از زمان توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی از صبح امروز در این کشور آغاز شد.

رای گیری در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان ایران همزمان برگزار می شود.

53 هزار مرکز رای گیری در ایران آراء ایرانیان برای انتخاب 290 عضو مجلس شورای اسلامی و 88 عضو مجلس خبرگان را جمع آوری می کنند.

حدود 55 میلیون ایرانی واجد شرایط رای دهی هستند.

بی بی سی: در صورت نیاز مدت رای گیری تمدید خواهد شد

شبکه بی بی سی گزارش داد: رای گیری در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان ایران آغاز شده و گروه های مختلف برای کسب ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی و ۸۸ کرسی مجلس خبرگان با یکدیگر رقابت می ‌کنند.

رهبر ایران در لحظات نخست پس از آغاز رای گیری، رای خود به صندوق انداختند.

رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرده است که مدت رای گیری در روز جمعه، دست ‌کم ١٠ ساعت یعنی از ساعت هشت صبح تا شش بعد از ظهر خواهد بود، اما در صورت نیاز در برخی حوزه ها، این زمان تمدید خواهد شد.

وزیر کشور ایران روز پنجشنبه گفت که نتیجه رای گیری در انتخابات جمعه تا ظهر شنبه ٨ اسفند مشخص خواهد شد اما زمان برگزاری مرحله دوم رای گیری مشخص نیست.

العربیه: ایرانیان در یک انتخابات سرنوشت ساز شرکت می کنند

شبکه «العربیه» نیز در گزارشی کوتاه با اعلام خبر آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان ایران آن را انتخاباتی مهم و سرنوشت ساز دانست.

رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه درمطلبی نوشت: «ملت ایران با رای خود، به بداخلاقان نشان می دهند که تهمت، بد دهنی، بد اخلاقی و شکاف را نمی پذیرند.»

الجزیره: انتخابات امروز، پاسخی به لغو تحریم ها/ پیش بینی در خصوص مشارکت گسترده

شبکه الجزیره انگلیسی در پایگاه خبری خود نوشت: پس از توافق هسته ای ایران و لغو تحریم ها، رای گیری امروز جمعه در ایران در واقع واکنشی به این اقدامات خواهد بود.

این شبکه مدعی شد در حقیقت این انتخابات، همه پرسی برای «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران محسوب می شود.

بیش از 50 میلیون نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات روز جمعه هستند.

این انتخابات تنها یکی ماه پس از لغو تحریم های اقتصادی ایران برگزار می شود.

پیش بینی می شود مشارکت در این انتخابات گسترده باشد.

این انتخابات از ساعت 8 صبح امروز به وقت محلی در ایران آغاز شده است.

کریستین ساینس مانیتور: پیش بینی در خصوص حضور پررنگ جوانان پای صندوق ها

«اسکات پترسون» روزنامه نگار روزنامه آمریکایی «کریستین ساینس مانیتور» در تهران در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: جوانان ایرانی به نظر می رسد برنامه دارند در انتخابات امروز حضور چشمگیری داشته باشند.

جوانان ایرانی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 تا به امروز نقش بسزایی در سرنوشت این کشور داشته اند.

ادعای وال استریت ژورنال: انتخابات ایران، همه پرسی توافق هسته ای است

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» نیز در مطلب کوتاهی نوشت: این نخستین انتخابات در ایران پس از توافق هسته ایران محسوب می شود.

این روزنامه مدعی شد این انتخابات همه پرسی برای «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران است که تلاش می کند روابط این کشور را با غرب بهبود بخشد.

در حقیقت این انتخابات نوعی همه پرسی توافق هسته ای محسوب می شود.

المانیتور: پیش بینی در خصوص حضور چشمگیر مردم پای صندوق ها

پایگاه تحلیلی «المانیتور» در گزارشی نوشت: نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه امریکایی آی‌ پز (Information and Public Opinion Solutions LLC) به عنوان یک موسسه خصوصی در شهر «واشنگتن» آمریکا نشان داده است از انتخابات امروز جمعه در ایران استقبال گسترده ای خواهد شد.

بر اساس این نظرسنجی که از تاریخ 12 تا 20 فوریه در میان 1184 ایرانی در رده سنی 18 سال به بالا صورت گرفته، تا 80 درصد این افراد اعلام کرده اند در انتخابات روز جمعه شرکت خواهند کرد.

گاردین: برگزاری دو انتخابات مهم در ایران

روزنامه گاردین چاپ انگلیس در گزارشی نوشت: ایرانیان امروز در دو انتخابات مهم شرکت می کنند.

این انتخابات، نخستین رای گیری از زمان دستیابی به توافق هسته ای محسوب می شود.

مراکز رای گیری از 8 صبح آغاز به کار کرده و تا شش عصر به کار خود ادامه خواهد داد.

دیلی تلگراف: نخستین انتخابات از زمان توافق هسته ای ایران

روزنامه «دیلی تلگراف» دیگر روزنامه چاپ لندن نیز در گزارشی بر روی پایگاه اینترنتی خود نوشت: رای گیری در انتخابات های ایران آغاز شده است، این در حالی است که این نخستین انتخابات از زمان توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی در سال گذشته است.

رهبر ایران در نخستین ساعت آغاز انتخابات رای خود را به صندوق انداختند و حضور پررنگ رای دهندگان پای صندوق ها را موجب ناامیدی دشمنان دانستند.

حدود 53 هزار مرکز رای گیری در سراسر ایران فعال هستند و آراء حدود 55 میلیون ایرانی واجد شرایط را جمع آوری می کنند.

تلگراف نیز مدعی شد این انتخابات نوعی همه پرسی برای سیاست های رئیس جمهوری ایران محسوب می شود.

ایندیپندنت: تاثیر بسزای انتخابات امروز بر ایران و جهان

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» نیز در مطلبی در توییتر خود نوشت: ایرانیان امروز جمعه در انتخابات هایی شرکت خواهند کرد که تاثیر بسزایی بر این کشور و جامعه بین المللی خواهد گذاشت. با این وجود نتیجه انتخابات هر چه که باشد ایران را به دوران قبل از لغو تحریم ها باز نخواهد گرداند.

روزنامه صباح ترکیه: تصاویری از صف های طولانی رای دهندگان

روزنامه «دیلی صباح» ترکیه در گزارشی نوشت: انتخابات مجالس (مجلس شورای اسلامی و خبرگان) ایران امروز جمعه در این کشور آغاز شد؛ این در حالی است که این نخستین انتخابات این کشور از زمان امضای توافق هسته ای محسوب می شود.

این روزنامه مدعی شد که این انتخابات همه پرسی برای سیاست های «حسن روحانی» رئیس جمهور میانه روی ایران محسوب می شود که توافق هسته ای ایران را به سرانجام رساند و در نتیجه تحریم های ایران لغو شد.

همزمان با انتخابات شورای اسلامی، انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز برگزار می شود.

تصاویری از صف های طولانی رای دهندگان که در انتظار انداختن آراء خود در صندوق بودند، در تلویزیون این کشور پخش شد.

رهبر معظم ایران یکی از نخستین شخصیت هایی بودند که رای خود را در صندوق انداختند.

المیادین:حضور گسترده مردم در انتخابات

شبکه تلویزیونی المیادین از حضور گسترده مردم ایران در انتخابات مجلس و خبرگان در پای صندوق های رای و تشکیل صفوف طولانی مردم خبر داد.

این شبکه تلویزیونی اعلام کرد که مردم ایران در شهرهای تهران،اصفهان،قم و دیگر شهرها به شکل گسترده ای پای صندوق های رای آمده اند تا رای خود را به صندوق های رای بریزند.

سی ان ان: برگزاری مهمترین انتخابات غیر ریاست جمهوری در ایران

شبکه «سی ان ان» آمریکا گزارش داد: انتخابات مهم ایران در روز جمعه تعیین خواهد کرد که آیا مردم این کشور از اصلاحاتی که رئیس جمهور این کشور ایجاد کرده است حمایت می کنند و یا کسانی را انتخاب خواهند کرد که با این اصلاحات مخالفت کنند.

رای دهندگان امروز اعضای دو مجلس مهم در ایران - شورای اسلامی و خبرگان رهبری - انتخاب خواهند کرد.

در دو سال و نیم طی شده از ریاست جمهوری حسن روحانی، وی توافق هسته ای با غرب را در ازای لغو تحریم های این کشور امضا کرده است.

تبلیغات این دور از انتخابات در ایران بسیار جدی برگزار شد و نمایندگان از هر دو جناح با بیلبوردها و معرفی برنامه های خود به تبلیغات پرداختند. برخی این انتخابات را مهمترین انتخابات غیر ریاست جمهوری در ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 تاکنون می دانند.

بسیاری از ایرانیان معتقدند در دوره ریاست جمهوری روحانی اوضاع زندگی در ایران بهتر شده است.

ان بی سی: انتخابات مهم ایران

شبکه «ان بی سی نیوز» آمریکا گزارش داد: رای دهندگان ایرانی امروز جمعه انتخاباتی را برگزار می کنند که بسیار حساس و تعیین کننده است.

تصاویر تلویزیون ایران صف های طولانی رای دهندگان را نشان می دهد.

ادعای تلویزیون کانادا: رقابت میان حامیان و مخالفان توافق هسته ای

تلویزیون «سی تی وی نیوز» کانادا نیز گزارش داد: نخستین انتخابات ایران پس از توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 در سراسر جهان در حال برگزاری است.

این شبکه تلویزیونی مدعی شد این انتخابات رقابتی میان حامیان و مخالفان توافق هسته ای ایران محسوب می شود.

خبرگزاری آلمان: نخستین آزمون سیاسی پس از توافق هسته ای ایران

خبرگزاری آلمان گزارش داد: انتخابات ایران امروز جمعه آغاز شد.

این رای گیری نخستین آزمون سیاسی پس از توافق هسته ای ایران در ماه ژوئیه محسوب می شود.

بیش از 4800 نامزد برای کسب 290 کرسی مجلس با یکدیگر رقابت می کنند. رای دهندگان همچنین 88 عضو مجلس خبرگان را انتخاب خواهند کرد.

رای گیری تا ساعت شش عصر به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری ترند: بسیاری از شخصیت های ایرانی رای دادند

خبرگزاری «ترند» آذربایجان گزارش داد: در طول انتخابات مجلس ایران 4844 نامزد با یکدیگر به رقابت می پردازند و حدود 55 میلیون ایرانی باید آنها را برگزینند. هر نامزد باید دست کم 25 درصد آراء را به دست آورد در غیر این صورت انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

امروز در ساعات اولیه روز رهبر معظم ایران رای خود را در صندوق انداخت.

پس از ایشان نیز، «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران، «هاشمی رفسنجانی» رئیس جمهوری سابق ایران، «علی لاریجانی» رئیس مجلس ایران و بیشتر شخصیت های دیگر نیز رای دادند.

نیویورک تایمز: رقابت جناح های سیاسی در انتخابات روز جمعه

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت: ایرانیان امروز در دو انتخابات جداگانه : 290 کرسی مجلس شورای اسلامی و 88 کرسی مجلس خبرگان رهبری شرکت می کنند.

این روزنامه در ادامه این گزارش به ادعای خود به بررسی جناح های مختلف سیاسی در دو انتخابات جاری پرداخت.

اسکای نیوز: استقبال و یا عدم استقبال از اصلاحات اقتصادی و تعامل دیپلماتیک خارجی روحانی

شبکه انگلیسی «اسکای نیوز» گزارش داد: رای گیری برای دو انتخابات مهم در ایران به عنوان نخستین انتخابات این کشور از زمان دستیابی به توافق هسته ای در حال برگزاری است.

رای گیری در صورت لزوم بعد از ساعت 6 عصر نیز تمدید خواهد شد.

اسکای نیوز مدعی شد: نتیجه این انتخابات استقبال و یا عدم استقبال از اصلاحات اقتصادی و تعامل دیپلماتیک خارجی روحانی را نشان خواهد داد.

بانکوک پست: نقش تعیین کننده این انتخابات برای ایرانیان

روزنامه «بانکوک پست» تایلند گزارش داد: انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان ایران در حال برگزاری است.

در حالی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای دوره چهار ساله انتخاب می شوند، اعضای خبرگان رهبری دوره هشت ساله روی کار خواهند بود.

این انتخابات برای آینده ای که ایرانیان برای کشورشان انتخاب می کنند، نقش تعیین کننده ای خواهد داشت.

روسیا الیوم:پوشش گسترده انتخابات ایران توسط رسانه های خارجی

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم در گزارشی به پوشش گسترده انتخابات مجلس های شورای اسلامی و خبرگان پرداخت.

این شبکه تلویزیونی در این گزارش نوشت:ایرانی ها امروز جمعه 26 فوریه در انتخاباتی شرکت می کنند که اعضای دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان در آن انتخاب می شوند و شاهد رقابت شدیدی میان جریان های سیاسی در کشور است.

در این گزارش آمده است که 437 خبرنگار خارجی از 29 کشور جهان رخدادهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان در ایران را پوشش می دهند.

در گزارش روسیا الیوم آمده است که این انتخابات چند هفته پس از لغو تحریم های بین المللی علیه تهران به موجب توافقنامه جولای 2015 میان ایران و قدرت های بزرگ درباره برنامه هسته ای ایران برگزار می شود.

ایندین اکسپرس: انتخابات امروز، آزمونی برای رئیس جمهور ایران

روزنامه هندی «ایندین اکسپرس» در گزارشی نوشت: انتخابات ایران از صبح روز جمعه در حال برگزاری است.

این انتخاباتی آزمونی برای رئیس جمهور ایران محسوب می شود.

اقتصاد ایران در طول تبلیغات انتخاباتی بسیار خوب نشان داده شد زیرا تحریم های ایران لغو شده اند و ایران در حال مقابله با تبعات منفی دهه ها تحریم است.

روحانی رئیس جمهوری ایران پتانسیل سرمایه گذاری خارجی در ایران را افزایش داده است که به گفته خود وی، موجب اشتغال زایی بیشتر برای جوانان این کشور خواهد شد.

دیلی پاکستان: نخستین رای گیری پس از توافق هسته ای/ آزمونی برای واکنش مردم به توافق تاریخی

روزنامه «دیلی پاکستان» نوشت: حدود 55 میلیون رای دهنده ایرانی در انتخابات امروز ایران شرکت می کنند.

در ساعات ابتدایی امروز رهبر ایران رای خود را در صندوق انداختند و از مردم خواستند هر چه سریعتر در این انتخابات شرکت کنند.

این انتخابات نخستین رای گیری پس از توافق تاریخی میان ایران و غرب است که بر اساس آن، تحریم های ایران لغو شده است. این انتخابات آزمونی برای واکنش مردم به توافق هسته ای محسوب می شود.

راشا تودی: نباید فریب غرب و صهیونیست ها را خورد

تحلیلگر شبکه روسی «راشا تودی» نیز در تحلیلی نوشت: انتخابات امروز نشان می دهد که آیا مل ایران سیاست «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه وی را مورد تایید قرار خواهند داد یا خیر.

این بار انتخابات ایران پس از توافق هسته ای و در برهه زمانی برگزار می شود که ایران در حال چیدن میوه های تجاری این توافق است پس از آنکه توافق وین به تحریم های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و بخش زیادی از تحریم های آمریکا پایان داد و ایران شاهد تبعات آن در زمینه های جاده ابریشم چین، افزایش سهمش در بازار نفت، افزایش سرمایه گذاری ها در صنعت انرژی، و ... است.

بنابراین نباید فریب برخی اطلاعات نادرست در خصوص انتخابات ایران به ویژه از سوی نئوکان های آمریکایی و صهیونیست ها را خورد.

تله سور: حضور رای دهندگان پای صندوق ها از همان ابتدای صبح

پایگاه اینترنتی ونزولایی «تله سور» در گزارشی نوشت: رای دهندگان ایرانی از همان ساعات آغازین امروز، برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان پای صندوق های رای حاضر شدند.

انتظار می رود میلیون ها ایرانی از سراسر کشور در این انتخابات شرکت کنند.

این نخستین انتخابات از زمان دستیابی به توافق میان تهران و قدرت های جهانی محسوب می شود که به لغو تحریم های ایران منجر شد.

این انتخابات در واقع رقابت میان حامیان روحانی و مخالفان وی محسوب می شود. انتظار می رود وی برای دومین دور نیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران شود.

چاینا پست: استقبال گسترده مردم از انتخابات

روزنامه چینی «چاینا پست» در گزارشی نوشت: امروز نخستین انتخابات ایران از زمان امضای توافق هسته ای تاکنون برگزار می شود.

تصاویری که در تلویزیون ایران نشان داده شده حاکی از استقبال گسترده مردم از این انتخابات است.


آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.