خبرنگاران بدون مرز مصری در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور، خواهان آزادی ده ها خبرنگار زندانی شدند.

عکس: ‌معترضان پوسترهای «محمود مصطفی» خبرنگار مصری را که چهار ماه پیش دستگیر شد را در دست دارند.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرنگاران بدون مرز مصری در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور، خواهان آزادی ده ها خبرنگار زندانی شدند.
این خبرنگاران در نامه ای به عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر اظهار کردند که وضعیت برای خبرنگاران در مصر در حالی که ده ها گزارشگر و وبلاگ نویس در بند به سر می برند «غیر قابل قبول» شده است.
همچنین دیده بان حقوق بشر مستقر در پاریس آزادی ۳۲ خبرنگار بازداشت شده و زندانی را خواستار شد.
در ماه آوریل سال گذشته مصر در جایگاه ۱۵۸ از ۱۸۰ کشور در آزادی مطبوعات در جهان قرار گرفت. از آن زمان تاکنون حملات به سازمان های رسانه ای و هم چنین دستگیری خبرنگارن ادامه دارد.
در ماه دسامبر کمیته حمایت از خبرنگارن، مصر را در جایگاه دومین کشور در جهان پس از چین در زندانی کردن خبرنگاران قرار داد.
همچنین شمار افرادی که در زندان به سر می برند در سال ۲۰۱۵ به شدت افزایش یافته است.
این تعداد بعد از سر کار آمدن دولت سیسی تقریبا دو برابر شده است.
از موارد برجسته می توان به احضار «حسام باغات» توسط سازمان اطلاعات نظامی بخاطر مقاله اش برای سایت خبری «مدی» در اوایل ماه نوامبر اشاره کرد.
باغات دستگیر شد و دو روز بعد و پس از نوشتن ‌تعهدی ‌که دیگر درباره ارتش و مرزهای قانونی خاص که توسط مقامات وضع می شود، ننویسد آزاد شد.
این در حالی است که پرونده علیه وی هنوز مختومه نشده ‌است.
در سال ۲۰۱۵ مصر تبدیل به یکی از بزرگترین زندانهای جهان برای خبرنگان شده است.
در اغلب موارد به خاطر پوشش تظاهرات و یا مصاحبه با اعضای اخوان المسلمین که مصر آن را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام کرده، دستگیری صورت گرفته است.
برخی بر این باورند که ‌خبرنگاران ‌با اتهامات کذب و غیر مربوط به جرایم مطبوعات در حصر به سر می برند از جمله اتهاماتی چون وابستگی به یک سازمان تروریستی، شرکت در تظاهرات غیر مجاز، انتشار اطلاعات نادرست و اخلال در نظم عمومی.
در ماه نوامبر «اسماعیل الاسکندرانی» روزنامه نگار آزاد و پژوهشگر به اتهام ارتباط با اخوان المسلمین و انتشار اطلاعات نادرست دستگیر شد.
بازداشت وی از زمان دستگیری مکررا ‌تمدید ‌شده است. چندین گروه حقوق بشری این رفتار با وی را محکوم کرده اند و اظهار می کنند که وی بخاطر انتقاد از مقامات مورد هدف قرار گرفته است.
بنا به اظهار خبرنگاران بدون مرز مورد الاسکندرانی نشان می دهد که کار کردن به عنوان یک خبرنگار در مصر به اندازه تظاهرات آشکار علیه رژیم سیسی می تواند خطرناک باشد.
این نامه نیز تعداد خبرنگارانی را توصیف کرده است که مورد محاکمه ناعادلانه قرار گرفته اند. موضوعی که قانون اساسی ۲۰۱۴ مصر و قانون حقوق بشر بین المللی را نقض می کند.
همچنین این نامه به موارد دیگری که علیه خبرنگاران، از زمان سرکوب دولت مرسی در ژوئیه ۲۰۱۳ توسط ارتش صورت گرفته اشاراتی کرده است.
به عنوان نمونه «محمود ابوزید» عکاس خبری که با لقب «ساکان» شناخته شده است پیش از برپایی جلسه محاکمه اش بیش از دو سال زندانی بوده است.
در نامه خبرنگاران بدون مرز نیز به سه خبرنگاری که توسط نیروهای امنیتی در زمان پوشش از هم پراکنده شدن طرفداران اخوان المسلمین در ۱۴ اوت ۲۰۱۳ کشته شدن، اشاره شده است.
این در حالی است که بیش از دو سال پس از مرگ آنان هیچ تحقیقی صورت نگرفته است و هم چنین مسئولان این قتل ها دستگیر نشدند. همچنین مقامات امنیتی در این باره پاسخ روشنی نداده اند.
در پایان این نامه خبرنگاران بدون مرز خواهان آزادی بدون شرط خبرنگارانی که غیرعادلانه بازداشت شده اند و توقف آزار و اذیت آنها شده اند.
عکس: آسوشیتد پرس
مترجم: گلناز سادات غفاری

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.