مسکو تا حدود زیادی اهدافی که با حضور نظامی خود در سوریه به دنبال رسیدن به آنهاست را محقق کرد و پوتین نیز تاکید کرده است که عملیات نظامی علیه گروه های تروریستی در سوریه ادامه پیدا می کند.

مسکو زمانی که عملیات نظامی خود را در سوریه در ماه سپتامبر آغاز کرد به دنبال رسیدن به 5هدف بود که عبارتند از:پایان دادن به تلاش ها و اقدامات خارجی برای تغییر نظام حاکم بر سوریه،نشان دادن خودش به عنوان شریک قابل اعتمادتر در مقایسه ایالات متحده آمریکا،تا پس از آن طرح های واشنگتن برای انزوای مسکو ناکام شود،تبلیغ برای سلاح های جدید روسی،ارائه نمایش خارجی جدید برای مردم روسیه که از جنگ در اوکراین همسایه روسیه خسته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت:توافق آتش بس روسیه و آمریکا در سوریه موفقیت کرملین در مقابل بهای اندک است.

نیویورک تایمز نوشت:عملیات نظامی روسیه در سوریه به اهداف اصلی خود از جمله تقویت مواضع دولت «بشار اسد»رئیس جمهوری سوریه رسیده است این در حالی است که در چشم انداز این کشور راهی برای حل بحران دیده نمی شود.

این روزنامه در ادامه به سخنان تلویزیونی«ولادیمیر پوتین»رئیس جمهوری سوریه اشاره کرد و نوشت:پوتین دوشنبه شب 22فوریه تاکید کرد که نقش روسیه در سوریه به جلوگیری از فروپاشی فاجعه بار سوریه همانند آن چه در عراق،لیبی و یمن رخ داد،کمک کرد.پوتین اقدام روسیه را اقدامی از سر مسئولیت توصیف کرد.

به نوشته نیویورک تایمز:مسکو زمانی که عملیات نظامی خود را در سوریه در ماه سپتامبر آغاز کرد به دنبال رسیدن به 5هدف بود که عبارتند از:پایان دادن به تلاش ها و اقدامات خارجی برای تغییر نظام حاکم بر سوریه،نشان دادن خودش به عنوان شریک قابل اعتمادتر در مقایسه ایالات متحده آمریکا،تا پس از آن طرح های واشنگتن برای انزوای مسکو ناکام شود،تبلیغ برای سلاح های جدید روسی،ارائه نمایش خارجی جدید برای مردم روسیه که از جنگ در اوکراین همسایه روسیه خسته شده اند.

این روزنامه در ادامه نوشت:مسکو تا حدود زیادی این اهداف را محقق کرد و پوتین نیز تاکید کرده است که عملیات نظامی علیه گروه های تروریستی در سوریه ادامه پیدا می کند.

در ادامه گزارش نیویورک تایمز آمده است:نیروهای دولتی سوریه در حال نزدیک شدن به محاصره کامل شهر«حلب»هستند و احتمالا ارتش سوریه حمله های خود را تا پیش از آن که آتش بس وارد مرحله عملی شود ادامه می دهد.

این روزنامه آمریکایی نوشت:بعید نیست که حمله ارتش سوریه به گروه های مسلح حتی پس از آن که آتش بس وارد مرحله اجرایی شود، ادامه پیدا می کند.

نیویورک تایمز نقطه ضعف آتش بس مورد توافق ورسیه و آمریکا را در این می داند که این آتش بس اجازه می دهد حمله به گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره ادامه پیدا کند.

نیویورک تایمز این بند از توافق آتش بس را به مصلحت روسیه می داند با علم به اینکه چند گروه مسلح معارض در کنار گروه تروریستی جبهه النصره می جنگند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت:در حالی که بر اساس این توافق آتش بس، هم پیمانان آمریکا باید حمله به نیروهای دولتی را متوقف کنند اما روسیه و دولت سوریه می توانند حمله به گروه های مسلح مورد حمایت آمریکا را ادامه دهند بدون آن که ترسی از آن داشته باشند که آمریکا برای توقف حمله شان واکنش نشان دهد.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت:روسیه به دنبال آن است که حضور خود در سوریه را ادامه دهد تا بتواند بر دوره انتقالی در این کشور تا زمان تشکیل دولت جدید نظارت داشته باشد و نیز دمشق پایتخت دوست برای مسکو بماند.همچنین نشان دهد که امکان انتقال سیاسی از طریق مذاکره است و نه از طریق تغییر نظام.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.