توافق اخیر برای برقراری آتش بس در سوریه یک نقطه عطف مهم برای پایان دادن به جنگ در این کشور است.

گروه های داعش و النصره هر دو می توانند نقش متمایزی در روند صلح داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، کارشناسان به خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه گفتند توافق روسیه و آمریکا برای برقراری آتش بس در سوریه یک نقطه عطف کوچک اما مهم برای پایان دادن به درگیری ها در این کشور جنگ زده است، اما موفقیت آن تا حد زیادی به تلاش های جامعه بین المللی وابسته است.

روز دوشنبه، مسکو و واشنگتن اعلام کردند به توافقی برای ترک مخاصمات بین دولت سوریه و جناح های مخالف مسلح دست یافته اند. این توافق از تاریخ 27 فوریه به اجرا در خواهد آمد.

«رناد منصور» از مرکز «خاورمیانه کارنگی» گفت: «این توافق به نظر می رسد یک نقطه عطف مهم از هر نوع برای سازش میان دولت و معارضان در سوریه است. با این حال، کامل نیست.»

به گفته منصور، این توافق لزوما به این معنی توقف خشونت ها در سوریه نیست، زیرا برخی گروه های تروریستی مانند داعش ممکن است همچنان به جنگ و خشونت و تحریک ادامه دهند.

موضوع دیگر که این کارشناس به آن اشاره کرد این بود که حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) نیز به دلیل امتناع ترکیه از حضور این گروه در مذاکرات، از گفتگوها کنار گذاشته شده است. منصور، که همچنین مشاور سابق دولت منطقه کردستان عراق بوده است، گفت: «با توجه به تنش های بین آنکارا و حزب اتحاد دموکراتیک، خشونت ممکن است بین این دو ادامه یابد و به سوریه نیز کشیده شود.»

این کارشناس افزود: «داعش به دنبال تحریک نظام و شرکای دیگر برای اطمینان از این مسئله است که آتش بس و یا تحولات سیاسی به نتیجه ای نمی رسند. جامعه بین المللی باید به همکاری با نیروهای نیابتی ادامه دهد تا اطمینان حاصل شود که خشونت به دلیل تحریکات دوباره از سر گرفته نخواهد شد.»

به گفته منصور، جامعه بین المللی باید به درستی شرایط را زیر نظر داشته باشد.

«کریس دویل» مدیر شورای تفاهم اعراب و انگلیس (Caabu) نیز گفت که موفقیت روند آتش بس بستگی به جامعه بین المللی دارد. به طور خاص، بسیار اهمیت دارد که تا چه حد جامعه بین المللی بتواند این توافق را به یک «آتش بس ملی» تبدیل کند.

دویل افزود: «تا کنون اعتبار آتش بس در سوریه همواره مثبت بوده است.»

دویل گفت: «با توجه به فقدان اعتماد، ترس و شکست های قبلی، بسیار دشوار است که کاملا خوش بین باشیم اما این توافق گام کوچکی برای پایان دادن به خصومت ها در سوریه محسوب می شود.»

وی اضافه کرد که گروه های داعش و النصره که توسط روسیه و آمریکا غیر قانونی اعلام شده و از توافق آتش بس هم حذف شده اند، هر دو می توانند نقش متمایزی در روند صلح داشته باشند.

به گفته دویل، جبهه النصره در دراز مدت می تواند یک مشکل حادتر باشد زیرا عناصر این گروه به مراتب بیشتر در مناطقی که در آن معارضان هستند، پراکنده شده اند و تمایز آنها کار دشواری است.

سوریه از سال 2011 درگیر جنگ شده است و ارتش این کشور با جناح های مخالف متعدد و گروه های تروریستی مقابله می کند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.