اعزام نیروهای زمینی ترکیه به خاک سوریه، بسیار خطرناک است و یک ماجراجویی فاجعه بار خواهد بود.

ارتش ترکیه اخیرا کاری کرد که از آغاز جنگ داخلی سوریه تاکنون انجام نداده بود: حملات توپخانه ای به مواضع استراتژیکی در عمق خاک سوریه.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، «مصطفی اکیول» نویسنده و روزنامه ‌نگار ترک در مطلبی در روزنامه «حریت» ترکیه نوشت: این روزها بسیاری از مردم، هم در ترکیه و هم جهان، می پرسند: «آیا ترکیه واقعا این بار در سوریه وارد جنگ می شود؟» ارتش ترکیه اخیرا کاری کرد که از آغاز جنگ داخلی سوریه تاکنون انجام نداده بود: حملات توپخانه ای به مواضع استراتژیکی در عمق خاک سوریه.

هدف از این عملیات روشن است: واحد دفاع مردمی سوریه (YPG)و یا نیروهای نظامی از حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) که آنکارا آن را به عنوان زیر مجموعه ای از دشمن اصلی داخلی خود یعنی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) می داند. ظاهرا عملیات علیه این نیروها بی فایده بوده است: در تاریخ 14 فوریه، خبرگزاری نیمه رسمی «آناتولی» خبر داد که «در حمله توپخانه ای ترکیه دست کم 29 تروریست های وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک کشته شدند.» از همه مهمتر، به نظر می رسد بمباران ترکیه پیشروی حزب اتحاد دموکراتیک در شمال شهر «حلب» را متوقف کرده است.

این بسیار مهم است و افتادن کنترل این منطقه به دست کردها آخرین گزینه ای است که ترکیه می خواهد اتفاق بیافتد؛ چرا که پس از آن جنوب ترکیه به دست سوریه و حزب اتحاد دموکراتیک خواهد افتاد.

چنین جزئیات تاکتیکی، پیچیده و دائما در حال تحول هستند، بنابراین اجازه دهید به این مسئله استراتژیک و یا شکاف استراتژیک بین ترکیه و متحدان غربی آن مانند آمریکا بپردازیم. برای آمریکا در حال حاضر مهمترین موضوع نابودی داعش است. هر بازیگری که در این مسیر گام بردارد، یا مانند حزب اتحاد دموکراتیک مورد پشتیبانی قرار می گیرند، و یا مانند روسیه و سوریه با آنها مدارا می شود.

با این حال برای ترکیه همه چیز پیچیده تر است. اول از همه، ترکیه با غرب (و اساسا هر کسی دیگری) موافق است که داعش باید نابود شود. اما ترکیه دارای اولویت دیگری نیز هست. یکی از این اولویت ها ممانعت از اقدام ارتش سوریه برای باز پس گیری مناطق تحت کنترل معارضان مسلح است.

اولویت دوم ممانعت از تسلط حزب اتحاد دموکراتیک در شمال سوریه است. دلیل این امر این نیست که ترکیه وسواس ضد کردی دارد بلکه دلیل این است که حزب اتحاد دموکراتیک نه تنها یک حزب کردی بلکه متدادی از پ ک ک است که از اوایل دهه 1980 دشمن ترکیه بوده است.

البته اگر «روند صلح» ترکیه با پ ک ک به نتیجه برسد، بسیار بهتر خواهد بود. در آن صورت، آنکارا می تواند به عنوان یک حامی حزب اتحاد دموکراتیک باشد تا دشمن آن. اما به دلایل پیچیده، روند صلح کارگشا نیست. بنابراین، آنکارا امروز اقدامات در شمال سوریه را تهدیدی برای خود می بیند. پایتخت های غربی ممکن است چنین احساس خطری نداشته باشند.

بنابراین، آیا ترکیه برای حمایت از گروه های مسلح در سورسیه علیه ائتلاف روسیه - سوریه - حزب اتحاد دموکراتیک وارد عملیات زمینی خواهد شد؟ این اقدام می تواند کاملا غیر قابل توجیه نباشد، اما بسیار خطرناک است، احتمالا یک ماجراجویی فاجعه بار خواهد بود. و من شرط می بندم که آنکارا هم این موضوع را می داند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.