بحث در مورد دو عکس باقی مانده به طول می انجامد و نتیجه آن و انتخاب برنده نهایی روز پنجشنبه ۱۸ فوریه اعلام می شود.

عکس: اعضای هیئت داوران ورلد پرس فتو در حال انتخاب تصاویر. از چپ به راست: دیوید گریفین (دبیر)، تیم کلیتون، وان والاس، میشلا را هرولد، ناردا وانت ور، جورج استینمتز، فرانسیس کوهن، هوانگ ون.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، تنها دو عکس بر روی میز باقی مانده است. یکی از این دو، عکس سال «ورلد پرس فوتو» خواهد شد.
دو هفته پیش زمانی که معتبرترین ‌رقابت عکس جهان در اول فوریه سال جاری در آمستردام آغاز شد، ۸۵ هزار عکس از ۵۷۷۵ عکاس برای انتخاب وجود داشت. اکنون تنها دو عکس برای انتخاب نهایی باقی مانده است.
با هیئت انتخاب هفت نفره که ملاقات می کنم، قرار است در جلسه‌ای به عکس‌ها رای دهند و ببیند که کدام یک از این دو عکس برنده نهایی خواهد بود. برای برنده شدن لازم است آن عکس شش رای موافق کسب کند.
«لارس بورینگ» رئیس ورلد پرس فوتو، هیئت انتخاب را مشخص کرده است. این هیئت متشکل از عکاسان و ویراستاران است که شامل سه زن و چهار مرد از چهار قاره می باشد.
بنا به آنچه در تجربیات خود به دست آورده‌ام مطمئنا هر کسی نظر خود را با اظهار آنکه «این را دوست دارم» و یا اینکه «از این عکس پیامی دریافت نمی کنم» مطرح می کند.
تمام اعضای هیئت انتخاب توافقنامه محرمانه‌ای را امضا می کنند که من از محتویات آن که به زبان انگلیسی است، مطلع نمی شوم. اما می توانم خلاصه ای درباره آن ارائه دهم. اینکه اعضای هئیت داوران هیچ توصیه ای را از جانب هیچ کس قبول نخواهند کرد.
اغلب بحث ها و اختلاف نظرهایی وجود دارد. اما هیچ تندی و بدخلقی در این باره به بن بستی ختم نمی شود.
همان گونه که بررسی و سنجش در مورد هزاران عکس وجود داشته است، تمرکز بر بحث در مورد دو عکس باقی مانده ورلد پرس فوتو ۲۰۱۶ از لحاظ زیباشناسی، فنی و جنبه خبری تصاویر است.
این عکس بیانگر چه اتفاقی است؟ نقطه عطف عاطفی و خبری آن چیست؟ ‌چه نکته ای این عکس را متمایز از سایر عکس های کرده است؟
بحث در مورد دو عکس باقی مانده به طول می انجامد و نتیجه آن و انتخاب برنده نهایی روز پنجشنبه ۱۸ فوریه اعلام می شود. این در حالی است که اهدای جوایز در مراسمی در ماه آوریل صورت می گیرد.
قضاوت برای ورلد پرس فوتو مانند مسابقه ماراتن است. ساعت ها بدون وقفه جریان دارد. برای اینکه همه هوشیار باشند برنامه ریزان درجه هوا اتاقی را که در آن رای گیری می شود را پایین و حدود ۱۰ درجه سانتیگراد نگه می دارند.
اتاق تقریبا نیمه تاریک است. برخی از داوران خود را در پتویی پیچانده اند. گذر زمان با صدای زنگی که همچون ناقوس کلیسا است از اتاق بقل هر ساعته و یا هر نیم ساعت اعلام می شود.
عکس های پروژکتور به خصوص در ساعات اولیه قضاوت به سرعت عوض می شوند. اما زمانی که یکی از اعضای هیئت نظر مثبتی درباره عکسی دارد، مدت زیادتری به آن اختصاص می یابد. بعضی وقت ها به عکس هایی بازمی گردیم که آنها را پیشتر دیده ایم.
زمانی که چشم‌ها خسته و تمرکز کمتر می شود، وقفه ای کوتاه استراحت می کنیم. دستگاه قهوه ساز به طور مداوم کار می کند و ما تمام مدت درباره تصاویر صبحت می کنیم. برخی از اعضا شب ها خواب عکس ها را می بینند، برخی هم به علت فلش‌هایی که در روز می بینند، نمی توانند بخوابند. اگر شکی ایجاد شود درباره عکسی که حذف شده است، داوران می توانند فردا آن روز تجدید نظر کنند.
قضاوت در دو مرحله صورت می گیرد. عکس ها از پیش توسط داواران بنا به محتویات و اینکه در چه طبقه ای قرار می گیرند، مثلا ورزشی هستند، یا خبر کلی یا روز مرگی و خبر فوری انتخاب می شوند. در نهایت رای داوران بسیاری از رقبا را حذف می کند.
علاوه بر هفت دسته که وجود دارد، سه جایزه نیز برای عکس های شخصی اختصاص داده شده است. زمان زیادی صرف طبقه بندی این عکس ها می شود.
هیئت داوران عکس ها را بدون آنکه بدانند عکاس آن اثر کیست، می بینند. ما نمی دانیم چه کسی این عکس ها را گرفته است. بر خلاف جوایز دیگر عکاسی، هر عکاس می تواند عکس های خود را ارائه دهد، بدون آنکه وجهی پرداخت کند.
هر داور نظر متفاوتی در مورد یک عکس دارد و به همین منظور اختلاف نظر در هیئت داوران پیش می آید.
به جز استثنائی، عکس‌هایی که در رقابت ۲۰۱۶ شرکت می کنند، می بایستی در سال ۲۰۱۵ گرفته شده باشند. با وجود بحران مهاجرت در دسته خبر کلی، عکس های زیادی پیرامون این موضوع و در رابطه با مهاجران به خصوص در یونان و سواحل اروپایی به ورلد پرس فوتو رسیده است. به طور مثال در میان تصاویر، عکس های مهاجرانی که با پلیس درگیر شده اند و یا بر قطار سوار شده و یا جمعیتی از مهاجران که مرز را مسدود کرده اند، وجود دارد.
عکس هایی نیز درباره جنگ درسوریه، حملات پاریس در ماه ژانویه و نوامبر، زلزله نپال و در گیری های ایالت متحد آمریکا در رابطه با تیر اندازی ها نیز وجود دارند.
پس از رقابت سال گذشته ورلد پرس، قوانین درباره دسته بندی جدید عکس ها در وب سایت این سازمان منتشر شد.
عکس ها می بایستی (‌RAW ) و بدون هر گونه تغییری باشند. سال گذشته مشکلاتی در رابطه با اینکه برخی از عکس ها دستکاری شده بودند، بوجود آمده بود.
هیئت داوران بسیار صمیمانه و با رعایت احترام به عقاید دیگران و تلاش عکاسان به قضاوت می پردازند. نتیجه آن را در روز پنجشنبه خواهید فهمید.
عکس: خبرگزاری فرانسه
مترجم: گلناز سادات غفاری

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.