در حالی که با توجه به ورود عناصر داعش به لیبی این کشور قطعا کشور بعدی خواهد بود که به صحنه جنگ با تروریسم بدل خواهد شد، سازمان ملل به جای اینکه راه حل این بحران باشد، خود به مشکل بزرگی تبدیل شده است.

تلاش ها برای مقابله با تهدیدات داعش از سوی سازمان ملل متحد که باید خود پیشرو در این مسیر باشد، با مانع مواجه می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، پایگاه «میدل ایست مانیتور» در گزارشی نوشت: به نظر می رسد لیبی کشور بعدی باشد که به صحنه جنگ با تروریسم تبدیل خواهد شد. در حالی که جنگنده های نیروی هوایی سلطنتی انگلیس در آسمان گشت زنی می کنند و «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا به پنتاگون می گوید گزینه های نظامی را بررسی کند، به نظر می رسد غرب در تدارک مقابله با شش هزار تروریست داعش در این کشور وسیع با ذخایر غنی نفتی باشد.

تونس تا حدی نگران تحرکات داعش در حیاط خلوت خود است که ساخت دیوار حائل ضد تروریستی در مرز خود با لیبی را به منظور حفاظت از خود در برابر تروریسم آغاز کرده است. در جنگ علیه تروریسم، لیبی اکنون به دغدغه ای برای همه تبدیل شده است.

اما تلاش ها برای مقابله با این تهدید از سوی نهادی که باید خود پیشرو در این مسیر باشد، با مانع مواجه می شود: سازمان ملل متحد. نیروهای خارجی باید توسط دولت لیبی دعوت شوند. مشکل این نیست که دولتی در این کشور وجود ندارد، بلکه مشکل اینجاست که سه دولت وجود دارد.

سازمان ملل به دو دولت موجود در شهرهای «طرابلس» و «طبرق»، دولت سومی به نام «دولت وحدت ملی» را هم اضافه کرده است.

این دولت با حمایت از سازمان ملل در ماه دسامبر گفته است که با فهرستی از وزرا تشکیل شده است. اکنون هر آنچه سازمان ملل انجام دهد اوضاع را بدتر می کند و نگرانی ها را در خصوص اعتبار آن برانگیخته است.

بخش اعظم این نگرانی ها به نقش «برناردینو لئون» نماینده پیشین صلح در سازمان ملل ارتباط دارد. لئون که وزیر خارجه پیشین اسپانیا هم بوده است، در فصل تابستان هفته ها را صرف تکمیل توافق نامه پیشنهادی بین دو طرف برای تشکیل دولت وحدت ملی کرد. این مذاکرات به معنای کاهش فشارها - اما کاملا پنهان - ناشی از رقابت بین بازیگران منطقه ای نظیر امارات متحده، عربستان و قطر و کشورهای مشتری آنها برای نفوذ در لیبی بود؛ کشوری که ذخایر نفت و گازش آن را به منطقه ای ارزشمند در جهان تبدیل کرده است.

اما تحلیلگران می گویند زمانی که روزنامه «گاردین» ایمیل هایی را فاش کرد که نشان می داد لئون هنگام کار بر روی پروژه لیبی در حال مذاکره برای کسب عنوان ریاست «آکادمی دیپلماتیک» امارات با حقوق ماهانه 35 هزار پوند بوده، اعتبار سازمان ملل به عنوان یک میانجی بی طرف در این مذاکرات به شدت تضعیف شد.

این ایمیل ها نشان می دهد لئون خواستار اجرای طرحی شده بود که بر آن اساس سفیر لیبی در امارات، نخست وزیر احتمالی دولت وحدت ملی شود. در یک مورد نیز لئون با همکاری شورای امنیت ملی امارات طرحی را برای چگونگی فعالیت های نیروهای مسلح لیبی برنامه ریزی کرده بود.

برای بسیاری از لیبیایی ها این افشاگری تکان دهنده است. لئون مدعی شد که تنها بخش هایی از ایمیل های وی انتخاب شده و وی با دیگر بازیگران منطقه ای نیز مکالمات مشابهی داشته است. اما در پی انتشار این ایمیل ها، یکی مقام ارشد سازمان ملل تایید کرد که آنها با فشارهای مضاعفی از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس مواجه شده بودند.

سازمان ملل در عوض یک دیپلمات کهنه کار آلمانی را جایگزین لئون کرد. لئون نیز در عوض به همان پست پیشنهادی امارات دست یافت و ماه پیش در همان جایگاه مدعی شد «لیبی یک کشور شکست خورده» است!

این تنها گام اشتباه سازمان ملل نبوده است. سازمان ملل از همان ابتدا برای کار با نیروهای سیاسی لیبی شکست خورده است. این امر بدان معنا است که شرکای بین المللی مسئولیت عملیات ضد تروریستی و مقابله با داعش را به نیروهای لیبی با طیف مختلف سیاسی - موضوعی است که غرب و متحدانش تا کنون حاضر به تامل بر آن نبوده اند - محول کرده اند.

شبه نظامیان، جنگ سالاران و گروه های مسلح در فرآیندهای مورد حمایت سازمان ملل در ارائه حکومت یا سیاستی که با پشتیبانی گسترده مواجه شود، شکست خوردند. این کار در لیبی همیشه دلهره آور بوده است. سازمان ملل متحد نیز در این مسیر کمکی نمی کند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.