ایران از زمان اجرای برجام و لغو تحریم ها ایران به یکی از مقاصد اصلی سرمایه گذاری خارجی در جهان تبدیل شده است. این در حالی است که نتیجه انتخابات این ماه در ایران ممکن است بر روی تصمیمات سرمایه گذاران بالقوه تاثیر گذار باشد.

بسیاری از سرمایه گذاری های خارجی برنامه ریزی شده در ایران در مقیاس بزرگ و در بسیاری از بخش ها از نفت و گاز گرفته تا بخش فلزات و خودروسازی هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه «فایننشال تایمز» انگلیس گزارش داد: ایران از زمان پیروزی انقلاب این کشور از سال 1979 تحت تحریم بوده است. با لغو تحریم ها در سال جاری، امیدها برای احیای سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشور افزایش یافته است.

داده ها از «اف دی آی مارکتس» به عنوان واحد نظارت بر سرمایه گذاری های فرامرزی در روزنامه فایننشال تایمز نشان می دهد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران به آرامی به سمت احیا شدن پیش می رود.

بسیاری از سرمایه گذاری های خارجی برنامه ریزی شده در مقیاس بزرگ و در بخش های نیازمند سرمایه گذاری است. با این حال تنوع در زمینه خدمات مالی و بخش های دیگر هنوز در مسیر اجرا شدن است.

در ماه ژانویه تحریم های اعمال شده توسط سازمان ملل متحد همراه با بسیاری از تحریم های آمریکا و اروپا لغو شد. اما همانطور که فایننشال تایمز این هفته گزارش داد تحریم های لغو نشده آمریکا، بسیاری از بانک های بین المللی را نگران کرده که ممکن است با مجازات احتمالی آمریکا مواجه شوند. این نگرانی می تواند بسیاری از سرمایه گذاران را از سرمایه گذاری در این کشور بازدارد.

به گزارش اف دی آی مارکتس، از سال 2003 در مجموع از 147 پروژه منحصر به فرد توسط شرکت های خارجی در ایران اعلام شده است و در نتیجه بیش از 28 میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گرفته است.

بسیاری از پروژه ها مربوط به بخش های صنعتی سنگین مانند فلزات، خودرو و زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی هستند که همگی در سال های اخیر با کاهش شدید در سرمایه گذاری خارجی مواجه شده اند.

صنعت خودرو بین سال های 2010 و 2015 تنها یک پروژه را جذب خود کرده در حالی که متوسط قبلی آن دو پروژه در سال بود. بین سال های 2010 و 2015 تنها دو پروژه در بخش فلزات اجرایی شد؛ در حالی که بین سال های 2003 و 2009 میلادی، 18 پروژه اجرایی شده بود.

در بخش زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی، سرمایه گذاری در پروژه های جدید توسط شرکت های خارجی در طول سال های 15-2010 به 3.15 میلیارد دلار رسید؛ در حالی که این رقم در بازه زمانی 9-20003 حدود 8.87 میلیارد دلار بود.

با پیروزی «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در انتخابات این کشور و حرکت به سمت امضای توافق هسته ای در ماه ژوئیه گذشته که در ژانویه به اجرا در آمد، سرمایه گذاری مستقیم خارجی به سطح اواخر دهه 2000 در حال بازگشت است.

داده های اف دی آی مارکتش نشان می دهد سرمایه گذاری خارجی در ایران می تواند همچنان در مسیر صعودی قرار داشته باشد. از ژانویه 2014 تا فوریه 2016 حدود 16 مورد نشانه تمایل سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در ایران - نشانه های اولیه ای که از تلاش یک شرکت برای گسترش فعالیت هایش خبر می دهد - دیده شد. این تعداد بیشتری رقم در مقایسه با دوره های دوسالانه پیشین محسوب می شود

در سطح جهانی، بیش از 16 درصد از این علائم در پروژه های واقعی دیده شد. این امر نشان می دهد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در پروژه هایی که از صفر آغاز می شود، در سال جاری به احتمال زیاد هم در زمینه تعداد پروژه ها و هم در زمینه سرمایه گذاری، ایران شاهد رکورد زنی خواهد بود.

هشت پروژه سرمایه گذاری داخلی در طول 2015 با سرمایه گذاری مواجه شد که از سال 2010 تاکنون دیده نشده بود. نتیجه انتخابات این ماه در ایران ممکن است بر روی تصمیمات سرمایه گذاران بالقوه تاثیر گذار باشد.

روحانی هدف خود را جذب 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در طول سال آینده ایرانی (1395) تعیین کرده است. اگر او در انتخابات مجلس به اکثریت دست یابد، شانس او برای موفقیت این طرح اش افزایش خواهد یافت. اما در هر صورت ایران در آینده همچنان یکی از مقاصد اصلی سرمایه گذاری خارجی خواهد بود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.