پس از گذشت پنج سال از سرنگونی اش،بار دیگر مرگ زیر شکنجه در مراکز پلیس بازگشت و علاوه بر آن بازداشت خشونت بار،مخفی شدن اجباری جوانان و مخالفان به روال سابق بازگشت. سازمان های فعال در زمینه حقوق بشر که نظام «عبدالفتاح السیسی»رئیس جمهوری کنونی مصر که «محمد مرسی»رئیس جمهوری منتخب را در سال 2013 برکنار کرد،«سرکوبگر تر از نظام مبارک»توصیف می کنند.

بازگشت نظام مبارک به شیوه های گوناگون تا حدود زیادی رخ داده است به طوری که اندکند کسانی که به صراحت از آن دفاع می کنند اما در واقع اقدامات سرکوبگرانه دوران مبارک بار دیگر با شدت بیشتری بازگشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت:پس از گذشت پنج سال از انقلابی که حسنی مبارک رئیس جمهور اسبق مصر را که به مدت سه دهه بر این کشور حکمت کرد،کنار زد، وی اکنون در بخشی از بیمارستان نظامی به سر می برد و دو پسرش نیز آزادانه برای خود زندگی می کنند،این در حالی است که ارتش نظام سلطه گر شدیدتری را در این کشور به راه انداخته است.

مبارک 11 فوریه 2011 و 18 روز پس از انقلابی مردمی که در اعتراض به خشونت پلیس و فساد گسترده و تلاش مذبوحانه «جمال»پسرش برای وراثت قدرت به راه افتاد،از قدرت کنار رفت.

اما پس از گذشت پنج سال از سرنگونی اش،بار دیگر مرگ زیر شکنجه در مراکز پلیس بازگشت و علاوه بر آن بازداشت خشونت بار،مخفی شدن اجباری جوانان و مخالفان به روال سابق بازگشت. سازمان های فعال در زمینه حقوق بشر که نظام «عبدالفتاح السیسی»رئیس جمهوری کنونی مصر که «محمد مرسی»رئیس جمهوری منتخب را در سال 2013 برکنار کرد،«سرکوبگر تر از نظام مبارک»توصیف می کنند.

در حالی که اقتصاد مصر برای بهبود با دشواری های رو به روست،شاخه مصری گروه تروریستی داعش حملات خونین خود را دو برابر کرده است.

در 25 ژانویه 2011 هزاران مصری با دعوت جنبش های جوان از طریق شبکه های اجتماعی به خیابان ها ریخته و به سمت میدان التحریر در مرکز قاهره که تبدیل به نماد انقلاب شد،حرکت کردند و خواستار«نان،آزادی،عدالت اجتماعی و کرامت انسانی شدند.»

به سرعت این اعتراض ها تبدیل به این شد که میلیون ها نفر فریاد می زدند«برو...برو»تا جایی که ارتش مجبور شد از ژنرال سابق که در 11 فوریه تحویل قدرت به شورای عالی نیروهای مسلح را اعلام کرد،چشم پوشی کند.

شورای نظامی پس از آن نخستین انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آزاد را برگزار کرد و در این انتخابات جماعت اخوان المسلمین نیروی مخالف سازماندهی تر شده در زمان حاکمیت مبارک،اکثریت پارلمانی را از آن خود کرد و یکی از اعضایش یعنی محمد مرسی رئیس جمهور شد.

اما یک سال بعد از به قدرت رسیدن محمد مرسی،در سوم جولای 2013 عبدالفتاح السیسی فرمانده وقت ارتش در پی به خیابان ریختن میلیون ها مصری در تظاهراتی که خواستار کناره گیری مرسی شدند،وی را از قدرت کنار زد.

در ماه های بعد،سربازان ارتش و نیروهای پلیس بیش از 1400 نفر از هواداران مرسی را کشتند و بیش از 15هزار نفر دیگر را به گفته سازمان های حقوقی بازداشت کردند.بخش قضایی مصر نیز صدها هوادار مرسی و خودش و برخی از رهبران جماعت اخوان را در محاکمه های دسته جمعی و سریع محکوم به اعدام کرد،حکم هایی که به شدت توسط سازمان ملل محکوم شد.

سپس سرکوب گسترش پیدا کرد تا جوانان وابسته به جنبش های غیر اسلامی خواستار دموکراسی که در دعوت به انقلاب سال 2011 شرکت داشتند و مخالف السیسی هستند را نیز شامل شود.

حکم های صادر شده علیه مبارک

طی پنج سال اخیر،حسنی مبارک 87 ساله که از مشکلات جسمی رنج می برد و بیشتر زمان خود را در بخشی از بیمارستان نظامی «المعادی»در قاهره سپری کرد و به شکل منطم با یک بالگرد نظامی و به وسیله یک تختخواب طبی به سالن های دادگاه ها منتقل می شود به دلیل چندین پرونده و اتهام محاکمه می شود.

نخستین حکم علیه مبارک در سال 2012 صادر شد.در آن زمان دادگاه جنایی قاهره وی را به اتهام دست داشتن در قتل بیش از 800 تظاهرکننده طی انقلاب 2011 به 25 سال زندان محکوم کرد.

اما دادگاه تجدید نظر این حکم را لغو کرد و حکم داد که محاکمه مبارک در دادگاه دیگری صورت گیرد که این دادگاه نیز وی را از این اتهام تبرئه کرد.اما بار دیگر دادگاه تجدید نظر حکم برائتش را لغو و تصمیم گرفت که خودش حکمی در این پرونده صادر کند اما همچنان محاکمه ادامه دارد و حکمی تا کنون صادر نشده است.

در ماه می 2015 مبارک و «علاء»و جمال دو پسرش پس از محکوم شدن در پرونده کاخ های ریاست جمهوری و اختلاس بیش از ده میلیون یورو از دارایی های عمومی اختصاص یافته برای نگهداری از کاخ ریاست جمهوری محکوم به تحمل سه سال زندان شدند.

اما دادگاه مصری دیگری حکم به آزادی علاء و جمال مبارک در ماه اکتبر داد و اعلام کرد که آنها مدت زمان مجازات شان را طی حبس احتیاطی شان به منظور محاکمه به دلیل این اتهام گذارنده اند.

از زمان آزادی شان علاء که یک تاجر ثروتمند است و جمال که خودش را برای جانشینی پدرش آماده می کرد،زندگی راحتری را سپری می کنند و از ظاهر شدن در ملأ عام خودداری می کنند.

بسیاری از وزرا و مسئولان سابق در دوران مبارک در مسائل فساد مالی محاکمه شدند اما بیشترشان تبرئه شده یا حکم های سبکی علیه شان صادر شد.

اما کادرهای سابق در حزب دموکراتیک ملی که مبارک ریاستش را به عهده داشت،بار دیگر فعالیت های خود را از سر گرفته و حتی برخی از آنها در انتخابات پارلمانی اواخر سال 2015 به عنوان اعضای پارلمان انتخاب شدند؛پارلمانی که اکثریت اعضای آن هوادار السیسی هستند.

بسیاری از تحلیلگران سیاسی می گویند با برکناری مرسی و سپس انتخاب مرسی به عنوان رئیس جمهوری در سال 2014،ارتش به دوران دموکراسی کوتاه مدت در تاریخ معاصر مصر که نظامی ها از زمان سرنگونی نظام پادشاهی در سال 1952 بر این کشور حکومت می کنند،پایان داد.

«ندیم البیطار»کارشناس متخصص در امور خاورمیانه در مرکز روابط استراتژیک و بین الملل در پاریس می گوید:«بازگشت نظام مبارک به شیوه های گوناگون تا حدود زیادی رخ داده است به طوری که اندکند کسانی که به صراحت از آن دفاع می کنند اما در واقع اقدامات سرکوبگرانه دوران مبارک بار دیگر با شدت بیشتری بازگشته است.»

«جمال عید»وکیل مدافع و حقوقدان مصری مشهور تاکید می کند:«نظام کنونی ادامه نظام مبارک اما به شکل خسونت بار تری است.»

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.