بزرگترین مانع در مسیر مذاکرات برنامه دولت وحدت ملی و شیوه تشکیل آن از گروه های فلسطینی است و این خود مانع بزرگ رسیدن به راه حل هاست.

مذاکرات آشتی ملی میان جنبش های فتح و حماس در قطر پس از چند روز بدون آن که به نتیجه ای برسد و بتواند موانع اصلی را از پیش رو بردارد به پایان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،روزنامه رأی الیوم در گزارشی درباره مذاکرات آشتی ملی میان جنبش های فتح و حماس در قطر نوشت:طی سه روز گذشته دیدارهای آشتی ملی فلسطین میان جنبش های فتح و حماس در قطر آغاز اما در عرصه پرونده های پیچیده که در گذشته و حال مانع اجرای کامل توافق آشتی ملی است هیچ گونه پیشرفتی شاهد نبود.

یکی از مسئولان در جنبش فتح به روزنامه رأی الیوم نوشت که از همان روز نخست برگزاری دیدارها در دوحه پایتخت قطر اطلاعاتی به دست آمد که نشان دهنده پیچیدگی ها و جمله ها و استفساراتی بود که توسط جنبش حماس مطرح شد که نوید بخش خبرهای خوب نبود و حکایت از نزدیک بودن زمان رسیدن به توافق نیز نبود.

این مسئول تشریح می کند که دیدارهای روز نخست که به مدت پنج ساعت طول کشید،شکست خورد و مسئولان قطری که اداره کننده دیدارهای نخست بودند خواستار برگزاری دیدار دیگری در روز بعد شدند؛دیداری که روز دوشنبه برگزار شد تا تلاش کنند دیدگاه های دو طرف را به هم نزدیک کنند و پیشنهادیی برای نزدیکی دیدگاه ها به منظور رسیدن به توافق محکم ارائه کنند.

در این جا باید ذکر کرد که مسئولان قطری از مذاکره کنندگان خواستند که با رسانه های جمعی در طول مذاکرات دوجانبه سخن نگویند.

بزرگترین مانع در مسیر مذاکرات برنامه دولت وحدت ملی و شیوه تشکیل آن از گروه های فلسطینی است و این خود مانع بزرگ رسیدن به راه حل هاست و در روز دوم نیز موضع تند دو طرف تکرار شد و تلاش های قطر برای کشاندن آنها به مربع تفاهم ها نتیجه ای نداد به طوری که موضع گیری ها میان دو طرف سر جای خود ماند.هیأت جنبش فتح اصرار کرد که دولت وحدت ملی برنامه سازمان آزادیبخش فلسطین را در پیش گیرد،امری که جنبش حماس به طور کلی آن را رد کرد زیرا باعث می شود که حماس از طریق مشارکت در دولت مجبور به پذیرش برنامه سازمان آزادیبخش فلسطین شود که اسرائیل آن را تأیید می کند.

یک مسئول در جنبش فتح گفت که شکل های مختلف برای نزدیک کردن دو طرف که بر سر آن توافق داشته و موضع مشترک شان شود،موفقیت آمیز نبود، به ویژه آن که برنامه سیاسی دولت نه تاویل پذیر است و نه تفسیر پذیر.

«سامی ابوزهری»سخنگوی جنبش حماس درباره این نقطه و مطرح شدن آن در مذاکرات قطر گفت که جنبش حماس این شرط را که برنامه دولت وحدت ملی آینده مرتبط با سازمان آزادیبخش فلسطین باشد را نمی پذیرد و این را یک «نقطه انفجار»به شمار می آورد.ابوزهری موافقت حماس با این دولت را بدون تعیین شروط اعلام کرد.

شکست در تدوین برنامه ای برای دولت وحدت ملی از سخن گفتن و رایزنی درباره ترکیب و اعضای آن جلوگیری کرد.هر دو جنبش دیدگاه های مختلفی در این زمینه داشتند.

در همین زمینه برخی اطلاعات به بیرون سرایت کرده است که نشان می دهد جنبش فتح به دنبال آن است که وزارت های اصلی و سرنوشت ساز مانند امنیت،دارایی و خارجه دور از حماس باشند و حماس به آنها دست پیدا نکند تا بتواند مقبولیت بین المللی گسترده ای پیدا کند و برای اینکه هیچ کدام از وزرایش برای رسیدن به مراکز تصمیم گیری جهانی منع نشوند.به رغم آن که حماس در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده است اما دشوار است که بتواند بپذیرد نقش حاشیه ای در دولت داشته باشد.

یکی از نشانه های شکست مذاکرات آشتی در قطر صدور بیانیه بلندبالا بود بدون آنکه اشاره ای به نزدیک بودن زمان بازگشت دو طرف به رایزنی دوباره درباره آشتی ملی در آن جا اشاره شود.این در حالی است که در رایزنی ها و مذاکرات دو جانبه میان فتح و حماس در گذشته و زمانی که قاهره مقر مذاکرات بود به مذاکرات و رایزنی ها در آینده اشاره می شد.

در بیانیه پایانی مذاکرات این گونه اشاره شده است که «با نظارت قطر، دوحه روزهای یکشنبه و دوشنبه 7و 8 فوریه 2016 شاهد دیدارهایی میان جنبش فتح و حماس بود و این دیدارها به منظور رایزنی درباره راه های اجرای آشتی ملی و از بین بردن موانعی شد که در گذشته مانع از اجرای آن شده است.»

در این بیانیه آمده است:«در فضای برادرانه و مثبت شرکت کنندگان ابزارها و گام های تدوین توافقنامه آشتی را برای اجرا در چارچوب جدول زمانبدی شده که بر سر آن توافق می شود،رایزنی کردند.»

در این بیانیه پایانی همچنین آمده است که همه به «تصور عملی مشخصی»رسیدند که نهادهای رهبری دو جنبش و در چارچوب ملی فلسطینی با گروه ها و شخصیت های ملی مورد بررسی قرار می گیرد و بر سر آن توافق می شود تا پس از آن در مسیر عملی شدن در واقعیت راه خود را بپیماید.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.