آزادسازی شهر شیخ مسکین در نزدیکی مرز اردن زنگ خطر را برای این کشور پادشاهی به صدا درآورده است.

اردن که ثبات در جنوب سوریه را یک جزء مهم از امنیت ملی خود قلمداد می کند، تغییر در توازن نظامی در مرزهای خود را بسیار خطرناک می بیند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، پایگاه اینترنتی «المانیتور» در گزارشی نوشت: پس از بازپس گیری شهر استراتژیک «شیخ مسکین» در 26 ژانویه توسط نیروهای ارتش سوریه و با پشتیبانی روسیه، اردن با دقت در حال دنبال کردن تحولات نظامی در استان «درعا» در جنوب سوریه است.

آزادسازی این شهر که از مرز اردن چندان دور نیست، شکست بزرگی برای تروریست هایی محسوب می شد که تلاش می کردند نیروهای ارتش سوریه را از درعا و شهرهای دیگر در حومه این استان بیرون کنند.

آزادی شیخ مسکین مسیرهای تدارکاتی تروریست ها را قطع و به ارتش سوریه اجازه می دهد تا بزرگراه اصلی که دمشق در جنوب را به «قنیطره» در بلندی های جولان مرتبط می کند، تحت کنترل داشته باشد.

اردن روابط نزدیک خود با گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه و فرماندهی جبهه جنوبی - که گذرگاه مرزی «نصیب» را کنترل می کند - را حفظ کرده است. المانیتور تلاش کرد تا با «عصام الریس» سخنگوی جبهه جنوبی در عمان در خصوص آخرین رویدادها مصاحبه ای داشته باشد، اما هیچ پاسخی دریافت نکرد.

از زمان آغاز اقدام نظامی روسیه در سوریه در پایان ماه سپتامبر، نیروهای ارتش سوریه دستاوردهای مهمی در شمال و جنوب کشور داشته اند. پیشرفت ها در استان درعا باعث می شود که هزاران نفر از افراد مسلح به همراه خانواده های خود فرار کنند که بسیاری از آنها به سمت اردن خواهند رفت.

نیروهای ارتش سوریه علاوه بر بهره گیری از پشتیبانی هوایی روسیه، از اختلافات میان گروه های معارض مانند گروه های ارتش آزاد و جبهه النصره در جنوب سوریه نیز بهره گرفته است.

اردن - که ثبات در جنوب سوریه را یک جزء مهم از امنیت ملی خود قلمداد می کند - تغییر در توازن نظامی در مرزهای خود را بسیار خطرناک می بیند. در خبری که هرگز رسما تایید نشد، گفته می شود که اردن و روسیه در ماه اکتبر در خصوص بمباران جنوب سوریه بدون هدف گرفتن جبهه جنوبی به توافق رسیده اند. گفته می شود این موضوع بار دیگر در دیدار بین «عبدالله دوم» پادشاه اردن و «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه در تاریخ 24 نوامبر نیز تاکید شد.

در حال حاضر اردن معتقد است که روسیه این توافق را نقض کرده است. یک مقام اردنی به شرط ناشناس ماندن گفت که روسیه توافقنامه آتش بس در جنوب سوریه را با ارائه پوشش هوایی برای حمله به شیخ مسکین نقض کرده است.

نگرانی اردن در طول سفر غیر منتظره ژنرال «مشعل محمد الزبان» رئیس ستاد مشترک ارتش اردن به شهر «مسکو» در 28 ژانویه نمود پیدا کرد، اما هیچ نشانه ای وجود ندارد که دو طرف برای کاهش تنش ها در جنوب سوریه به توافق دست یافته باشند.

بازدید الزبان همزمان با حضور «فهد جاسم الفریجی» وزیر دفاع سوریه در مسکو صورت گرفت، اما هیچ گزارشی وجود ندارد که نشان دهد این دو نیز با یکدیگر دیدار کرده باشند. مقامات سوریه در اظهارات گذشته خود تاکید کرده اند که «تروریسم در درعا مشکلی برای اردن است». این اظهارات به اتهاماتی اشاره دارد که می گوید اردن از آنچه که دمشق آن را به عنوان گروه های تروریستی می داند، حمایت می کند.

اردن نگران احتمال استقرار نیروهای حزب الله در مرز اردن نیز می باشد. علاوه بر این، خود را در مواجهه با موج جدیدی از پناهندگان سوری نیز می بیند. اردن در حال حاضر بیش از 1.3 میلیون سوری را پذیرفته است و برای پوشش هزینه های میزبانی آنها از جامعه بین المللی درخواست کمک فوری کرده است.

یک دیپلمات روسی در شهر «امان» که خواست نامش فاش نشود، به المانیتور گفت که مسکو تا زمانی که کنترل تمام گذرگاه های مرزی با اردن به دست سوریه بیافتد، از نیروهای دولتی در جنوب سوریه پشتیبانی خواهد کرد. «ولید معلم» وزیر خارجه سوریه ششم فوریه در یک کنفرانس مطبوعاتی در دمشق گفت تا زمانی که امنیت به مرزهای سوریه با اردن و ترکیه باز نگردد، آتش بس برقرار نخواهد شد.

ارتش اردن تدابیر امنیتی در مرزهای خود با سوریه را تشدید کرده است. این چند اقدام برای عبور غیر قانونی از سوریه به اردن آن هم عمدتا توسط قاچاقچیان ناکام کرده است. اما تغییر در توازن نظامی در جنوب سوریه سوالاتی را در مورد توانایی اردن و متحدان منطقه ای و غربی آن برای حمایت از ارتش آزاد، به ویژه در تحویل سلاح به آنها، مطرح کرده است.

«خالد خوجه» رئیس گروه موسوم به ائتلاف ملی سوریه به «العربی الجدید» گفت که ائتلاف به رهبری آمریکا تحویل تجهیزات نظامی به گروه های ارتش آزاد را متوقف کرده و باعث شده است تا نیروهای ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه دستاوردهای قابل توجهی در شمال و جنوب سوریه داشته باشند.

اردن همچنین نگران است که پیشروی نیروهای سوریه در جنوب سوریه، تروریست ها از جمله اعضای جبهه النصره را به فرار به خاک اردن وادار کند. اما یک ژنرال بازنشسته به المانیتور گفت که به رغم اقدامات اخیر در جبهه جنوب سوریه، اردن و روسیه همچنان با یکدیگر هماهنگ هستند.

دو کشور در ماه اکتبر برای راه اندازی یک «ساز و کار ویژه» در امان با یکدیگر به توافق رسیدند. هدف از این کار هماهنگی عملیات نظامی، به خصوص در جنوب سوریه بود.

اردن به آخرین تحولات نظامی در جنوب سوریه علنا واکنش نشان نداده است. اما مسلم است که نگرانی های خود را به روسیه منتقل کرده است و در عین حال تدابیر امنیتی خود را در امتداد مرزهای شمالی تشدید کرده است. در حالی که نیروهای ارتش سوریه دستاوردهای مهمی در شمال و جنوب سوریه داشته اند، عمان مجبور خواهد شد در سیاست موسوم به «بی طرفی مثبت» خود نسبت به نظام سوریه همزمان با روابط جنجال برانگیز خود را با معارضان سوریه تجدید نظر کند. همچنان نشانه هایی وجود دارد که واشنگتن با رها کردن به اصطلاح مخالفان میانه رو، در حال تغییر سیاست خود در قبال سوریه است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.