شکست عربستان در یمن در کنار چالش های داخلی این کشور و تحقیر آن به واسطه توافق هسته ای، ریاض را بر آن نداشته تا بیش از پیش به لابی گری و تبلیغات رسانه ای متوسل شوند.

مقامات سعودی در پی امضای توافق هسته ای ایران خود را تحقیر شده می بینند در نتیجه در پی لابی گری علیه ایران در کنگره و رسانه های خبری هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه آمریکایی «کریستین ساینس مانیتور» در گزارشی نوشت: نفوذ بر قانونگذاران و رسانه های آمریکا یکی از اولویت های عربستان سعودی است. و سرخوردگی حاکمان سعودی از دولت اوباما پس از توافق هسته ای سال گذشته با ایران و سیاست های آن در قبال در سوریه را نشان می دهد.

اما مثبت جلوه دادن وجهه عربستان سعودی به اقداماتی ورای حمله به رقیب سیاسی خود یعنی ایران نیاز دارد. علاوه بر این، شک و تردیدهایی وجود دارد که لابی گری های شدید عربستان در واشنگتن بتواند روابط دو جانبه این دو را که حاکمان سعودی آن را تنش آلود کرده اند، به وضعیت سابق خود باز گرداند.

در اکثر زمان ها در قرن گذشته، پادشاهان عربستان روابط نزدیک و مستقیمی با روسای جمهور آمریکا داشته اند و بین فروش سلاح های آمریکایی و ثروت نفتی عربستان ازدواج مصلحتی صورت گرفته است. از شاهزاده «بندر بن سلطان» سفیر عربستان در ایالات متحده در طول سال های 1983 تا 2005، با توجه به علاقه وافرش به بوش پدر و پسر با عنوان «بندر بوش» یاد می شد.

اما با توجه به کاهش سطح روابط با دولت اوباما، عربستان سعودی مصمم شده است تا برای نفوذ بر کاخ سفید و رئیس جمهور بعدی این کشور، کنگره و مردم آمریکا به لابی گری های گسترده ای متوسل شود.

در طول 16 ماه گذشته عربستان سعودی با شرکت های و افراد مبلغ و لابی گر در هر دو طرف توافقاتی داشته است. بسیاری از آنها با قانونگذاران فعلی و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا رابطه بسیار قوی دارند.

آنها وعده داده اند تا به ریاض پوشش رسانه ای بدهند و پشتیبانی بیشتری را در هر دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا برای برنامه های ضد ایرانی آن کشور جذب کنند. یکی دیگر از اولویت ها تداوم تحویل سلاح های آمریکایی همزمان با ادامه جنگ طولانی و ویرانگر در یمن است.

عربستان سعودی در سال گذشته میلادی 11 میلیون دلار صرف لابی گری مستقیم کرده است. بخش اعظمی از این رقم مربوط به ایران و تلاش برای مقابله با هر گونه تنش زدایی بین واشنگتن و تهران بوده است. به عنوان مثال، در سال 2014 به «نورم کلمن» سناتور سابق آمریکایی برای نفوذ بر تحولات حقوقی و سیاسی مربوط به ایران و محدود کردن توانایی هسته ای ایران حقوق داده می شد.

در ماه مارس سال 2015، سفارت عربستان سعودی در واشنگتن قراردادی برای به پرداخت ماهانه 50 هزار دلار برای شرکت حقوقی «دی ال ای پیپر» برای جذب اعضا و کارکنان کنگره در جهت «پیشبرد منافع امنیت ملی متقابل» منعقد کرد.

تلاش حفظ فشار بر ایران

از زمان امضای توافق هسته ای ایران، عربستان سعودی تلاش های خود را از جلوگیری از توافق به سمت محدود کردن تأثیر آن از نظر لغو تحریم ها و امتیازات دیگر تغییر مسیر داده است.

«گرگوری گاس» کارشناس مسائل عربستان سعودی و استاد امور بین المللی در دانشگاه ایالت «تگزاس» می گوید: «توافق هسته ای ایران یک واقعیت است و نمی تواند متوقف شود و عربستان نیز آن را به رسمیت شناخته است. اما ممکن است تلاش های عربستان سعودی برای حفظ فشار بر ایران ادامه یابد.»

این لابی گری به رسانه های آمریکا گسترش یافته است. با مصاحبه با تحلیلگران طرفدار عربستان و تخصیص زمان لازم در رسانه ها به آنها و دعوت از مشاوران کنگره برای ضیافت های مجلل شام - از جمله یکی از این موارد در ستامبر گذشته با حضور پادشاه سلمان - پیام های ضد ایرانی تقویت شده است.

لابی های طرفداران عربستان می خواهند قانونگذاران آمریکایی را برای اعمال تحریم های تازه به بهانه پیشرفت برنامه موشک های بالستیک ایران تحت فشار قرار دهند و مانع لغو تحریم های بیشتر توسط دولت اوباما شوند.

بحث های بی سروصدا در خصوص بحران یمن

در ماه های اخیر، در کابینه دولت و پارلمان های انگلیس و کانادا شاهد مشاجراتی در خصوص مسلح کردن نیروهای عربستان در یمن بوده ایم. اما با وجود اینکه گروه های حقوق بشری از بحران انسانی در یمن و مرگ بیش از 2500 غیر نظامی یمنی خبر داده اند، واشنگتن در این زمینه سکوت اختیار کرده است.

«سیمون هندرسون» کارشناس مسائل عربستان سعودی و مدیر برنامه «سیاست و انرژی خلیج فارس» در موسسه «واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گفت: «یمن یک مشکل برای عربستان سعودی است که تاکنون رسانه های غربی به آن توجهی نداشته اند.»

در ماه مارس سال 2015 یعنی درست قبل از آغاز بمباران یمن، عربستان سعودی و شرکت لابی «Qorvis» با شرکت «تارگتت ویکتوری»، یک شرکت استراتژی های دیجیتال که توسط «مایکل بیچ» مقام کمیته ملی حزب جمهوری خواه تأسیس شده بود، برای کمک به بهبود وجهه عربستان قرارداد امضا کرد. این گروه رسانه ها، کنگره، و تحلیلگران را هدف قرار داده است و یک وب به نام «عربین ناو» راه اندازی کرده که رویکردهای مثبتی را در خصوص جنگ عربستان ارائه می کند.

در حال حاضر عربستان سعودی در تلاش است تا خرید بمب های هوشمند به ارزش 1.29 میلیارد دلار که وزارت خارجه امریکا در ماه نوامبر گذشته آن را تایید کرده بود، سرعت ببخشد. هدف از این قرارداد پر کردن زرادخانه تسلیحاتی عربستان در جنگ 10 ماهه یمن خالی شده است.

ماه گذشته عربستان سعودی در توطئه آشکاری علیه ایران، یک روحانی شیعه برجسته را اعدام کرد؛ اقدامی که به خشم ایرانیان و حمله شماری از معترضان به سفارت عربستان و قطع روابط ریاض با تهران منتهی شد.

ناظران می گویند عربستان با پخش گسترده مصاحبه هایی در خصوص این اقدام ایران علیه سفارت خود در تهران در رسانه های آمریکایی، تا حد زیادی توانست تمرکزها را از قضیه اعدام منحرف کند.

چالش های داخلی

در خصوص لابی واشنگتن، بزرگترین چالش های عربستان سعودی مسلما در داخل است.

در میان مردم آمریکا و در کنگره، سوء ظن در خصوص افراط گرایی عربستان و ارتباط آن با تروریسم وجود دارد که قدمت آن به دخالت اتباع عربستان در حملات 11 سپتامبر سال 2001 باز می گردد.

وجهه این کشور نیز با توجه به سابقه بد آن در مورد حقوق بشر آسیب جدی دیده است. نمونه های اخیر شامل حبس و شلاق «رائد بدوی» یک وبلاگ نویس سعودی، گردن زدن عمومی و مصلوب کردن زندانیان، و این موضوع است که زنان نمی توانند در عربستان سعودی رانندگی کنند. تحلیلگران می گویند یک تبلیغات رسانه ای یک میلیون دلاری نیز نمی تواند این برداشت را اصلاح کند.

هندرسون می گوید: «حتی با کمک جامعه سیاسی واشنگتن و مردم آمریکا نیز نمی توان بر این وقایع سرپوش گذاشت. مردم آمریکا هنوز هم به عربستان سعودی مشکوک هستند.»

با این حال، باز هم تلاش عربستان سعودی برای نفوذ بر واشنگتن و پر کردن کیسه بزرگی که آنها دوخته اند تاثیری نمی گذارد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.