شرکت های روسی گازپروم، لوک اویل، سوخو، آوتوواز و ... برای بازگشت به ایران پس از تحریم خیز برداشته اند.

روسیه دارای یک مزیت است: این کشور از دیرباز از ایران حمایت دیپلماتیک کرده است و روابط عمیق نظامی با این کشور دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت: شرکت های روسی به طور گسترده برای بازگشت به ایران آماده می شوند.

شرکت «سوخو» می خواهد هواپیماهای سوپرجت خود را به یک بازار پررونق در بخش حمل و نقل به فروش برساند. شرکت «آوتوواز» (AVTOVAZ ) مذاکرات خود را برای افتتاح یک کارخانه مونتاژ برای خودروی «لادا» در ایران آغاز کرده است.

غول های نفتی و گاز طبیعی «گازپروم» و «لوک اویل» در حال ارزیابی سرمایه گذاری ها در یک پروژه گاز طبیعی مایع در خلیج فارسی و یک میدان نفتی هستند. شرکت حفاری«اوراسیا» به عنوان یک شرکت ارائه کننده خدمات تجاری در بخش خدمات میدان نفتی و همچنین شرکت «تات نفت» به عنوان یک شرکت نفتی رده دومی در روسیه واقع در منطقه «تاتارستان» در شرق این کشور هر دو چشم انداز خوبی برای سرمایه گذاری در ایران می بینند.

«سرگئی چتوریکوف» رئیس شرکت متالورژی لوله TMK در روسیه در توصیف چشم انداز سرمایه گذاری در ایران گفت: «اگر چوب ها خشک باشند و باد نیز بوزد، آتش روشن می شود. پس تنها چیزی که به آن نیاز دارید کبریت است.»

پس از امضای توافق هسته ای با ایران، دولت اوباما در خصوص مزایای آن برای منع گسترش سلاح هسته ای و امنیت جهانی سخن گفت و مزایای تجاری آن را به حاشیه راند. دلیلش این است که ایالات متحده با احتیاط به ایران چشم دوخته است.

بر اساس این توافق، مقامات در تهران موافقت کردند برنامه هسته ای خود را تحت بازرسی شدید قرار دهند و اورانیوم غنی شده خود را به روسیه منتقل کنند و در ازای آن از لغو تحریم ها بهره مند شوند. اما آمریکا هنوز برخی از تحریم ها علیه ایران را به بهانه حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر ادامه می دهد.

این تحریم ها مانع روابط تجاری آمریکا با ایران می شوند، به طوری که شرکت های آمریکایی مجاز به رقابت برای عقد قرارداد در بخش نفت و گاز طبیعی ایران نیستند. آمریکا تنها تجارت در بخش فرش ایرانی و هواپیماهای تجاری را مجاز می داند.

شرکت های اروپایی در موقعیت بهتری قرار دارند و بسیاری از کشورهای این منطقه تلاش می کنند تا روابط دیپلماتیک خود با ایران را توسعه دهند.

هنوز جوهر توافق هسته ای خشک نشده بود که «زیگمار گابریل» معاون صدراعظم آلمان در راس هیئتی از مدیران از بزرگترین شرکت های این کشور از جمله «دایملر»، «فولکس واگن» و «زیمنس» به تهران سفر کردند. شرکت «ایرباس» مذاکرات با ایران را آغاز کرده است. ماه گذشته پالایشگاه یونانی «هلنیک پترولیوم» نخستین توافق نامه برای خرید نفت خام ایران پس از لغو تحریم ها را امضا کرد.

روسیه دارای یک مزیت است. این کشور از دیرباز از ایران حمایت دیپلماتیک کرده است و روابط عمیق نظامی با این کشور دارد.

«دیمیتری راگوزین» معاون نخست وزیر روسیه پس از توافق هسته ای گفت که کشورش عرضه سامانه موشکی «اس 300» را به ایران آغاز کرده است. راگوزین گفت: «هزینه این قرارداد در حال حاضر پرداخت شده است.»

او اشاره کرد که معاملات بین روسیه و ایران تنها در عرصه نظامی نیست. او اضافه کرد عرضه اس300 «همه راه را برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران باز خواهد کرد.»

روسیه نیز مانند دیگر کشورها ایران را به عنوان فرصتی بسیار خوب برای سرمایه می بیند.

اقتصاد ایران در انتظار آزاد شدن اموال بلوکه شده خارجی این کشور است. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که اقتصاد ایران 5.5 درصد در سال 2016 و در سال 2017 رشد خواهد کرد.

صنعت انرژی ایران به ویژه برای شرکت های خارجی جذابیت دارد.

ایران دومین ذخایر نفتی خاورمیانه را پس از عربستان سعودی و بر اساس برخی برآوردها بزرگترین ذخایر متعارف گاز طبیعی در جهان را در اختیار دارد. حتی قبل از لغو تحریم ها نیز ایران قراردادهایی را برای صادرات گاز به عراق و پاکستان امضا کرده بود.

اما صنعت گاز آن فاقد خط لوله های لازم برای صادرات این محصول است. به گفته تحلیلگران، در مجموع ایران می تواند 100 میلیارد دلار صرف بازسازی خطوط لوله گاز طبیعی این کشور کند.

شرکت روسی TMK می گوید که در موقعیت خوبی برای ارائه خدمات بسیار به ایران قرار دارد. این شرکت می گوید 20 درصد از نفت جهان از طریق لوله های TMKجابجا می شوند.

با این وجود روسیه با چالش هایی برای ورود به بازار ایران مواجه است.

اقتصاد روسیه به واسطه تحریم های غرب و قیمت پایین نفت آسیب دیده است و شرکت های این کشور در اوضاع نامناسبی به سر می برند. این چالش ها ممکن است مانع از انعقاد قراردادهای زودهنگام شرکت هایی مانند لوک اویل و گازپروم با ایران شود.

«ایلدار دولت شین» تحلیلگر بخش نفت و گاز در شرکت «رنایسنس کپیتال» یک بانک سرمایه گذاری در شهر «مسکو»، گفت: «سرمایه گذاران هنوز محتاطانه رفتار می کنند.»

با این حال به طور کلی شرکت های روسی تلاش دارند سطح همکاری ها با ایران را به بالاترین سطح ممکن برسانند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.