شاید مانند حیله ای به نظر برسد، اما ایده خرید هوای تازه و دلچسب در شهرهای به شدت آلوده مانند پکن و شانگهای از محبوبیت خاصی بر خوردار است.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، لئو د واتس در حال جمع آوری(برداشت) هوای پاک. 5/2/2016
با افزایش آلودگی هوا در سراسر جهان صنعتی، کسب و کار عجیب و غریب جدیدی که با عنوان کشاورزی ‌هوا شناخته می شود، رونق گرفته است.
در این روش، هوای تازه و ‌پاک را در بطری می کنند و به مصرف کنندگان می فروشند.
کسب و کار پر سود با فروش هوای پاک به مردمان شهر های آلوده، شاید مانند حیله ای به نظر برسد، اما ایده خرید هوای تازه و دلچسب در شیشه در شهرهای به شدت آلوده مانند پکن و شانگهای از محبوبیت خاصی بر خوردار است.
در واقع آنان بهای ۱۶۰ دلار به ازای دریافت یک شیشه هوا می پردازند.
«لئو د واتس» از بریتانیا به فکر فروش شیشه هایی که از هوای پاک مناطقی هم چون یورکشایر، سامر ست و ولز پر شده‌اند افتاده است.
هوای هر منطقه از جزئیاتی که ممکن است موجب برانگیخته شدن تعجعب کارشناسان این عرصه شود، تشکیل شده است.
به طور مثال هوای ولز دارای حس شبنم صبحگاهی به همراه جنب و جوش و ته مزه ای است، در حالی که هوایی که منشاء آن از سامرست است، کیفیتی بی عیب و نقص دارد.
د واتس ۲۷ ساله تا به حال ۱۸۰ بطری را از زمانی که در طی هفته اخیر این کسب و کار را راه اندازی کرده فروخته است.
او گفت: تقاضاها برای این محصول ‌پیش و پا افتاه افزایش یافته است. وقتی در بطری های هوا را باز می کنید، انگار واقعا در همان هوا قرار دارید.
د واتس تاکید کرد: مشتریان درخواست مجموعه های خاصی با توجه به شرایط هوایی خودشان می کنند. به این معنی که مثلا در فراز کوهی و یا ته دره ای قرار داریم. برخی از مشتریان هوای هنگام وزش باد و برخی هوای شب هنگام را می خواهند.
این هوای پاک، توسط «کشاورزان ‌هوا» با استفاده از تور خاصی با دیویدن در مراتع به منظور«‌برداشت» ‌این محصول جمع آوری می شود.
با این وجود شرکت واتس اولین شرکتی نیست که بر روی اکسیژن قیمت می گذارد.
سال گذشته شرکت کانادایی برای شوخی کیسه های پلاستیکی مملو از هوا را بر روی سایت ای بی (فروشگاه مجازی) جایی که محصولات واقعی فروخته می شوند، به قیمت ۲۱۳ دلار برای فروش قرار داد.
پس از مدتی این شرکت آغاز به جمع آوری هوای کوه های راکی در بطری کرد و در چین به مبلغ ۱۰۰ یوان یعنی ۳۳ برابر قیمت یک بطری آب برای فروش گذاشت.
این بطری های هوای پاک این امکان را برای مشتریان خود فراهم می کرد تا از هوای بطری پس از کار در مدرسه، ورزش و مهمانی استنشاق کنند.
بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی، آلودگی هوا چین بسیار خطرناک است و این آلودگی روزانه سبب مرگ ۴ هزار نفر می شود.
عکس: فیس بوک/ ای بی سی
مترجم: گلناز سادات غفاری

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.