پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، دولت انگلیس روز پنجشنبه اعلام کرد که بریتانیا تعداد نامشخصی از کودکان مهاجر را که در پی حملات تروریستی در سوریه و سایر کشورها از والدینشان جدا شده اند را خواهد پذیرفت.
دفتر دولت این کشور اظهار کرد که مقامات انگلیس با کمیساریای عالی امور پناهندگان برای شناسایی افراد کم سن که واجد شرایط اخذ اقامت در بریتانیا هستند، همکاری خواهد کرد.
«دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس در ماه سپتامبر اعلام کرد که ۲۰ هزار پناهجو را تا سال ۲۰۲۰ خواهد پذیرفت. بیش از هزار و پانصد نفری که به انگلستان تاکنون وارد شده اند، کودک هستند.
بریتانیا از تصمیمات اتحادیه اروپا در مورد پذیرش مهاجران و تقسیم کردن آنها در سراسر ۲۸ کشور این اتحادیه صرف نظر کرده است.
«جیمز بروکن شایر» وزیر مهاجرت انگلیس در بیانیه ای اظهار کرد: بحران سوریه و حوادث خاور میانه، شمال آفریقا و سایر مکان های دیگر دنیا موجب جدا شدن شمار زیادی کودک از خانواده هایشان شده است.
وی تاکید کرد: بهتر است این کودکان و خانواده به اتفاق در یک جا اقامت کنند و در کنار اعضای خانواده باقی بمانند. ما از کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل درخواست کرده‌ایم تا مکان های مناسب برای اقامت این کودکان در انگلیس را بررسی کند و به این کشور کمک کند تا آنان را به انگلستان منتقل کنند.
سخنگوی دفتر ‌وزارت کشور انگلیس گفت: قادر به تایید تعداد کودکانی که این برنامه شامل حالشان می شود نیستیم.
پس از انتشار عکس های آیلان کردی پسر سه ساله سوری که در پی تلاشهای خانواده اش برای رسیدن به یونان غرق شد، فشار بر روی دیوید کامرون برای پذیرش تعداد کودکان بیشتری افزایش یافت.
بریتانیا متعهد به پرداخت بیش از یک میلیارد پوند برای کمک رسانی به پناهندگان در سوریه و مناطق دیگر شده است.
دولت نیز روز پنجشنبه درباره ایجاد بودجه ۱۰ میلیون پوندی جدید برای حمایت از کودکان پناهده در اروپا بیان کرد.
دولت انگلیس مدعی شده است که مسئله مهاجرت یکی مسائل مهم در سیاست این کشور است.
شمار سالانه مهاجران در سال گذشته به بیش از ۳۰۰ هزار مورد رسید که بی سابقه بوده است.
دیوید کامرون متعهد به کاهش این میزان و رساندن آن به کمتر از هزار مورد شده بود اما این سیاست وی با شکست روبه رو شد.
صندوق کودکان سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر اعلام کرد: تعداد کودکانی که در سال جاری درخواست پناهندگی به اروپا داده اند از مرز صد و شش هزار نفر گذشته است.
یونیسف از کلیه کشورهای اروپایی خواست در این خصوص احساس مسئولیت بیشتری کنند.
صندوق کودکان سازمان ملل متحد در گزارش خود اضافه کرد: کودکان نزدیک به یک چهارم افراد جویای پناهندگی به اروپا را تشکیل می دهند و تعداد این افراد در نیمه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته هفتاد و پنج درصد افزایش یافته است، برهمین اساس تعداد کودکانی که در سال 2015 درخواست پناهندگی داده اند، از مرز صد و شش هزار نفر گذشته است.
عکس: خبرگزاری فرانسه
مترجم: گلناز سادات غفاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.