تحولات سوریه، سومالی، اریتره، مالی، چاد و یمن و اقدامات آمریکا در لیبی، عراق و افغانستان بدترین بحران پناهندگان از جنگ جهانی دوم تاکنون را رقم زده است.

بحران پناهندگان یک مشکل بزرگ بشردوستانه است که اگر به یک مشکل ژئواستراتژیک بزرگ تبدیل شود، اتحادیه اروپا را در هم ld شکند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، «توماس فریدمن» خبرنگار و نویسنده آمریکایی و همچنین ستون نویس روزنامه نیویورک تایمز در یادداشتی در این روزنامه نوشت: «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا که آخرین سال حضور خود در کاخ سفید را می گذراند، در حال حاضر در تلاش برای بر جاd گذاشتن میراث هایی برای خود است. اما اگر او نمی خواست سیاست خارجی دستاوردهایش را نابود کند، باید آخرین سال ریاست جمهوری خود را به بحران پناه جویان در خاورمیانه اختصاص می داد قبل از آنکه این بحران از یک مشکل بزرگ بشردوستانه به یک مشکل ژئواستراتژیک بزرگ تبدیل شود و مهم ترین متحد آمریکا یعنی اتحادیه اروپا را در هم شکند.

تحولات سوریه، سومالی، اریتره، مالی، چاد و یمن و اقدامات ما در لیبی، عراق و افغانستان - بدون پیگیری مناسب از سوی ما، یا ناتو و یا نخبگان محلی بدترین بحران پناهندگان از جنگ جهانی دوم تاکنون را رقم زده است. این موج از مهاجران و پناهندگان یک فاجعه انسانی را رقم زده است، و خروج آنها به طور خاص از سوریه و لیبی، تمامی کشورهای همسایه - تونس، اردن، لبنان و ترکیه - را بی ثبات کرده است. و در حال حاضر اتحادیه اروپا را نیز درگیر کرده است.

چرا آمریکا باید به این موضوع رسیدگی کند؟ زیرا اتحادیه اروپا متحد آمریکا است. این اتحادیه کاستی های نظامی خود را دارد اما با توجه به ثروت و ارزش های لیبرال خود به متحد اصلی امریکا در مقابله با تغییرات آب و هوایی، مدیریت ایران و روسیه و رسیدگی به مشکلات خاور میانه و آفریقا تبدیل شده است.

این همکاری قدرت آمریکا را تقویت کرده و اگر برای اتحادیه اروپا مشکلی ایجاد شود، آمریکا باید بیش از سایرین در سراسر جهان به آن کمک کند.

در یک سمینار در شهر «داووس» در سوئیس که با حمایت مالی مرکز «ویلسون» برگزار شد، من با «دیوید میلیبند» وزیر خارجه سابق انگلیس و رئیس کمیته بین المللی کمک رسانی که بر عملیات امدادرسانی در بیش از 30 کشور جنگ زده نظارت دارد، مصاحبه کردم. او به چند نکته کلیدی اشاره داشت.

میلیبند گفت: نخست اینکه، یکی از هر 122 نفر بر روی این سیاره در حال فرار از درگیری ها آن هم در زمانی است که جنگ بین کشورها در کمترین سطح خود قرار دارد. چرا؟ زیرا ما در حال حاضر با حدود 30 جنگ داخلی در کشورهای ضعیف مواجه هستیم.

او گفت: دوم اینکه، در سال گذشته این کمیته به 23 میلیون پناه جو و آواره داخلی کمک کرد. حدود 50 درصد از کسانی که به اروپا می آیند، به طور مستقیم از سوریه آمده اند و باقی آنها از عراق، افغانستان، سومالی و اریتره هستند و سیستم کمک های بشر دوستانه بین المللی در حال حاضر با موج گسترده ای از پناهجویان مواجه است.

در سال گذشته در میان کشورهای بلوک اروپا 56 میلیون دستگاه کامیون بین کشورها تردد کرد و هر روز 1.7 میلیون نفر در این کامیون ها جابجا می شدند. میلیبند افزود که توانایی جابه جایی این تعداد کامیون، انسان و محموله های کمک رسانی مستحق قدردانی است اما روند پذیرش پناهجویان اگر قانونمند صورت نگیرد، برای کشورهای اروپایی مشکل ساز خواهد شد.

کشورهای بیشتر و بیشتری در حال حاضر مرزهای خود را بسته اند و مخالفان ضد مهاجرت در همه جا در حال افزایش است. سوئد سامانه کنترل مرزی را تحمیل کرده است. بسیاری در آلمان، سوئد و اتریش که تا کنون پناهندگان بسیاری را پذیرفته اند، می خواهند در صورتی که یونان نتواند از ادامه این روند جلوگیری کند، این کشور را از منطقه بدون نیاز به گذرنامه اتحادیه اروپا حذف کنند.

در چند روز گذشته، روزنامه گاردین گزارش داد، رهبران ملی و مقامات ارشد اتحادیه اروپا هشدار داده اند که منطقه سفر بدون گذرنامه در اروپا می تواند در عرض چند هفته آینده از بین برود و این موضوع ممکن است به خطر فروپاشی این اتحادیه بیانجامد.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان کشور خود را به روی پذیرش 1.1 میلیون مهاجر عرب، آفریقایی و افغان باز کرد، اما جذب سریع آنها در جامعه آلمانی کار دشواری بود. سیاست درهای باز مرکل پناهندگان بیشتری را به اتحادیه اروپا جلب کرد، و در حال حاضر که آلمانی ها می خواهند این جریان را متوقف کنند، همسایگان این پناهندگان را نمی پذیرند.

میلیبند گفت: این بحران پناهندگان یک پیکان واقعی است که قلب اتحادیه اروپا را نشانه رفته است. هیچ راه حلی در محدوده داخل مرزهای اروپا وجود ندارد همانطور که تا زمان ادامه جنگ سوریه، بحران پناهندگان با تمام پیامدهای بی ثبات کننده آن ادامه خواهد داشت.

اوباما مشکل سوریه را ایجاد نکرده است و نمی تواند آن را به تنهایی حل کند اما بدون رهبری آمریکا، این مشکل حل ناشدنی است. من با رئیس جمهور در خصوص نگرانی ها در مورد دخالت زمینی در سوریه هم عقیده ام اما من معتقدم که ما در حال حاضر باید یک منطقه امن آمریکا / اتحادیه اروپا / ناتو در سوریه و لیبی برای آوارگان در این کشورها ایجاد کنیم. این اقدام بدون هزینه نخواهد بود اما اینکه اجازه دهیم فاجعه پناهندگان، اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار دهد، برای ما بسیار گران تر تمام خواهد شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.