مختار بالمختار معروف به «یک چشم» و همچنین «آقای مالبارو» بود چون اغلب چشم بندی به صورت داشت و از قاچاق سیگار برای تامین مالی عملیات تروریستی استفاده می کند.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، مختار بالمختار رهبر گروه تروریستی «المرابطون».
گروه تروریستی «المرابطون» که شاخه ای از گروه القاعده در مغرب(مراکش)‌ است، مسئولیت حمله به هتل لوکسی در «باماکو» پایتخت مالی را که در آن بیش از ۱۰۰ نفر به گروگان گرفته شدند را بر عهده گرفته است.
در این گروگان گیری مسلحانه که این گروه تروریستی مسئولیت آن را در پیامی توئیتری بر عهده گرفته است، دست کم ۲۷ تن کشته شدند.
گروه افراط گرای المرابطون که متشکل از شبه نظامیان آفریقایی است در سال ۲۰۱۳ به عنوان شاخه ای از القاعده شکل گرفت.
«مختار بلمختار» سرکرده این گروه تروریستی است که شمار زیادی از کشورها در تعقیب وی هستند.
این در حالی است که حدود دو ماه پیش رسانه ها از کشته شدن مختار بالمختار در حملات لیبی خبر داده بودند. اما ارتش آمریکا نتوانست مرگ او را تایید کند.
مختار بلمختار در سال ۱۹٧۲ در الجزایر به دنیا آمد و در سنین جوانی در جنگ افغانستان در سال ۱۹۹۱ شرکت کرد و در یکی از درگیری‎ها یک چشم خود را از دست داد.
بلمختار که الجزایری است، مسئول طراحی حمله مرگبار سال ۲۰۱۳ به تاسیسات گازی در الجزایر شناخته شد. وی در ژانویه سال ۲۰۱۳ مسئولیت گروگانگیری خونین در تأسیسات گازی «ان إمیناس» در الجزایر را برعهده گرفت که به کشته شدن ۳۷ خارجی، یک الجزایری و ۲۹ تن از گروگانگیران منجر شد.
این گروه تروریستی نیز مسئولیت حمله به رستورانی در باماکو در ماه می که در پی آن ۲ اروپایی و ۳ بومی به ضرب گلوله کشتته شدند را بر عهده گرفت.
همچنین آنان نیز با حمله موشکی به مقر سازمان ملل در مالی که در ماه آوریل صورت گرفت و در پی آن ۳ نفر کشته شدند در ارتباط بوده اند.
از چهره های ارشد القاعده در مغرب بود اما پس از اختلاف با رهبران آن گروه، جدا شد و گروه المرابطون را بنیان گذاشت که در مالی به نیروهای محلی و بین المللی حمله کرده است.
مختار بالمختار معروف به «یک چشم» و همچنین «آقای مالبارو» بود چون اغلب چشم بندی به صورت داشت و از قاچاق سیگار برای تامین مالی عملیات تروریستی استفاده می کند.
المرابطون در ماه می وفاداری خود را به گروه ترویستی داعش اعلام کردند. گفتنی است در شمال آفریقا گروه‌های مختلفی از افراطیون در حال فعالیت هستند. برخی از آنها به القاعده منتسب و عده کمی نیز وفادار به داعش هستند. البته گروه‌های طرفدار القاعده از انسجام بیشتری برخوردار هستند و شکل یک سازمان را دارند؛ اما وفاداران به داعش در اقلیت هستند و هنوز سازماندهی نشده‌اند.
این گروه تروریستی که معنی اسم آن به زبان عربی ماموران است متشکل از طوارق و اعراب است.
به گفته وزارت امنیت داخلی مالی دست کم بیست و دو تن در این حمله تروریستی کشته شدند.
گفتنی است در زمان این حمله حداقل ۱۴۰مسافر و ۳۰خدمه در هتل رادیسون که ۱۹۰اتاق دارد حضور داشتند که پس از چند ساعت ۸۰نفر از گروگان‌ها آزاد و موفق به فرار شدند.
پنج خدمه هواپیمایی ترکیه، ۱۲نفر از خدمه هواپیمایی فرانسه، چهار تبعه چین و یک خواننده گینه‌ای در میان آزاد‌شدگان بودند.
گروه المرابطون برای آزادی گروگان‌ها چند شرط گذاشته بود که از جمله آن می‌توان به آزادی زندانیان آنان از زندان باماکو و متوقف‌کردن تجاوز به شمال مالی اشاره کرد.
این گروه تهدید کرده بود که اگر این شرایط محقق نشود، نتیجه همان می‌شود که فرانسه پیش از آن آزموده است.
مقام‌های مالی شب گذشته اعلام کردند موفق به آزادی تمام گروگان‌ها‌ شده‌اند. تعداد نامعلومی از گروگان‌ها اتباع فرانسه بوده و راشاتودی از حضور تعدادی از نظامیان فرانسه در این هتل خبر داده بود.آسوشیتدپرس گزارش داده به‌همین‌خاطر روز گذشته ۵۰ نفر از نفرات واحد ژاندارمری فرانسه برای کمک به رهایی گروگان‌ها به پایتخت مالی اعزام شدند.
عکس: ای بی سی
مترجم: گلناز سادات غفاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.