با وجود برقراری تدابیر امنیتی شدید و گسترده در مناطق مختلف اروپا و غرب در پی حملات تررویستی سنگین داعش به پاریس در هفته گذشته،همه نشانه ها حکایت از آن دارد که داعش دیر یا زود حمله سنگین جدیدی را در یک مکان دیگر از جهان انجام می دهد.

به نظر می رسد که هیچ مکانی در جهان وجود ندارد که داعش نتواند به آن برسد اما مکان هایی وجود دارند که به نظر می رسد احتمال رسیدن داعش به آنها بیشتر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،پایگاه اینترنتی ساسه پست نوشت:پس از حملات تروریستی داعش به پاریس،این احتمال وجود دارد که این گروه تروریستی درکشورهایی مانند آمریکا،انگلیس،ایتالیا،مصر،اردن،خود فرانسه و برخی دیگر از کشورهایی که مواضع این گروه تروریستی را در سوریه بمباران کرده یا بمباران می کنند،حمله تروریستی انجام دهد.

آمریکا

به نظر می رسد که در حال حاضر آمریکا یکی از اهداف احتمالی داعش باشد به ویژه پس از آن که این گروه به آمریکا هشدار داد و به شکل مستقیم این کشور را تهدید کرد.در یکی از ویدیوهایی که داعش در پی حملات خونین پاریس منتشر کرد فردی از داعش به نام«الغریب الجزائری»خطاب به آمریکا گفت:«قسم می خوریم که آمریکا را در قلب واشنگتن پایتختش مورد حمله قرار می دهیم.»

روز 19 نوامبر 2015 زمان انتشار جدیدترین ویدیوی تبلیغاتی داعش بود.در این ویدیو بمب و عاملان انتحاری نشان داده شدند که آماده انجام حملات هستند و نیز میدان های«تایم»و«هرالد»نشان داده شدند و این خود اشاره ای توسط داعش است که چه بسا به نیویورک به عنوان هدف بعدی اش حمله کند.

دلیل این تهدید، رهبری ائتلاف بین المللی ضد داعش توسط آمریکا و بمباران مواضع این گروه تروریستی از 2 سپتامبر سال 2014 تا کنون است.

در همین حال،مجلس نمایندگان آمریکا دو روز پیش با اکثریت 289 رای در مقابل 137 رای لایحه تعلیق پذیرش پناهندگان سوری و عراقی را تصویب کرد این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرد برای رد این لایحه از حق وتو استفاده می کند.این امر نشان دهنده میزان ترس آمریکایی ها از نفوذ عناصر داعش و انجام عملیات مسلحانه علیه اهدافی داخل آمریکا است.

فرانسه

فرانسه به دلیل مشارکتش در آن چه پاریس آن را «جنگ علیه تروریسم»می نامد همچنان هدف اصلی داعش به شمار می رود.به نظر می رسد که حملاتی که پاریس شاهد آن بود مانع از ادامه حملات هوایی فرانسه به مواضع داعش در سوریه نشد بلکه حتی فرانسه بمباران شهر«الرقه»در سوریه را که مرکز کنونی داعش به شمار می رود، تشدید کرد.

به رغم عملیات های گسترده امنیتی و اعلام حالت اضطراری در سراسر کشور توسط«فرانسوا اولاند»رئیس جمهوری فرانسه و بازداشت های ادامه دار،اما فرانسه زمین حاصلخیزی برای عناصر داعش به شمار می رود که این قدرت را دارد که افراد را داخل خود فرانسه برای انجام عملیات های تروریستی اش جذب کند.

چیزی که این احتمال را بیشتر می کند حادثه حمله به هفته نامه طنز «شارلی ابدو»در هفتم ژانویه 2015 است که منجر به کشته شدن 12 نفر شد.به رغم عملیات امنیتی و بازداشت هایی که پس از وقوع این حادثه رخ داد اما یک سال نگذشت تا فرانسه و جهان بار دیگر با یکی از بزرگترین عملیات های تروریستی که قاره اروپا شاهد آن است غافلگیر شود.این یعنی اوضاع امنیتی در فرانسه بر وفق مراد نیست.

ایتالیا

گروه تروریستی داعش در یکی از نوار های ویدیوئی خود پس از حوادث تروریستی پاریس اعلام کرد که رم از جمله اهداف آینده اش علاوه بر واشنگتن پایتخت آمریکاست.دستگاه امنیتی ایتالیا نیز چهارشنبه گذشته و در پی هشدار وزارت خارجه آمریکا درباره احتمال وقوع عملیات تروریستی در ایتالیا شبیه حملاتی که اخیرا پاریس شاهد آن بوده،به حالت آماده باش کامل درآمده است.

سازمان اطلاعات ایتالیا در حال حاضر تلاش می کند که ملیت پنج تروریست احتمالی را مشخص کند که بر اساس اطلاعاتی که از سازمان اطلاعات این کشور از پلیس فدرال آمریکا دریافت کرده،ممکن است برای انجام حملات در ایتالیا برنامه ریزی کنند.

آمریکا فهرستی از مکان هایی که احتمال دارد در آنها حملات صورت گیرد را به ایتالیا داده است از جمله این مکان ها می توان به کلیسای «پتروس قدیس»و کلیسای جامع میلان و ساختمان اوپرای «لاسکالا»و دیگر آثار تاریخی و فرهنگی و نیز مکان های عمومی مانند کلیساها و معابد یهودی،رستوران ها،ساختمان های تئاتر و هتل ها در رم و میلان اشاره کرد.

انگلیس

انگلیس یکی دیگر از کشورهایی است که در ائتلاف بین المللی ضد داعش مشارکت دارد و همین امر باعث می شود که در تیرس حملات احتمالی داعش قرار گیرد.این مساله زمانی به وقوع پیوست که یکی از عناصر داعش در نواری ویدیوئی که پس از حملات پاریس منتشر شد،اشاره کرد و تاکید کرد که انگلیس از جمله اهداف آینده داعش است.

کانادا

کانادا یکی دیگر از کشورهایی است که الغریب الجزائری در ویدیوی تبلیغاتی داعش نام آن را به میان آورد.کانادا از جمله کشورهایی بود که در حمله به مواضع داعش در سوریه مشارکت داشت و به طور مشخص نمی دانیم که آیا اعلام خروج کانادا از ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا توسط«جاستین ترودو»نخست وزیر جدید این کشور بر قصد داعش برای حمله به کانادا تاثیر گذاشته است یا خیر.

مصر

مصر همانند گذشته همچنان یکی از ایستگاه های مهم و معروف داعش به نام «ایالت سینا»است.داعش مسئولیت چندین عملیات مسلحانه و انفجار مانند ترور دادستان کل مصر و انفجار کنسولگری ایتالیا را به عهده گرفت.اما حادثه مهمتر داعش عملیات سرنگونی هواپیمای مسافربری روسیه در شبه جزیره سینا است که بازتاب بین المللی گسترده ای داشت به ویژه آن که حرف و حدیث هایی درباره دخالت احتمالی روسیه در شبه جزیره سینا برای از بین بردن این گروه تروریستی با هماهنگی طرف مصری مطرح شده است.

اردن

بر اساس گزارشی که پایگاه بی بی سی در ماه می گذشته منتشر کرد اردن می تواند به یکی ازاهداف بعدی و احتمالی داعش تبدیل شود.اردن یکی از کشورهایی بود که در ائتلاف بین المللی ضد داعش مشارکت کرد و عملا مواضع داعش را در سوریه بمباران کرد.همچنین در اردن برخی از مردم این کشور هوادار داعش هستند و این باعث می شود که این کشور شکار آسانی برای جذب تروریست توسط داعش شود.

شمال آفریقا

تونس،مراکش و الجزایر نیز به نظر می رسد اهداف احتمالی برای داعش به شمار می روند به ویژه پس از آن که این گروه تروریستی مسئولیت حمله تروریستی به شهر«سوسه»در تونس را به عهده گرفت؛حمله ای که در آن در ماه ژوئن گذشته به دو هتل در سوسه حمله شد و 39 نفر کشته شدند.

تدابیر امنیتی زیادی این سه کشور پس از عملیات تروریستی سوسه شاهد هستند.به طور مثال دولت الجزایر لایحه تاسیس واحدی ویژه برای نظارت بر شبکه اینترنت و به طور مشخص پایگاه های اینترنتی جهادی تصویب کرد و این واحد دارای اختیارات قضایی است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.