هر زمان که آمریکا و متحدان آن نیروهای خود را به کشورهای مسلمان اعزام کردند، القاعده از افراط گرایی و جذب نیروهای بیشتر بهره برده است.

داعش سعی دارد تا غرب را تحریک کند تا با اعزام نیرو به این کشور ورق را به سمت خود برگرداند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران ، «فرید زکریا» خبرنگار، مقاله نویس، نظریه پرداز و مجری شبکه سی ان ان آمریکا در یادداشتی در روزنامه «واشنگتن پست» نوشت : «هنری کیسینجر» وزیر خارجه اسبق آمریکا می گوید در دوره بزرگسالی وی این کشور در پنج جنگ بزرگ دخالت داشت که همه را با شور و اشتیاق بی وصفی آغاز کرد. اما در تمامی آنها، در نهایت از خود پرسید که «چگونه می تواند هر چه سریع تر از آنها خلاصی یابد؟» در سه مورد از این جنگ ها آمریکا نیروهای خود را به طور یک جانبه به عقب بازگرداند. امروز ما شاهد رویداد مشابهی در جنگ علیه داعش هستیم. پس بیایید تلاش کنیم تا اطمینان یابیم که این جنگ را به پایان خواهیم رساند.

جایی که درس هایی برای آموختن دارد، استراتژی است که نسبتا موفق بوده است و آن جنگ علیه القاعده است. همانطور که «پیتر برگن» کارشناس آمریکایی و تحلیلگر امنیتی سی ان ان در سال 2012 بدان اشاره کرده بود، یک سال پس از مرگ «اسامه بن لادن» رهبر القاعده منابع آن گروه از بین رفت و حمایت آن در میان اعراب کاهش یافت. و آن گروه از زمان بمب گذاری های لندن در 10 سال گذشته، دیگر نتوانست حمله ای را در خاک یک کشور غربی برنامه ریزی کند.

این تصویر همیشه این چنین نبوده است. پس از حملات 11 سپتامبر، مقامات و کارشناسان از القاعده با ترس صحبت می کردند و این ترس در حال حاضر به داعش منتقل شده است. هنگامی که آمریکا و متحدانش مبارزه با این گروه را آغاز کردند، عناصر آن گروه حملاتی را در سراسر جهان - از جمله بمب گذاری ها در قطار مادرید به عنوان مرگبارترین حمله در غرب پس از حملات 11 سپتامبر - طراحی و یا هدایت کردند. اما این حملات بدان معنا نبود که القاعده در جنگ با ترور در حال پیروز شدن است؛ همان طور که حملات پاریس در هفته گذشته به معنای پیروزی داعش نیست. در حقیقت امکان دارد این کار بدان معنا باشد که داعش هرگاه یکی از قلمروهای خود را در عراق و سوریه از دست می دهد، دست به یک حمله تروریستی در خارج از این مناطق می زند.

دلیل موفقیت علیه القاعده را چگونه می توان توضیح داد؟ بسیاری از کارشناسان عملیات ضد تروریستی جهانی به خصوص همکاری های اطلاعاتی را عامل این موفقیت می دانند.

در یکی از بهترین کتاب ها تحت عنوان «شکار در سایه»، نویسنده آن «ست جونز» نتیجه می گیرد که هر زمان آمریکا سیاست «جای پای کمرنگ» (light footprint) - عملیات ویژه همراه با عملیات اطلاعاتی مخفی - را اجرایی کرده است، نتیجه آن را گرفته است. او در این کتاب نوشته است: هر زمان که آمریکا و متحدان آن نیروهای خود را به کشورهای مسلمان ارسال کردند، القاعده از افراط گرایی و جذب نیروهای بیشتر بهره برده است. به همین دلیل است که داعش از همان آغاز تلاش کرده است تا کشورهای غربی را به اعزام نیرو به سوریه وادارد.

شکست دادن این گروه از لحاظ نظامی کار دشواری نخواهد بود. اما برای تداوم این موقعیت، تمامی تدابیر امنیتی لازم باید دنبال شود.

در این مورد، داعش بیش از آنکه شبیه به القاعده باشد، به طالبان شباهت دارد. اما طالبان خود یک گروه محلی تحت پشتیبانی جامعه «پشتون» در افغانستان و پاکستان است. به همین دلیل است که آمریکا پس از 14 سال جنگ و به کارگیری دهها هزار نفر از سربازان آمریکایی نتوانسته است این گروه را شکست دهد. در نظر داشته باشید که در افغانستان، آمریکا یک متحد مناسب و معقول محلی داشت اما در سوریه، چنین متحدی وجود ندارد. کردها متحدان بسیار مهمی برای این کشور هستند و در ماه های آینده مهم تر نیز خواهند شد. با این حال آنها به عنوان یک اقلیت قومی نمی توانند حکومت کنند.

سیاستمداران از واشنگتن خواسته اند تا ارتشی از گروه های به اصطلاح میانه رو سوری تشکیل دهند. اما به لحاظ تاریخی، چنین نیروهایی معمولا فاقد مشروعیت لازم هستند. چنین موانعی اجرای عملیات زمینی در سوریه را سخت تر از عراق، افغانستان و یا ویتنام می کند.

با این حال چنین موانعی به ناامیدی نمی انجامد بلکه به «صبوری استراتژیک» نیاز دارد. داعش نه تنها آن چنان که وانمود می کند قوی نیست بلکه توسط دشمنان قدرتمندی هم محاصره شده است. بسیاری از کشورها از روسیه و ایران گرفته تا فرانسه و آمریکا با آن مبارزه می کنند. بسیاری از مواضع این گروه تخریب شده است و با توجه به اقدامات سبعانه آنها، هر روز بر نفرت جهانی از آنها افزوده می شود.

مبارزه با تروریسم، همکاری های اطلاعاتی، حملات هوایی، عملیات ویژه و عملیات با هواپیماهای بدون سرنشین عرصه هایی هستند که غرب از منابع لازم - نظیر پول و فناوری - در آنها برخوردار است. اما با اعزام نیروی زمینی تنها ما به داعش کمک می کنیم تا قدرت بیشتری بدست آورند. و بدین ترتیب پس از چند سال بی نتیجه، مردم از ما خواهند پرسید که «چگونه می توان از این جنگ هم عقب نشینی کرد؟»

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.