چین همواره به دنبال گسترش همکاری اقتصادی با ایران بوده است و بی تردید این همکاری در دوره پسابرجام گسترش می یابد.

پکن در حال حاضر مشغول برنامه ریزی برای گسترش حضور خود در ایران است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، «رابرت مک فارلین» مشاور امنیت ملی آمریکا در دوره ریاست جمهوری ریگان و «ایلان برمن» معاون شورای سیاست خارجی آمریکا در یادداشتی در روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشتند: پکن روی ایران تعصب دارد. ما شنیدیم در جلساتی در اوایل این ماه در پکن مقامات ارشد دولتی و حزبی این کشور یک صدا حمایت و خوش بینی خود را در خصوص توافق هسته ای ایران و 1+5 اعلام داشتند و آن را فرصتی خوب برای ایران و همچنین جهان دانستند.

قطعا درست است. ایران بدون هیچ منازعه ای برنده ی مذاکرات طولانی خود با غرب بر سر برنامه هسته ای این کشور است.

طرح جامع اقدام مشترک (برجام) زیرساخت های هسته ای ایران را به هیچ وجه از بین بردن نمی برد و در عوض این کشور فعالیت های خود را ادامه می دهد در مسیر توسعه برنامه هسته ای خود گام بردارد.

پس از توافق هسته ای ایران به 100 میلیارد دلار دارایی بلوکه شده خود به واسطه تحریم ها دست می یابد.

به عقیده پکن، امروز فرصت های اقتصادی در ایران بسیار بیشتر شده است. به همین دلیل است که پکن در حال حاضر مشغول برنامه ریزی برای گسترش حضور خود در ایران است.

چنین تعاملی قطعا جدید نیست. به دنبال تشدید تحریم های غرب علیه ایران از سال 2011، ایران محور مبادلات تجاری خود را به سمت آسیا چرخاند و روابط خود را با کشورهای این منطقه تعمیق بخشید.

چین برجسته ترین کشور در میان این شرکای جدید بود و در اوایل سال 2013 پکن به شاهرگ اقتصادی ایران تبدیل شد. این کشور تقریبا نیمی از نفتی را که ایران در بازارهای خارجی به فروش می رساند، خریداری می کرد.

با شروع دیپلماسی بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران در ماه نوامبر سال 2013، سهم چین تقویت یافت. این کشور به عنوان یکی از اعضای اصلی گروه 1+5، نقش کلیدی را در مذاکرات بر عهده گرفت و همزمان واردات نفت خام از ایران افزایش یافت. اما با امضای برجام، همکاری های این دو کشور افزایش یافت.

پس از امضای برجام، سرمایه گذاران مشتاق خارجی به ایران هجوم آوردند. در نتیجه پکن نگران شده است و می داند که اگر حرکتی نکند، ممکن است به حاشیه کشانده شود. (ابراز تمایل اخیر از سوی برخی شرکت های انرژی اروپا نیز این ترس را تقویت کرده است.)

اما چین قصد دارد خود را به عنوان یک شریک مهم استراتژیک نیز نشان دهد. مقامات چینی امروز آشکارتر از همیشه در امور جهان نقش ایفا می کنند. چین با چنین دیدگاهی در صحنه های مختلف از دریای چین جنوبی گرفته تا خاورمیانه به ایفای نقش می پردازد. تعامل با تهران - به ویژه در دوره پسابرجام - بخشی از چشم انداز جهانی بلند پروازانه پکن محسوب می شود؛ به خصوص اکنون که تهدید تحریم های غرب فروکش کرده است.

این تعامل نشان دهنده یک اهرم برای غرب است. در طول نشست ماه گذشته در واشنگتن بین «باراک اوباما» رییس جمهور آمریکا و «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در خصوص مسائلی مانند امنیت سایبری و تغییرات آب و هوایی مذاکره شد. اما ایران در دستور کار مذاکرات نبود. با این حال تاثیرگذاری بر ایران از طریق پکن می تواند به یکی از اولویت های آمریکا تبدیل شود.

از چین باید به عنوان پشتوانه ای برای حل برخی مشکلات کنونی جهان استفاده کرد. تمایل چین به افزایش تعامل با ایران می تواند آزمونی برای سنجش پکن باشد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.