شکست نشست سران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان در شهر «آنتالیا»ی ترکیه نشان داد که غرب حاضر به مشارکت در ائتلافی بین المللی با روسیه برای رویارویی با تروریسم نیست و این خود نگرانی هایی را به وجود آورده است.

به نظر می رسد که نشست سران گروه بیست در ایجاد یک وسیله و شیوه مشترک برای جنگ با تروریسم شکست خورده است و دعوت های «ولادیمیر پوتین»رئیس جمهوری روسیه درباره ضرورت یکپارچه شدن و یکی کردن اقدامات همه برای رویارویی با حملات تروریستی با بی توجهی غربی ها و تا حدودی مخالفت آنها رو به رو شد.غرب آماده جنگ با تروریسم در جبهه مشترک با غرب نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،المیادین در یادداشتی نوشت:سخنان «اولگ سیرومولوتف»درباره اینکه همکاری با غرب برای مبارزه با تروریسم در عمل از هم فرو پاشیده بیهوده نبود زیرا به نظر می رسد این مسئول روسی ااطلاعات و اشاره های آشکاری از هیأت روسی در آنتالیا به دست آورده است که نشان می دهد هیچ امید و چشم اندازی برای تشکیل ائتلاف بین المللی با غرب تحت پوشش بین المللی برای مبارزه با تروریسم وجود ندارد.

جلسه غیرعلنی که مجلس فدراتیو روسیه برگزار کرد خودش یک واکنش بسیار مهم به شمار می رود زیرا اگر خوب دقت کنیم می بینیم که همین مجلس بود که به طور مشخص به رئیس جمهوری این کشور اجازه داد در شبه جزیره«کریمه»و اوکراین و پس از آن در سوریه از قدرت نظامی استفاده کند.همین مجلس بود که پیش از همه این تحولات اجازه استفاده از قدرت نظامی توسط رئیس جمهوری روسیه را در اوسیتیای جنوبی و آبخازیا داده بود.

این مساله دور از نظر ما نیست که خود پوتین نیز چیز امیدوار کننده ای در کنفرانس مطبوعاتی اش در پایان نشست سران بیست کشور اقتصادی جهان در آنتالیای ترکیه نگفت.

مسکو خودش را برای تحولات غیر عادی و غیرمنتظره آماده می کند.گمان بر این می رود که سازمان اطلاعات نظامی روسیه اطلاعاتی درباره عملیات زمینی احتمالی در سوریه با مشارکت یگان هایی از نظامیان کشورهای غربی به دست آورده است.

اطلاعاتی نیز وجود دارد که نشان می دهد نیروهای ویژه آمریکایی،فرانسوی و انگلیسی ممکن است برای حمایت از برخی گروه های مسلح عرب و کرد در سوریه و نیروهای پیشمرگه در عراق وارد عمل شوند.

این تحولات مسکو،دمشق و بغداد را نگران می کند.«حاکم الزاملی»رئیس شورای امنیت و دفاع در پارلمان عراق اخیرا سخنان مهمی در این زمینه به المیادین گفته بود.

تهران که هفته آینده منتظر سفر پوتین است نیز نگرانی اش کمتر نیست و خود را برای تحولات جدید آماده می کند.شاید این نگرانی در سخنان «سرگئی لاوروف»وزیر خارجه روسیه در وین نشان داده شد.

با توجه به این تحولات و ابراز نگرانی ها می توان چنین نتیجه گرفت که حملات تروریستی پاریس ممکن است تبدیل به انگیزه و مشوقی برای غرب برای دخالت نظامی زمینی در سوریه در وهله نخست و در عراق در صورت نیاز شود.

امروز ما در برابر مرحله جدیدی از نزاع در خاورمیانه و بر سر خاورمیانه میان قدرت های بزرگ هستیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.