تمامی شواهد از وخامت اوضاع اقتصادی مصر و رکود در تمامی بخش ها اعم از گردشگری، صنعت و تجارت خبر می دهد.

دولت کنونی مصر در زمینه اقتصادی کاملا شکست خورده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، «یحیی حمید» وزیر سابق سرمایه گذاری در مصر در یادداشتی که در پایگاه اینرنتی«میدل ایست مانیتور» منتشر شده است، نوشت: تمامی شاخص های اقتصادی در مصر به این واقعیت اشاره دارد که ما وارد مرحله فروپاشی اقتصادی واقعی شده ایم که این کشور را سال ها درگیر خود خواهد کرد و بیشترین آسیب را به مردم خواهد زد.

شاخص های بورس مصر نشان می دهد که ارزش آن در دو سال اخیر 30 درصد و تنها در دو هفته 27 میلیارد پوند مصری (3.4 میلیارد دلار) کاهش داشته است. انتظار می رود ارزش پول مصر همچنان پایین بماند.

ذخیره ارزی مصر به بدترین سطح خود رسیده است. این در حالی است که این کشور از زمان کودتای ژوئیه 2013 حدود 50 میلیارد دلار دریافت کرده اما تمامی این وجوه را حیف و میل کرده است. تنها حدود 16.4 میلیارد دلار باقی مانده است و این میزان برای واردات کالاهای اساسی طی دو ماه کافی نیست.

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور کنونی و رهبر کودتا، ماهانه به 1.5 میلیارد دلار نیاز دارد تا در قدرت باقی بماند. با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی جهان برای کشورهای کمک کننده سخت است که بتوانند به تعهدات خود عمل کنند. حتی اگر این کشورها به حداقل پشتیبانی خود ادامه دهند نیز رکود اقتصادی را که شهروندان در مصر احساس می کنند، متوقف نخواهد کرد.

صادرات مصر 25 درصد کاهش یافته است. صادرات محصولات نفتی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته 19 درصد کاهش یافته است. دولت مصر کاملا شکست خورده، جنگ گسترده ای را با بخش خصوص آغاز کرده، تمامی مناقصه ها را به انحصار خود درآورده و درها را به روی پیمانکاران کوچک تر بسته است.

اما این دولت در بیش از دو سال گذشته به این اقدامات محدود نبوده است بلکه با تمام فعالیت های اقتصاد موازی، که حدود 30 درصد از کل اقتصاد این کشور را تشکیل می دهد، در جنگ بوده است. این جنگ در اشکال مختلف و برای فشار آوردن بر کسب و کارهای خصوصی به سمت بازار رسمی صورت می گیرد تا از این کارگاه های کوچک نیز مالیات های سنگین دریافت شود. در نتیجه ده ها هزار نفر شغل های فصلی خود را از دست داده اند.

بخش تجارت در مصر که بیش از 300 هزار مصری در آن فعالیت دارند، در بدترین وضعیت خود قرار دارد. این بخش بسیار بیمار است و از کمبود نیرو گرفته تا کمبود گاز طبیعی یا نبود بودجه لازم برای تامین ابزار و تجهیزات رنج می برد. در نتیجه با توجه به طرح فاسد دولت کودتا اوضاع از بد به وخیم حرکت کرده است. مثال های قابل توجه در این خصوص، کارخانه تولید فولاد «نجعا» و کارخانه نساجی «المحله» در این کشور است.

در حال حاضر ما در آستانه فروپاشی واقعی ارزش پوند هستیم که در طول دو سال گذشته 20 درصد از ارزش خود را از دست داده است. دولت فاسد همچنان به جمع آوری پول از مردم مصر، یا اجرای پروژه های شکست خورده مانند پروژه توسعه کانال سوئز اصرار می ورزد. بنابراین، افراد عاقل باید خود را از چنین بهره برداری هایی از سوی دولت فاسد دور نگاه دارند.

تمامی پروژه های مصر توسط این دولت پروژه هایی بزرگ محسوب می شوند؛ چه این پرو‌ژه ها شکست بخورند و چه لغو شوند. به عنوان مثال طرح توسعه کانال سوئز را در نظر بگیرید که 8 میلیارد دلار از شهروندان جمع آوری شده و باید سالانه یک میلیارد دلار سود پرداخت شود. اما درآمد حاصل از این پروژه 9.7 درصد کاهش یافته است. به عبارت دیگر درآمد آن از 5 میلیارد دلار در سال های گذشته به 3.5 میلیارد در سال جاری رسیده است.

هیچ سیستمی پاسخگوی این ضرردهی نیست. رهبر کودتا 8 میلیارد دلار سلاح خریداری کرده است که بخشی از بودجه آن توسط قدرت های منطقه ای تامین خواهد شد و باقی آن را باید شهروندان در قالب مالیات های جدید تقبل کنند.

صنعت گردشگری مصر نیز به دلیل بی توجهی دولت در حال فروپاشی است. کشته شدن 12 مکزیکی و همچنین سرنگونی هواپیمای مسافربری روسیه و کشته شدن بیش از 220 گردشگر روس نشان می دهد این کشور چقدر در زمینه تامین امنیت نقص دارد. در نتیجه، ما شاهد توقف کامل در بخش گردشگری هستیم. حدود دو میلیون مصری به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در این بخش مشغول به کار هستند اما بیش از هشت میلیون نفر از شهروندان در طول روزهای آینده در سایه شکست دولت کودتا و رئیس جمهور آن برای نجات این بخش، تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

سیستم بانکی مصر نیز به دلیل نبود استقلال کامل و یا شفافیت بانک مرکزی دیگر قادر به ذخیره پول مردم نیست.

در نهایت ... هیچ کس نمی تواند این رژیم شکست خورده را که ثروت ملت و پس انداز شهروندان زحمتکش را حیف و میل می کند، نجات دهد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.