پس از حملات تروریستی جمعه اخیر در پاریس، فضای ضد اسلامی در فرانسه حاکم شده و نگرانی در میان مسلمانان این کشور کاملا مشهود است.

احساسات ضد اسلامی که تاکنون در فرانسه مخفی نگه داشته شده بود، دیگر پوشیده نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت: حمله نوامبر در پاریس مانند حمله ماه ژانویه نبود. چیزی در رسانه های خبری و اظهارات سیاستمداران فرانسوی سانسور شده بود و اکثر مردم هم آن را فهمیدند.

بر خلاف واکنش ها به حملات به دفتر نشریه فکاهی «شارلی ابدو» و چند مکان دیگر در فرانسه در ماه ژانویه که 17 کشته برجای گذاشت، پس از حملات روز جمعه در پاریس که 132 کشته بر جا گذاشت، هیچ درخواست عمومی آن چنانی برای همبستگی با مسلمانان مطرح نشد. هیچ تظاهراتی برگزار نشد و کمتر کسی درخواست کرد که مسلمانان با افراط گرایان اشتباه گرفته نشوند.

در عوض، ترسی ملموس و حتی خشم در این کشور احساس می شود، در حالی که «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه از پارلمان این کشور خواست تا حالت فوق العاده را تمدید کند و خواستار تغییر قانون اساسی در مواجهه با تروریسم شد. اما یک مطلب ناگفته ولی کاملا روشن وجود دارد: فرانسه سکولار که همیشه رابطه خوبی با جامعه مسلمانان نداشته است، اکنون به سمت خصومت بیشتر با آن پیش می رود.

این در حالی ست است که دولت این کشور که از سوی حزب راست افراطی جبهه ملی و مخالف مهاجرت تهدید شده است، تلاش می کند از نظر سیاسی موقعیت خود را مستحکم کند.

سخنان تند مسئولان این کشور نشان می دهد آنها به سمت راست تغییر مسیر داده اند و خواستار تجدید نظر در مورد مساجد، تمدید حالت فوق العاده و اعمال محدودیت بیشتر بر 10 هزار نفر یا بیشتر که برای این کشور خطر محسوب می شوند، شده اند. «مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه روز شنبه اعلام کرد فرانسه باید «همه ائمه تندرو مساجد را اخراج کند»!

فرانسه پیش از این نیز در سال های اخیر تعداد زیادی از ائمه جماعت را در سال های اخیر اخراج کرده بود. اما این حملات متوقف نشده اند و کارشناسان خاطر نشان می کنند که افراط گرایی بیشتر در زندان ها یا در جنگ سوریه و نه در مساجد روی می دهد. در همین حال، نشانه هایی از احساسات نامناسب در میان مردم فرانسه دیده شده است که از آن جمله می توان به هتک حرمت به مساجد در آخر هفته گذشته و مشاجره میان مسلمانان و غیرمسلمانانی که برای عزاداری آمده بودند، اشاره کرد.

نگرانی در میان مسلمانان فرانسه کاملا مشهود است. «لاتتیا سید» دختر 17 ساله ای که با خانواده اش برای ادای احترام به قربانیان حملات جمعه در پاریس در مقابل سالن کنسرت «باتاکلان» پاریس آمده بود، گفت: «ما قبلا هم با واکنش های منفی از سوی مردم مواجه می شدیم. اما اکنون سیلی از کلمات خشونت بار در فیس بوک برای کشتن مسلمانان به راه افتاده است.»

«حسن فارسادو» رئیس یک انجمن اسلامی در حومه پاریس گفت: «تمامی ائمه جماعت فرانسه نگران هستند. ما در حال بررسی چگونگی مدیریت این شرایط هستیم.»

«آیکوت کاسار اوغلو» یک کارگر در منطقه مهاجرنشین پاریس می گوید: اوضاع بسیار بدی شده است. من امروز با کلاه در حال رانندگی بودم که پلیس مرا متوقف کرد و از من خواست کلاهم را بردارم تا بهتر چهره مرا ببیند. همه مشکوک هستند.»

اولاند در یک جلسه فوق العاده در پارلمان این کشور در روز دوشنبه گفت: «ما می دانیم که در روز جمعه این فرانسوی ها بودند که دیگر فرانسوی را کشتند. آنها در کشور ما زندگی کرده اند؛ کسانی که به افراط گرایی و جنایات تروریستی کشیده شده اند.»

«برنارد گودارد» کارشناس برجسته فرانسوی در زمینه روابط فرانسه و مسلمانان و مقام سابق وزارت کشور فرانسه گفت: «احساسات ضد اسلامی که تا کنون در فرانسه مخفی نگه داشته شده بود دیگر پوشیده نیست». روز یکشنبه تنش ها بالا گرفت زمانی که یک مرد فرانسوی به گروهی از زنان مسلمان که حجاب داشتند و برای ادای احترام به قربانیان آمده بودند، نزدیک شد و به اسلام توهین کرد.

دولت سوسیالیست فرانسه با شرکت در ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا و تعهدات خود مبنی بر سرکوب داخلی تلاش دارد تا شرایط موجود در این کشور را کنترل کند. اما کارشناسان معتقدند این تلاش ها کافی نیست.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.