گمانه زنی هایی در این خصوص منتشر شده است که آیا می توان به مصر اجازه داد نقش یک میانجی را در دست یابی به راه حل سیاسی در سوریه ایفا کند یا خیر.

آیا مصر می تواند در یافتن راه حلی سیاسی برای سوریه نقشی کلیدی ایفا کند؟

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع ‌رسانی جماران، پایگاه اینترنتی «المانیتور» در مقاله ای به قلم «احمد فواد» نوشت: بحران سوریه سبب بروز گمانه زنی ها در این باره شده است که آیا می توان به مصر اجازه داد نقش یک میانجی را در دست یابی به راه حل سیاسی در سوریه ایفا کند یا خیر. چندین بازیگر منطقه ای در حال تمرکز بر روی مبارزه علیه تروریسم هستند تا یافتن راه حلی برای درگیری های سیاسی سوریه.

اولویت ها از جنگ بین جنبش های انقلابی یا اسلامی از قبیل اخوان المسلمین و رژیم تغییر جهت داده است. اکنون درگیری بین سوریه و داعش - که نفوذ فزاینده اش جهان عرب و خاورمیانه را تهدید می کند - در کانون توجه ها قرار گرفته است.

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر - که کشورش بخشی از ائتلاف بین المللی علیه داعش در سوریه و عراق است - در روز 28 سپتامبر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آمریکایی «سی ان ان» بر این موضع تأکید کرد. سیسی ابراز نگرانی کرد و گفت: «من می ترسم در صورت شکست ارتش سوریه، سلاح و تجهیزات آنها به دست افراط گرایان بیافتد و بدین ترتیب قدرت آنها افزایش یابد.» وی افزود: « به وضعیت اسد و مخالفان سوریه باید رسیدگی شود.»

با توجه به تشدید بحران سوریه، هر دو طرف باید به یک مصالحه و یا یک راه حل سیاسی دست یابند تا در یک جدول زمانی مشخص چشم اندازی برای آینده سوریه ترسیم شود. این تلاش ها با دیدگاه روسیه، ایران و مصر در خصوص باقی ماندن اسد در قدرت نیز هیچ منافاتی ندارد.

در خصوص بحران سوریه، روسیه و ایران در یک طرف و آمریکا، عربستان سعودی، ترکیه و بقیه متحدان مخالفان سوری در طرف دیگر قرار دارند.

با این حال در صورت آمادگی نداشتن همه طرفین، دستیابی به توافق صلح امکان پذیر نخواهد بود.

تحت چنین شرایطی مصر می تواند نقش محوری ایفا کند. سیسی در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در قاهره در چهارم اکتبر، پس از دیدار با «باجی قائد السبسی» همتای تونسی خود بر لزوم حل و فصل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد.

سیسی در مصاحبه ماه سپتامبر خود با سی ان ان بر مخالفت خود با براندازی نظام اسد تاکید کرد. این بدان معناست که برای دولت مصر کناره گیری اسد از قدرت به عنوان بخشی از توافق تدریجی ضرورتی ندارد.

نقش مصر در حل و فصل سیاسی بحران سوریه در دیدار «میخائیل بوگدانوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه و «سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر در 17 اکتبر منعکس شد. این دو مقام در بیانیه مشترکی گفتند که بر سر اجرای یک راه حل سیاسی بر اساس اعلامیه ژنو به توافق رسیده اند. این گام، تشکیل یک نهاد انتقالی در سوریه همزمان با ادامه مبارزه با تروریسم را تضمین می کند.

وقایع اخیر در سوریه یک فرصت استثنایی را در اختیار مصر قرار داده است تا نقش میانجی را بین طرفین درگیر برای رسیدن به یک راه حل سیاسی ایفا کند.

نیروی هوایی روسیه در روز 30 سپتامبر در اقدامی منحصر به فرد یک عملیات هوایی را در سوریه راه اندازی کرد.

این حملات نه تنها مواضع داعش بلکه مواضع معارضان و تروریست های سوری را نیز هدف قرار می دهد.

عملیات روسیه در سوریه احتمالا تلاشی برای فشار بر ائتلاف معارضان برای پذیرش راه حل سیاسی است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه چهارم سپتامبر اعلام کرد که بشار اسد آماده است تا قدرت را به اشتراک بگذارد و سریعا انتخابات پارلمانی را برگزار کند. پوتین همچنین وحدت نیروها در مبارزه با تروریسم را ضروری خواند.

پنتاگون نهم اکتبر اعلام کرد که تلاش های خود را برای آموزش نیروهای شورشی متوقف می کند و بر تهیه سلاح و مهمات برای مخالفان به اصطلاح میانه روی سوریه متمرکز می کند. دهم اکتبر آمریکا اعلام کرد مذاکرات خود را با روسیه برای تامین ایمنی خلبانان در زمان اجرای حملات هوایی آغاز کرده است.

امضای توافق هسته ای میان ایران و آمریکا در اوایل سال جاری نگرانی عربستان سعودی را افزایش داد و این پادشاهی عرب را وا داشت تا برای ممانعت از برقراری ارتباط میان ایران و مصر که هر دو موضع مشترکی در خصوص سوریه دارند، روابط قوی تری با مصر برقرار کند.

بنابراین دولت مصر می تواند عربستان به عنوان یکی از متحدان اصلی و تامین کننده سلاح گروه های مسلح سوری را متقاعد کند تا بر مخالفان فشار وارد کند تا راه حل سیاسی بحران سوریه را بپذیرند.

اگر عربستان با این کار موافقت کند، ترکیه در جبهه حمایت از معارضان تنها خواهد ماند. اما در نهایت عربستان نیز خواهد توانست ترکیه را متقاعد کند زیرا آنها موضع مشترکی در بسیاری از امور دارند.

به نظر می رسد کاملا امکان پذیر باشد که با توجه به روابط حسنه روسیه و عربستان سعودی و توافق آنها در 18 ژوئن برای استقرار 16 راکتور هسته ای در عربستان سعودی، عربستان راه حل سیاسی در خصوص سوریه را بپذیرد. همچنین «محمد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان و «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان 11 اکتبر با پوتین در روسیه ملاقات داشتند و بر ضرورت مصالحه در خصوص سوریه تاکید کردند.

اگر چه ابتکار «دی میستورا» رد شده است، عوامل ذکر شده باید مصر را به سمت ایفای نقش میانجی برای رسیدن به یک راه حل سیاسی در سوریه سوق دهد. با این حال این عوامل، فرضی هستند و می توانند توسط برخی از طرفین نادیده گرفته شوند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.