عربستان سعودی در پرونده سوریه در انزوای سیاسی و دیپلماتیک قرار گرفته است و فقط قطر و ترکیه در اردوگاهش ماندند این در حالی است که امارات و مصر و اردن به نوعی از این اردوگاه بیرون رفته اند.

آیا دیدار ناگهانی و غیرمنتظره الجبیر از قاهره بازتاب دهنده عقب نشینی یا«نرمش»عربستان نسبت به قاهره و تلاش برای کاهش اختلافات با مصر در چندین پرونده از جمله سوریه و یمن است؟

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران،روزنامه رای الیوم در سرمقاله خود نوشت:اینکه «عادل الجبیر»وزیر خارجه عربستان سعودی در رأس هیاتی بزرگ دیداری ناگهانی از قاهره داشته باشد که چند ساعت طول بکشد این یعنی «مساله» مهم و خاصی وجود دارد که این دیدار را ضروری کرده است به ویژه آن که الجبیر در وین بود و در آن جا در نشست چهارجانبه درباره بحران سوریه شرکت کرد که وزرای خارجه روسیه،آمریکا و نیز وزیر خارجه ترکیه را در برگرفت و درباره بحران سوریه رایزنی شد.

اطلاعاتی که درباره این سفر و دیدار میهمان سعودی با «سامح شکری»وزیر خارجه مصر به بیرون سرایت کرده، اندک است اما چیزی که آقای الجبیر روز یکشنبه گفت مبنی بر این که موضع مصر درباره بحران سوریه با موضع عربستان سعودی مطابقت دارد تا حدود زیادی مبالغه آمیز است.در حالی که آقای الجبیر هر از چند گاهی و به مناسبت های مختلف بر ضرورت کناره گیری «بشار اسد»رئیس جمهوری سوریه از قدرت تاکید می کند، موضع مصر در این زمینه کاملا برعکس عربستان است.

روابط سوریه و مصر به سرعت در حال بهبود و عمیق شدن است و اخباری مبنی بر این وجود دارد که محموله های سلاح از مصر به سوریه ارسال شده است،همچنین هیچ کدام از مسئولان مصری از«عبدالفتاح السیسی»رئیس جمهوری این کشور گرفته تا سامح شکری وزیر خارجه مصر خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت نشده اند.درهای سفارت مصر نیز در دمشق به طور کامل باز است و فعالیت می کند.

نکته دیگر که اختلاف و شکاف عمیق میان موضع گیری این دو کشور را درباره سوریه نشان می دهد این است که دولت مصر دخالت نظامی روسیه در سوریه را تایید کرده و از آن استقبال کرده است،دخالتی که عربستان به شدت با آن مخالف است و بارها از زبان خود آقای الجبیر تهدید کرده است که به گزینه نظامی برای مقابله با این دخالت نظامی و در عین حال برای براندازی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روی می آورد.عربستان همچنین فاش کرد که به گروه های مسلح تروریستی 500 موشک از نوع موشک های ضد زره«تاو»داده و به امکان ارسال موشک های ضد هواپیما نیز اشاره کرده است.

«سرگئی لافروف»وزیر خارجه روسیه در نشست چهارجانبه وین خواستار افزایش اعضای کمیته ای شد که راه حل سیاسی در سوریه را پیگیری می کند و نیز خواستار پیوستن ایران و مصر به این کمیته شد و چه بسا دیدار الجبیر از قاهره به مثابه این است که عربستان برای این درخواست دست پیش را گرفته و برای نزدیک شدن به رهبران مصر و کاهش شدت تنش با این کشور تلاش می کند.

عربستان سعودی احساس می کند که در پرداختن به پرونده سوریه در انزوای سیاسی و دیپلماتیک قرار گرفته است و فقط قطر و ترکیه در اردوگاهش ماندند این در حالی است که امارات و مصر و اردن به نوعی از این اردوگاه بیرون رفته اند.اردن با روسیه در جیهه جنوبی سوریه توافق نامه هماهنگی امضا کرد و این یعنی اقدام مشترک علیه گروه های مسلحی است که در منطقه مرزی در شهر «درعا»فعالیت می کنند و مورد حمایت عربستان هستند.

آیا این دیدار ناگهانی و غیرمنتظره الجبیر از قاهره بازتاب دهنده عقب نشینی یا«نرمش»عربستان نسبت به قاهره و تلاش برای کاهش اختلافات با مصر در چندین پرونده از جمله سوریه و یمن است؟

به قطع و یقین می دانیم که رهبران عربستان سعودی به این درک رسیدند که مصر به لحاظ سیاسی شروع به دور شدن از عربستان کرده است و مواضع و سیاسیت های مستقل تری را اتخاذ می کند و دیگر به کمک های مالی ریاض تکیه نمی کند به همین دلیل تلاش کردند که به شکل جدی تری اختلافات با قاهره را کم کنند و بعید نمی دانیم که سفر الجبیر مقدمه دیدارهای دیگری در سطح بالاتر مانند احیای سفر به تاخیر افتاده«سلمان بن عبدالعزیز»پادشاه عربستان به قاهره است.

سلاح پول که عربستان از آن استفاده می کنند دیگر کارایی ندارد نه به دلیل آن که این سلاح به دلیل کاهش بهای نفت و درآمدهای آن بی اهمیت شده است بلکه به این دلیل که رهبران کنونی عربستان سعودی به مصر و کشورهای دیگر(به طور مثال پاکستان)به گونه ای نگاه می کنند که آنها کشورهای «کوچک»و دنباله رو ریاض هستند.


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.