لغو تحریم های ایران باعث تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه می شود و عربستان و رژیم صهیونیستی را به حاشیه می کشاند.

لغو تحریم ها می تواند تاثیر چشمگیری بر تقویت صنایع دفاعی، خودروسازی ایران بگذارد و آن را قابل رقابت با کشورهایی مانند چین و حتی آمریکا کند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع ‌رسانی جماران، خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در گزارشی نوشت: هفته گذشته «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا توافق نامه بین ایران و گروه 1+5 را که با هدف محدود کردن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی امضا شده بود، وارد مرحله اجرایی کرد. این توافق نامه با انتقادهایی در داخل و خارج از آمریکا روبرو شده است.

موافقت آمریکا با این توافق نامه خشم برخی منتقدان را در پی داشت که مدعی اند این توافق در نهایت منجر به تبدیل شدن ایران به یک کشور مجهز به سلاح هسته ای خواهد شد که ثبات خاورمیانه را تهدید خواهد کرد و به تروریسم دامن خواهد زد.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی ماه مارس به کنگره آمریکا رفت و بار دیگر در خصوص اقدامات ایران ادعاهای خود را تکرار کرد و مدعی شد که ایران تنها چند هفته تا دستیابی به اورانیوم غنی شده کافی برای یک زرادخانه کامل از تسلیحات هسته ای فاصله دارد و با توجه به اینکه برنامه موشکی بالستیک ایران بخشی از توافق حاصل شده نیست، این کشور می تواند به ابزار لازم برای پرتاب سلاح هسته ای خود به نقاط دور دست جهان، از جمله هر منطقه ای در آمریکا دست یابد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین تاکید کرد محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران که در توافق نامه هسته ای ذکر شده است، پس از یک دهه برداشته خواهد شد.

با این وجود، طرفداران توافق هسته ای می گویند که این توافق نامه می تواند برنامه هسته ای ایران به ویژه توانایی این کشور را در زمینه ساخت تسلیحات در ازای کاهش تحریم های اقتصادی محدود کند.

«منار موهاوش» سردبیر خبرگزاری «مینت پرس» نیز در مقاله خود به این دیدگاه می پردازد.

وی می گوید توافق به دست آمده به بازرسان سازمان ملل متحد دسترسی بیش از آنچه در پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای (ان پی تی ) ذکر شده را خواهد داد. وی همچنین می گوید در توافق نامه امضا شده با ایران از این کشور درخواست شده تا تعداد سانتریفوژهای غنی سازی اورانیوم خود را به نصف کاهش دهد و راکتور آب سنگین خود را نیز به گونه ای تغییر دهد که نتوان با استفاده از آن پلوتونیوم با درصد تسلیحاتی تولید کرد.

در نتیجه، غرب موافقت می کند تا تحریم های ضد ایرانی را که موهاوش می گوید باعث نزدیک تر شدن ایران به صنایع دارویی، غذایی و بانکداری پس از حدود 40 سال تحریم می شود، لغو کند.

موهاوش تاکید کرد احیای اقتصادی هدف اصلی ایران است و ایران حتی تاکید کرده است به هیچ وجه به دنبال دستیابی به یک زرادخانه هسته ای نیست. وی با اشاره به اسناد جاسوسی که روزنامه انگلیسی «گاردین» امسال فاش کرده بود، افزود براساس این اطلاعات فاش شده، دست‌کم یکی از مکاتبات موساد و سیا نشان می دهد که آنها اذعان داشته اند که ایران در جهت ساخت تسلیحات هسته ای هیچ کاری انجام نمی دهد.

در حقیقت موهاوش معتقد است که مخالفان توافق هسته ای ایران نگران آینده نیستند بلکه نگرانند که کاهش تحریم ها علیه ایران منجر به تقویت ظرفیت اقتصادی جمهوری اسلامی شود که خاورمیانه را به ویژه به لحاظ اقتصادی به چالش بکشد - خاورمیانه ای که بازیگران اصلی آن کم و بیش متحدان آمریکا به ویژه از لحاظ اقتصادی هستند.

یکی از این بازیگران، عربستان سعودی به عنوان بزرگ ترین صادر کننده نفت در جهان است.

ایران نیز از تولید کنندگان مهم نفت در منطقه محسوب می شود اما تحریم ها علیه صادرات و واردات این کشور، صنعت نفت آن را تحت تاثیر قرار داده است.

موهاوش می نویسد: «لغو تحریم ها می تواند تاثیر غیرقابل انتظار و چشمگیری بر تقویت صنایع دفاعی، خودروسازی ایران بگذارد و آن را قابل رقابت با کشورهایی مانند چین و حتی آمریکا کند.»

وی می افزاید لغو تحریم های ایران باعث تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه می شود و عربستان و رژیم صهیونیستی را به حاشیه می کشاند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.