اختلاف نظر مقامات اروپایی را در خصوص موج ورود صدها هزار پناه جو به اتحادیه اروپا، تهدیدی برای اروپا محسوب می شود.

شک و تردید دولت های اروپایی به یکدیگر در خصوص بحران پناه جویان به سطحی آزار دهنده رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع ‌رسانی جماران، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: شکافی که واکنش اروپایی ها به ورود ناگهانی صدها هزار آواره به اتحادیه اروپا ایجاد کرد موجب شد برخی مقامات اروپایی در بروکسل درباره آینده اتحادیه اروپا ابراز هراس و نگرانی کنند.

اتحادیه اروپا متشکل از 28 عضو،‌ بین حفظ همبستگی و حفظ امنیت سرگردان مانده است در حالی که دولت های اروپایی برای کنار آمدن با سیل فراریان از جنگ در سوریه و افغانستان و شاخ آفریقا تلاش می کنند. این سیل، طوفانی سیاسی در بسیاری از کشورها ایجاد کرده است.

«فرانس تیمرمانس» نایب رئیس کمیسیون اروپا که مسئول هماهنگ کردن تلاش های اتحادیه اروپا در بحران مهاجران است، در مرکز تحقیقات «فرندز آو یوروپ» گفت:‌ «آنچه در گذشته غیرقابل تصور بود، اکنون امکان پذیر شده است و طرح اروپای متحد را نابود می کند.»

برخی کارشناسان باسابقه در بروکسل که شاهد بحران های زیادی درگذشته بودند، می گویند شک و تردید دولت های اروپایی به یکدیگر به سطحی آزار دهنده رسیده است.

در حالی که «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان از کشورهای اروپایی می خواهد مرزها و آغوش خود را به روی مهاجران باز کنند، دیگر رهبران معتقدند اولویت مهم، کنترل مرزهای خارجی اتحادیه اروپا به منظور متوقف کردن سیل ورود مهاجران و اخراج کسانی که پناهندگی دریافت نمی کنند و پرداخت پول به کشورهای ثالث است تا آوارگان را در خاک خود نگه دارند.

شماری از اعضای اتحادیه اروپا و در رأس آنها «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان، مرکل را متهم می کنند با اعلام یک جانبه پذیرش آوارگان سوری در ماه اوت بدون اجرای قوانین اروپایی که پناه جویان را ملزم می کند در نخستین کشوری که وارد می شوند تقاضای پناهندگی کنند، موجب تشدید موج پناه جویان شده است.

مقامات آلمانی می گویند که مرکل کاری جز اعتراف به این واقعیت نکرده است که قوانین اتحادیه اروپا که باری سنگین بر یونان و ایتالیا تحمیل می کرد، بی تاثیر شده است و لازم بود به نیازهای بشردوستانه آوارگان واکنش نشان داده شود.

تمایل شدید آوارگان برای حرکت به سوی آلمان از طریق مجارستان موجب شد اوربان نخست وزیر مجارستان مرزهای کشورش با صربستان و کرواسی را ببندد که موجب شد دولت های تحت فشار اروپایی به این مسئله واکنش نشان دهند. این اقدام موجب شد هزاران آواره در شرایطی غیرانسانی و در آستانه فصل زمستان در کشورهای غرب بالکان گرفتار شوند.

بحران پناه جویان همچنین موجب شد حمایت مردم از احزاب راست افراطی که مردم را از تروریسم ،خارجی ها و اسلام می ترسانند، در فرانسه و اتریش و دانمارک و سوئد و هلند افزایش پیدا کند. همچنین مخالفان باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا از این بحران برای ترویج درخواست خود برای خروج از این اتحادیه در همه پرسی آینده بهره برداری کردند.

دولت ها در مرکز و شرق اروپا نیز با درخواست برلین و بروکسل برای سهمیه بندی اجباری پناهندگان مخالف هستند.

مرکل در داخل آلمان با فشار فزاینده حزب محافظه کار خود برای بستن مرزهای آلمان و محدود کردن شمار مهاجران مواجه است. دولت وی امتیازات اختصاص یافته به پناه جویان را کاهش داده و روند اخراج کسانی را که درخواست پناهندگی آنان رد می شود سرعت بخشیده است.

بحران آوارگان همچنین موجب بروز اختلاف نظر بین نهادهای اتحادیه اروپا شد به طوری که کمیسیون اروپا به ریاست «یان کلود یونکر» این بحران را مشکلی انسانی در دراز مدت برای جذب پناهندگان در جامعه اروپا دانست.

برعکس، «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا که قبلا نخست وزیر سابق لهستان بود، موج مهاجران را تهدیدی توصیف کرد که باید آن را به ویژه از طریق کمک مالی به ترکیه برای باقی نگه داشتن آوارگان سوری در خاک خود از بین برد یا آن را مهار کرد.

تاسک هفته گذشته در سخنانی در جمع رهبران جناح راست میانه اروپایی در مادرید، به صراحت از اردوگاه طرفداران امنیت حمایت و از مرکل انتقاد کرد و گفت کسی که خواستار توافق بر سر سهمیه بندی آوارگان پیش از ایمن کردن مرزهای اروپا است، ساده لوح است.

تاسک گفت: شهروندان از ما می خواهند که بار دیگر احساس امنیت کنند زیرا در این صورت است که قادر خواهند بود به نیازمندان کمک کنند.

سیل پناهجویان نشان دهنده چالش های عمیق در جوامع ثروتمند اروپایی است که در آن درصد جمعیت افراد مسن که برای کنار آمدن با جهانی سازی و تعدد فرهنگ ها مشکل دارند،‌ در حال افزایش است. همچنین سیل آوارگان در حالی به راه افتاد که بسیاری از رای دهندگان طبقه کارگر، به علت ناخرسندی از بیکاری و کاهش سطح معیشتی و مهاجرت، به جناح راست افراطی متمایل شده اند.

برخی رهبران اروپایی موج ورود آوارگان را مسئله ای موقت می دانند که با ایجاد محدودیت های بیشتر در مرزها می توان آن را کنترل کرد. تیمرمانز می گوید:‌ «بدترین کاری که می توان انجام داد این است که برای مردم این تصور را ایجاد کنیم که اگر چنین تدابیری اتخاذ کنیم، مشکل متوقف خواهد شد. خیر، مشکل متوقف نخواهد شد و در طول نسل کنونی با ما خواهد ماند». حتی اگر در سوریه صلح برقرار شود -که احتمالی بعید به نظر می رسد- چالش آوارگان و مهاجران به قوت خود باقی خواهد ماند.

ویکتور اوربان در کنفرانسی در جمع نمایندگان بزرگترین حزب در پارلمان اروپا از سیاست درهای باز که مرکل به دنبال آن است ،انتقاد کرد؛ زیرا موجب جذب «مهاجران به علت عوامل اقتصادی، و آوارگان و جنگجویان خارجی» می شود.

هرچند بسیاری از رهبران اروپایی از شیوه هایی که در پیش گرفته شده است و زبانی که به کار برده می شود متاسف هستند ولی کاملا چالشی را که این بحران برای بقای سیاسی آنها و همکاری در سطح اتحادیه اروپا ایجاد کرده است درک می کنند.

اوربان در این کنفرانس گفت: «بحران مهاجران، آینده خانواده سیاسی ما را مشخص خواهد کرد. ما دچار مشکلی عمیق هستیم. بحران پناه جویان می تواند دولت ها، کشورها و حتی قاره اروپا را بی ثبات کند».

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.