در حالی که آمریکا مدعی است به خاطر غیرنظامیان مواضع داعش در سوریه و عراق را هدف قرار نمی دهد، حمله اخیر این کشور به بیمارستانی در افغانستان بسیار سوال برانگیز شده است.

حمله آمریکا به بیمارستانی در شهر «قندوز» افغانستان سبب کشته شدن 19 نفر - از جمله سه کودک - شد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» در گزارشی به قلم «مارک ساپنفیلد» نوشت: هدف آمریکا در به صفر رساندن شمار تلفات غیر نظامیان در حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در شهر «قندوز» با شکست سختی مواجه و سبب شد مقامات آمریکایی به توضیح این موضوع بپردازند که چرا تلاش ها برای حفاظت از غیر نظامیان ناکام ماند.

از یک سو، آمریکا متهم شده است که به سبب تلاش برای جلوگیری از کشته شدن غیر نظامیان از وارد شدن به جنگ با داعش در سوریه و عراق خودداری می کند، از سوی دیگر، به هدف قرار دادن بیمارستانی در قندوز افغانستان متهم شده است که منجر به کشته شدن 19 نفر - از جمله سه کودک - شد و حتی این حمله به مدت 30 دقیقه ادامه یافت تا این که اعلام شد این ساختمان یک بیمارستان است.

با آن که رویکردها در قبال افغانستان ناکافی و در حال تغییر هستند اما به نظر می رسد هر دو دیدگاه درست است. طرف های مختلف دست کم سه تحقیق جداگانه درباره حمله به بیمارستان قندوز را وعده داده اند و گروه امداد فرانسوی که مسئولیت اداره بیمارستان پزشکان بدون مرز را در قندوز بر عهده داشت، اعلام کرد خواستار دریافت پاسخ سئوالات خود در این باره است.

اما فراتر از این، سئوالات جدید و سختی در ارتباط با این موضوع مطرح شده که چگونه ممکن است اشتباه وحشتناکی در این ابعاد در زمانی صورت گیرد که دولت اوباما شعار «به صفر رساندن شمار تلفات» را مطرح کرده است.

در بهترین حالت این یک اشتباه وحشتناک است که نشان می دهد فاصله بین اعلان یک جنگ بر اساس تعهد و ارتکاب آنچه که می تواند جنایت جنگی باشد، چقدر کم است. در بدترین حالت نیز این اقدام نشان می دهد که چگونه حتی سیاست هایی دقیق، می توانند به دلیل برخی اتفاقات در میدان جنگ زیر سوال بروند.

رویدادهای اخیر نشان می دهد رسیدن به هدف محدود کردن شمار تلفات غیر نظامیان چقدر دشوار است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد: در ماه ژوئن بر اثر حمله هوایی آمریکا به یک کارخانه تولید بمب برای داعش، 70 نفر از جمله شماری غیر نظامی کشته شدند. در ماه ژانویه، یک جنگنده کانادایی در بمباران عراق سبب کشته شدن بین شش تا 27 غیر نظامی شد - اما به نوشته روزنامه کانادایی «تورنتو گلوب اند میل»، مقامات این کشور «بر اساس کنوانسیون های ژنو هیچ گونه تعهدی برای انجام تحقیقات درباره آن چه رخ داده است، ندارند.» در همین حال، بنابر اعلام سازمان ملل، حملات هوایی جنگنده های سعودی سبب کشته شدن دست کم 364 غیر نظامی در یمن طی سه هفته نخست عملیات هوایی ریاض علیه یمن شد که اوایل امسال رخ داد.

در جنگ علیه داعش و طالبان فشارهایی بر آمریکا به منظور رسیدن به نتیجه ای قابل قبول اعمال می شود. این جنگ ها میلیاردها دلار هزینه داشته اند و هزاران نفر نیز بر اثر آنها جان خود را از دست داده اند اما با این وجود، گروه طالبان هفته گذشته کنترل قندوز را به دست گرفت و گروه داعش نیز توانست شمار دیگری از افراد را به عضویت خود در آورد.

«جان مک کین» سناتور جمهوری خواه در گفتگو با روزنامه «هیل» اعلام کرد: «سه چهارم جنگنده های آمریکایی بدون این که بمب بر سر عناصر داعش بیندازند از مأموریت خود باز می گردند. چنین سطحی از احتیاط افراطی است و عملیات هوایی در مجموع کاملا بی اثر بوده است.»

«میشله فلورنوی» مقام سابق پنتاگون در روزنامه «واشنگتن پست» نوشت عملیات هوایی در عراق و سوریه باید تشدید شود.

مقامات دفاعی آمریکایی اخیرا اعلام کردند نظامیان آمریکایی که در قندوز مستقر شده اند، خواستار انجام حملات هوایی شده اند. اما روز دوشنبه، یک افسر بلندپایه پنتاگون اعلام کرد نظامیان افغان پس از مشاهده شلیک هایی از سوی ساختمان بیمارستان خواستار انجام چنین حمله ای شده بودند؛ ادعایی که پزشکان بدون مرز آن را رد کرده اند.

اذعان پنتاگون می تواند سئوالاتی را در ارتباط با اعتماد به ائتلاف شرکا مطرح کند.

نیروهای ویژه افغان نیز در ماه ژوئیه با نقض قوانین بین المللی به این بیمارستان حمله کردند. گزارش شده بود که یک عضو القاعده در آنجا در حال درمان است.

در حقیقت با تشدید درگیری ها میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان در اطراف قندوز در ماه های اخیر، پزشکان بدون مرز همچنان در این شهر ماندند و حتی شمار تخت های بیمارستان را افزایش دادند. آنها در حال درمان بیماران مورد هدف قرار داده می شوند.

اما پزشکان بدون مرز پس از این حمله اخیر، قندوز را ترک کردند.

مقامات افغان که اغلب آمریکایی ها را به سبب کشتن غیر نظامیان شان محکوم می کنند، این بار از آمریکا حمایت کرده اند. «فوزیه کوفی» عضو ولایت «بدخشان» در پارلمان افغانستان به روزنامه واشنگتن پست گفته است: «یا باید به عملیات پاکسازی ادامه دهیم که می تواند شامل حمله به مکان های عمومی شود یا این که اجازه دهیم طالبان کنترل اوضاع را در دست گیرند.»

اما پزشکان بدون مرز چنین استدلالی را رد کرده اند.

این گروه در بیانیه ای اعلام کرد: «از اظهارات اخیر برخی از مقامات دولت افغانستان در توجیه حمله به بیمارستان قندوز احساس انزجار کردیم. این گونه اظهارات نشان می دهد نیروهای آمریکایی و افغان با همکاری یکدیگر تصمیم به حمله به این بیمارستان گرفته اند. آنها تنها به این دلیل به این بیمارستان با 180 کارمند و بیمار حمله کردند که ادعا کنند اعضای طالبان در این بیمارستان حضور داشتند. این اقدام، جنایت جنگی است.»

به گزارش صلیب سرخ، جنایات جنگی شامل حمله به ساختمان هایی می شود که با اهداف خیریه و نه نظامی از آنها استفاده می شود.

بیانیه پزشکان بدون مرز می افزاید که بارها با مقامات نظامی هماهنگی هایی صورت گرفته بود تا از وقوع چنین فاجعه ای جلوگیری شود.

در زمانی که آمریکا می گوید تلاش می کند از تلفات غیر نظامیان در سوریه و عراق جلوگیری کند، حمله به بیمارستان قندوز درس هایی برای آمریکایی ها به دنبال دارد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.