پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، محل اعدام مجرمین در زندانی در توکیو ژاپن.
مرگ مرد بی گناه پس از ۴۶ سال انتظار برای اعدام، توجه‌ها را به سیستم قضایی ناقض ژاپن جلب کرد.
‌مسائلی در ژاپن روی می دهند که دولت این کشور نمی خواهد شما چیزی در مورد آنها بدانید.
پشت پرده های کشیده شده و مکانی که ورود رسانه ها وعموم به آنجا ممنوع است و در یکی از پیشرفته ترین دموکراسی های جهان، انجام کارهایی که سایر کشورها سالیان سال است که آن را پشت سر گذاشته اند گویی زمان را منجمد کرده است.
در آنجا در اتاقی مفروش شده دو مربع قرمز رنگ وجود دارد. مردم این مکان را «خانه مرگ توکیو» و «تئاتر مخفی» می نامند.
هر چه نامش باشد نتیجه آن یکی است: زندانی در مقابل پنجره شیشه ای بزرگی که محکوم را از تماشاچی های حاضر جدا می سازد به دار آویخته می شود.
اما به دار آویختن نگران کننده ترین بخش این فرایند نیست.
زندانیان متهم به قتل و یا خیانت برای سال ها و شاید هم دهه ها در سلول انفرادی نگه داشته می شوند.

آنها تنها با انتظاری دردناک برای مرگ شکنجه نمی شوند بلکه آن ها مجبور به اعتراف به جرایمی که مرتکب نشده اند، می شوند .
سال گذشته مردی به نام «آیوااو هاکامادا» پس از ۴۵ سال انتظار برای اعدام آزاد شد. او معتقد است که بر اساس شواهد جعلی محکوم شده است.
یکی از کارکنان سازمان عفو بین الملل در ژاپن به خبر گزاری استرالیا گفت: ۹۳ تن از ۱۲۸ نفری که محکوم به اعدام هستند، خواهان محاکمه مجدد شده اند. احتمالا هیچ کدامشان موفق نمی شوند.
«اوکونیشی ماسارو» روز یکشنبه در سن ۸۹ سالگی در بیمارستان «هاچی یوجو» چشم از جهان بست و مرگ وی در کانون توجه ها قرار گرفت.
وی بارها بر اینکه بی گناه است اعتراض کرده بود و درخواست وی برای تجدید نظر هشت بار مجزا رد شده بود.
این در حالی است که ژاپن تنها کشور صنعتی به غیر از ایالات متحده است که به اجرای مجازات اعدام ادامه می هد.
ایالات متحده آمریکا به منظور همین موضوع در حال کنار گذاشته شدن اعدام است. فشار افکار عمومی سبب شده است که آمریکا بر موضع خود در برخی از موارد از جمله لغو مجازات اعدام تجدید نظر کند. این در حالی است که گفت وگوها هنوز در ژاپن آغاز نشده اند.
ژاپن از سال ۱۹۹۳، یک صد و 3 نفر را اعدام کرده است که چهار تن از اعدام شدگان زن بودند. تمامی آنان متهم به قتل بوده اند و برخی از آنان مرتکب چندین قتل شده بودند.
بنا به گزارش ژاپن تامیز، پرونده اوکونیشی از مارس ۱۹۶۱ آغاز شد که شامل مسموم کردن ۱۷ نفر می شد.
پنج زن از جمله همسر وی ‫پس از آشامیدن ‌نوشیدنی که با آفت کش ترکیب شده بود جان باختند.

اوکونیشی اعتراف کرد که زنان را مسموم کرده است اما بعدا اعتراف خود را تکذیب کرد.
وی در سال ۱۹۶۴ تبرئه شد اما بعد از پنج سال محکوم به اعدام شد. وی ۴۶ سال به خاطر بی گناهی خود اعتراض می کرد.
سازمان عفو بین الملل این هفته به اعتراض‌ برای رسیدگی به متهمان و گونه ای که مجازات اعمال می شوند، پیوست. در بیانیه این سازمان با اشاره به مرگ اوکونیشی، نیاز فوری به تغییر قوانین در ژاپن را خواستار شده است.
«هیروکا شوجی» محقق سازمان عفو بین الملل در شرق آسیا گفت: شاید اوکونیشی ماسارو به پای چوبه دار نرفت اما سیستم عدالتی ژاپن کاملا وی را شکست داد.

وی افزود: درخواست وی برای تجدید نظر بارها نادیده گرفته شد و وی بیش از ۴۶ سال در انتظار اجرای اعدام باقی ماند. این واقعن شرم آور است.
پیش از مرگ اوکونیشی، «تسوکاسا کاندا» ۴۴ ساله در سال ۲۰۰۷ به اتهام قتل «ری ایزوگای» ۳۱ ساله در مرکز ژاپن اعدام شد. تسوکاسا دوازدهمین فردی است که از زمانی که «شینزو آبه» به عنوان نخست وزیر ژاپن انتخاب شده، اعدام می شود.
از زمانی که «کیکو چیبا» وزیر دادگستری ژاپن در سال ۲۰۱۰ اجازه داد روزنامه نگاران برای اولین بار پای چوبه دار بروند، تغییراتی ایجاد شده است.
عکاسان از اتاق مفروش شده، پنجره های شیشه ای بزرگ و دیوارهای چوبی تصویر برداری کردند.
در مرکز اتاق زیر طناب دار دو مربع قرمز رنگ قرار دارد. زندانی با طنابی بر دور گردش پیش از آنکه دریچه باز شود و آنان به اتاق زیری بیافتند در آنجا قرار می گیرد.

اتاق دوم با کاشی های خاکستری رنگ فرش شده است و پنجره بزرگ شیشه ای در آن قرار دارد.
«چارلزلین» روزنامه نگار آمریکایی در سال ۲۰۰۳ درباره این دو اتاق نوشته بود: آنچه میبینم مرا شوکه کرده است.
وی در قسمتی از گزارش نوشته است: من تبدیل به یک منتقد مجازات اعدام در ژاپن شدم. دو گانگی بین آن دنیای زیبای بیرون و دنیای مرگ کاملا در تضاد با آن کشور پر افتخار است. احتمالا فرق اجرای مجازات اعدام در ژاپن با اعدام در ایالات متحده مراحل پنهانی صورت گرفتن آن است. در ایالات متحده یک زندانی محکوم به اعدام می تواند از سلول خود پیام ارسال کند اما در ژاپن زندانیان محکوم به اعدام در سلول های انفرادی نگه داشته می شوند و ملاقات با آنان بسیار محدود و در حد یکی از اعضای خانواده و وکیل مدافع وی است.
سازمان عفو بین الملل اظهار کرد که ژاپن به اعمال شکنجه های سنگین برای اعتراف گرفتن همچنان ادامه می دهد.
این سازمان در بیانیه خود در این هفته نوشت: در گذشته زندانیان به شدت مورد شکنجه فیزیکی قرار گرفته اند و اکنون هنوز آنان مورد شکنجه روحی روانی هستند. مظنون از صبح تا شب بدون حضور وکیل بیش از ۲۳ روز مورد بازجویی قرار می گیرد و این موضوع نقض استانداردهای بین المللی است.
عکس: وزارت دادگستری ژاپن
مترجم: گلناز سادات غفاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.