طی پنج سال اخیر قاچاقچیان بارها تلاش کرده اند به تروریست ها در خاورمیانه مواد رادیو اکتیو به فروش برسانند.

تلاش ها برای مقابله دستیای داعش به مواد هسته ای هربار به گونه ای با شکست مواجه شده که این امر بسیار خطرناک است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: مقامات اروپای شرقی با همکاری «اف بی آی» دریافته اند که قاچاقچیان طی پنج سال گذشته چهار بار تلاش کرده ‌اند به گروه های تروریستی در خاورمیانه مواد رادیواکتیو بفروشند.

آخرین مورد این تلاش ها، در ماه فوریه سال جاری میلادی صورت گرفت، زمانی که یک قاچاقچی به داعش پیشنهاد خریداری ماده مرگبار «سزیم» را داد.

بازرسان این پرونده فاش کرده اند که قاچاقچیان در کشور «مولداوی» بازار سیاهی را برای فروش مواد هسته ای به وجود آورده‌ اند.

آسوشیتدپرس دریافته است که بازرسی‌ ها برای منحل کردن این شبکه‌ ها با مشکلاتی همراه است: سرکردگان قاچاقچیان می گریزند و آنهایی که بازداشت می ‌شوند نیز از احکام حبس ‌های طولانی‌ مدت فرار می کنند و برخی اوقات مجدداً به قاچاق مواد هسته ‌ای بازمی‌گردند.

«کنستانتین مالک» یکی از افسران پلیس مولداوی می ‌گوید: «کشف موارد بیشتر این چنینی را باید انتظار داشته باشیم. تا زمانی که قاچاقچیان باور داشته باشند که بدون دستگیر شدن می ‌توانند پول زیادی از فروش مواد هسته ‌ای به دست آورند، به این کار خود ادامه خواهند داد.»

آسوشیتدپرس با استراق سمع ‌ها و مشاهده نوار ویدئویی از دستگیر شدگان و تصاویر مواد هسته ‌ای مناسب برای ساخت بمب و اسناد و مصاحبه ‌ها، آسیب ‌پذیری دردسرسازی را در راهبرد مبارزه با این قاچاقچیان مشاهده کرده است. از اولین پرونده مربوط به قاچاق مواد هسته ‌ای در مولداوی در سال ۲۰۱۰ تا آخرین پرونده مربوط به ماه فوریه، یک الگو دنبال شده است: مقامات در همان مراحل اولیه معامله، به مظنونان حمله می‌ کنند و به سر دسته‌ های قاچاقچیان فرصت فرار کردن را می‌دهند.

این نگرانی وجود دارد که مواد هسته‌ ای در اختیار تروریست های داعش قرار گیرد و پیامدهای جبران ناپذیری برای منطقه داشته باشد.

مکالمات ویدئویی به دست آمده میان قاچاقچیان و خریداران موکدا طرح های آنها را برای هدف قرار دادن آمریکا مطرح می کند. در یک مورد نیز یک مرد میانسال به جاسوسی که خریدار جا زده شده می گوید که بسیار ضروری است که اورانیوم های قاچاق شده به کشورهای عربی وارد شوند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.