تحلیلگر سابق سیا در یادداشتی به سناتورهای مخالف توافق هسته ای ایران در خصوص ادامه سنگ اندازی هایشان در مسیر اجرایی شدن توافق هسته ای ایران هشدار داد.

پیامدهای اجرایی شدن توافق هسته ای غرب با ایران تا حدی مثبت است که نباید از آنها گذشت.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، «پل پیلار» که سابقه 28 سال حضور در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را دارد و هم اکنون در دانشگاه «جرج تاون» این کشور به تدریس مشغول است، در تحلیلی در نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» نوشت: دولت اوباما تا به حال سرمایه سیاسی قابل توجهی را برای رفع سنگ اندازی های کنگره بر سر توافق هسته ای ایران هزینه کرده است. در حالی که چنین سرمایه گذاری هایی لازم نبود. هر انسان عاقلی می فهمد که بود توافق هسته ای بهتر از نبود آن است. البته برای جلب رضایت مخالفان از این توافق نیاز به صرف چنین هزینه هایی بود؛ چرا که مخالفان بدون توجه به مفاد توافق نامه فقط برای مخالفت با دولت و به قول خودشان ادامه انزوای ایران با اجرایی شدن توافق هسته ای موافقت نمی کنند. این تعجب آور نیست که از زمان شکست کنگره در رد برجام، سیاست های داخلی آمریکا نیز با تبعاتی مواجه شده است. گویی توازن سیاسی در جهات دیگری بر هم خورده است.

چنین شکستی، خصومت ها را آشکار و تهدیدها علیه ایران را از سوی مخالفان تشدید کرده است. یکی از این اقدامات شامل لایحه سناتور «بن کاردین» موسوم به «قانون نظارت بر سیاست ایران» است که هیچ چیز نیست مگر تلاش برای مخالفت با توافق هسته ای ایران و ابراز خصومت و تهدید از جمله تهدید به اعمال مجدد تحریم ها.

اگر به ورای سیاست های داخلی آمریکا رجوع کنیم و دقت کنیم که توافق هسته ای ایران چه چیزهایی را تغییر داده و یا تغییر نداده است، در می یابیم که هیچ کدام از این اقدامات نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت. این اقدام ما تنها باعث می شود که ایران دیگر هیچ حسی به توافق دیپلماتیک اخیر نداشته باشد؛ توافقی که طی آن ایران متعهد شده برنامه هسته ای مسالمت آمیز خود را با ارائه امکان بازرسی ها و اعمال برخی محدودیت ها دنبال کند. این اقدام خطر خروج ایران از مذاکرات و توسعه بدون محدودیت برنامه هسته ای این کشور را به دنبال دارد.

ایجاد توازن سیاسی منفی، چشم انداز پیشبرد منافع آمریکا در خاورمیانه از طریق یک دیپلماسی کامل تر در مورد چند مسائل مهم است که ایران نیز به آنها علاقه دارد را به خطر می اندازد. وضعیت امنیتی و سیاسی سوریه، عراق و افغانستان در صدر فهرست این مسائل است، اما دیگر موضوعات مهم از جمله امنیت در منطقه خلیج فارس را نیز نباید از خاطر برد. اجرایی شدن توافق هسته ای به معنای بهره گیری از اثر یخ شکن مذاکرات هسته ای است که در چنین وضعیتی دیگر خبری از ممنوعیت مذاکره ایران و آمریکا و ازسرگیری همکاری های تجاری سودده نخواهد بود.

با این حال نباید انتظار داشته باشیم ایران به بهترین کشور برای ما تبدیل شود زیرا این کشور هم منافع خود را دارد که برخی از آنها در تضاد با منافع آمریکا است. و برای آمریکا استفاده از تبعات دیپلماتیک توافق هسته ای بسیار بهتر از بی توجهی به آنها است.

البته بخش عمده ای از قانون ایجاد توازن سیاسی آمریکا، فشار برای ارائه کمک های بیشتر این کشور به رقبای منطقه ای ایران یعنی کشورهای حوزه خلیج فارس و اسرائیل است. هیچ شکی وجود ندارد که ایران بعد از رفع تحریم ها تحرکات خود را در منطقه افزایش دهد و این کشورها نگران این موضوع هستند.

یک دلیل بالقوه قابل توجیه برای لزوم حمایت از توافق هسته ای ایران وجود دارد و اینکه شرایط این توافق به اندازه کافی مهم است. ادامه مخالفت با توافق هسته ای ایران، از دست دادن فرصت های عمده برای پیشبرد منافع آمریکا است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.