انگلیس که در قبال یمن ابراز بی تفاوتی کرده است، با اعلام تعهد به گروهی که عربستان سعودی از آن حمایت می کند، سیاست دوگانه خود را در قبال این کشور برملا کرده است.

چرا باید با وجود جرائم جنگی عربستان، انگلیس باز هم به تعهد با این کشور وفادار باشد؟

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، «الستر اسلوان» در گزارشی در پایگاه تحلیلی «میدل ایست مانیتور» نوشت: دولت انگلیس مدت ها پیش از آنکه ائتلاف به رهبری عربستان برای اولین بار در ماه مارس سال جاری یمن را هدف بمباران های خود قرار دهد، کناره گیری خود را از جنگ در این کشور اعلام کرده بود. براساس یک سری از اسناد دولت انگلیس که من آنها را مشاهده کرده ام، تلاش هایی از سوی انگلیس برای کمک به انتقال قدرت به شکل صلح آمیز صورت گرفته است. نشست مشترک میان یمن، عربستان سعودی و انگلیس، آخرین نشست از نوع خود در ماه سپتامبر 2014 بود.

پس از اختلال در حمله «القاعده شبه جزیره عربستان» به یک هواپیمای مسافربری به مقصد دیترویت در روز کریسمس در سال 2009، انگلیس نشستی را موسوم به «نشست دوستان یمن» در لندن در تاریخ 27 ژانویه 2010 برگزار کرد.

دلیل اساسی برای برگزاری نشست «دوستان یمن» تشکیل انجمنی به منظور گردهم آوری کشورهای خلیج فارس با مقامات یمنی به منظور تداوم تعهدات ارائه کمک های مالی در کنار مصالحه سیاسی بود.

9 ماه بعد، «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس ریاست دیدار مشترک با همتای یمنی خود یعنی «ابوبکر القربی» و شاهزاده «ترکی» معاون وزیر امور خارجه عربستان را برعهده گرفت. «الستر برت» معاون وزیر خارجه انگلیس و «آلن دانکن» نماینده پارلمان انگلیس نیز در این نشست حضور داشتند. در حالی که وضعیت در آن زمان بسیار پر تنش بود، مذاکرات بر مسائل پیش پا افتاده ای چون آماده سازی کشور برای دریافت کمک های مالی صندوق بین المللی پول، افراط زدایی، ترویج گفتگوها و رسیدگی به برخی از مسائل زیرساختی متمرکز بود.

به تدریج یک بسته کمک مالی هم از میان اعضای به اصطلاح دوستان یمن شامل کشورهای عربی، آمریکا، فرانسه، روسیه، آلمان، دانمارک، اندونزی، ایتالیا، مالزی، جمهوری چک و کره جنوبی خارج شد. سازمان های بین المللی شامل اتحادیه عرب، هیئت نمایندگی از اتحادیه اروپا، دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس، بانک توسعه اسلامی، صندوق بین المللی پول، سازمان همکاری های اسلامی و بانک جهانی و سازمان ملل متحد نیز حضور داشتند.

در سال 2011 که «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور وقت یمن با تظاهرات های خیابانی مواجه شد و این کشور به واسطه بی ثباتی های بیشتر تضعیف شد، گروه موسوم به «دوستان یمن» دریافتند که دیگر برگزاری گفت و گوها آن چنان ارزشی ندارد. تمام جلسات آن سال لغو شد. پس از آن، کشورهای حوزه خلیج فارس پیشنهاد خود را برای انتقال قدرت در یمن مطرح کردند، در حالی که سازمان ملل متحد فرستاده ویژه خود را منصوب کرد. رویای یک اتحادیه فراملی بزرگ از کشورهای مختلف با هدف مقابله با بحران یمن با شکست مواجه شد.

در ماه مه سال 2012، این گروه با برگزاری مجدد نشست موافقت کرد. این نشست که بر چگونگی حمایت از طرح انتقال قدرت شورای همکاری خلیج فارس متمرکز شده بود، از آن جایی که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر برگزار می شد، در خصوص ارائه بسته کمک های بین المللی نیز بحث هایی داشت. حجم بسیاری از این کمک مالی 8 میلیارد دلاری متعهد شده، هیچ گاه ارائه نشد. با گذشت زمان، وضعیت سیاسی و امنیتی در یمن به سرعت رو به وخامت رفت.

در عرصه تئوری باید گفت که گروه موسوم به دوستان یمن هنوز هم وجود دارد، هر چند که این گروه دیگر جلساتی برگزار نکرد. انگلیس همچنان به اهداف این گروه متعهد است اما با تداوم حملات یمن، بعید به نظر می رسد صلح در این کشور به این زودی میسر شود.

ادامه ریاست چنین گروهی که عربستان به عنوان یکی از عاملان جنگ در آن حضور دارد، خود دوگانگی سیاست های انگلیس را نشان می دهد. چرا باید با وجود این همه جرائم جنگی عربستان، انگلیس باز هم به تعهد با این کشور وفادار باشد؟

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.