در حالی که مردم آمریکا از عملکرد کشور ناراضی و خشمگین هستند، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از این خشم نیز در جهت پیشبرد اهداف خود سود می برند.

نامزدهای هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در تلاش برای سوءاستفاده از خشم و ترس رای دهندگان هستند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، «حسنا حق» در یادداشتی در روزنامه آمریکایی «کریستین ساینس مانیتور» نوشت: اگر انتخابات سال 2008 «انتخابات امید» بود، انتخابات سال 2016 را باید «انتخابات خشم» نامید.

حدود 62 درصد از آمریکایی ها معتقدند این کشور در مسیر اشتباهی حرکت می کند. این ششمین سال متوالی است که اکثریت رای دهندگان معتقدند که کشور در مسیر اشتباهی در حرکت است.

«خشم مردم» نیروی محرکه انتخابات سال 2016 محسوب می شود.

«آلن آبراموویتز» دانشمند علوم سیاسی دانشگاه اموری و «استفان وبستر» دانشجوی مقطع دکترا در این دانشگاه در تحقیقات اخیر خود نوشتند: بسیاری از رای دهندگان خشمگین هستند. بسیار خشمگین. در حال حاضر به نظر می رسد خشم رای دهندگان در حال شکل دهی رقابت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 2016 از هر دو حزب باشد.

نظرسنجی اخیری که توسط شبکه «ان بی سی» / نشریه «وال استریت ژورنال» انجام گرفته نشان می دهد که 62 درصد از آمریکایی ها معتقدند که این کشور در مسیر اشتباهی قرار دارد و این ششمین سال متوالی است که اکثریت رای دهندگان چنین عقیده ای دارند.

این بررسی نشان می دهد که بسیاری از آمریکایی ها چقدر و چرا خشمگین هستند.

در این نظرسنجی، از پاسخ دهندگان خواسته شد با استفاده از دو عبارت زیر احساس خود را توصیف کنند:

1. «من خشمگین هستم زیرا چرخ نظام سیاسی ما تنها برای کسانی که پول و قدرت دارند، می چرخد. یعنی کسانی که در خیابان «وال استریت» و یا در واشنگتن هستند به جای کسانی که به دیگران کمک نمی کنند، از این نظام سود می برند.»

2. «من احساس نگرانی می کنم زیرا اقتصاد هنوز هم بی ثبات و غیر قابل پیش بینی است بنابراین من نگران هستم که آیا در آینده خواهم توانست صورت حساب های خود را بازپرداخت کنم، هزینه های روزمره خود را بپردازم و یا وضعیت خود را باثبات نگاه دارم یا خیر.»

نتایج نشان داد 80 درصد از آمریکایی ها با انتخاب گزینه دو اعلام کردند که معتقدند نظام سیاسی کشورشان به آنها ظلم روا می دارد و تنها 28 درصد نگرانی خود را از وضعیت اقتصادی کشورشان اعلام کردند.

احتمال می رود نامزدهای جمهوری خواه بیشتر به موضوع سقط جنین و لزوم اجرای قوانین مهاجرت بپردازند در حالی که احتمال می رود دموکرات ها بیشتر به ترویج برابری و حقوق بشر و همچنین به جنبش سیاه پوستان بپردازند.

آبراموویتز و وبستر می گویند: خشم بر سر این مسائل است به رقابت انتخاباتی سال 2016 دامن زده است. دموکرات ها و جمهوری خواهانی که بیش از سایرین به این موارد خشم در تبلیغات خود بپردازند، می توانند از این آب گل الود ماهی بگیرند.

نامزدهای انتخاباتی تلاش می کنند طنین انداز این خشم باشند: «ترامپ» از یک جهت و «برنی ساندرز» سناتور ورمونت از جهت دیگر، بلکه «بن کارسون» جراح بازنشسته مغز و اعصاب، «کارلی فیورینا» مدیرعامل اجرایی هیولت پاکارد و «تد کروز» سناتور تگزاس.

خشم و اضطراب رای دهندگان در مورد اقتصاد همچنین به نامزدهای انتخاباتی پیام می دهد که باید طرح های جدیدی ارائه کنند. سناتور ساندرز افزایش حداقل دستمزد را در هسته تبلیغات خود را قرار داده است و تعدادی از نامزدها از جمله ترامپ و ساندرز، وعده داده اند که مالیات ثروتمندان را افزایش می دهند.

قربانیانی مانند مهاجران غیر قانونی نیز به دیگر وجه تبلیغات انتخاباتی تبدیل شده است.

نامزدهای هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در تلاش برای سوءاستفاده از خشم و ترس رای دهندگان هستند، اما با روش های مختلف.

«استیون شیر» استاد علوم سیاسی در دانشگاه کارلتون به رادیو «ان پی آر» آمریکا گفت: «لفاظی های جمهوری خواهان با تمرکز بر رشد اقتصادی افزایش یافته است.»

به همین دلیل است که ساندرز می گوید: مردمانی که در جایگاه های بالا قرار دارند، به هیچ وجه برای بقیه جامعه دل نمی سوزانند. در حالی که «جب بوش» فرماندار سابق فلوریدا در خصوص اجازه دادن به آمریکایی ها برای کار کردن در ساعات بیشتر صحبت می کند.

اینکه انتخابات توسط احساسات منفی مانند خشم، ترس، و نا امیدی به جای امید پیش می رود، موضوعی بسیار نگران کننده است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.