پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، اروپا در حال دست و پنجه نرم کردن با بحران ‌مهاجران است و آمارها نشان می دهد که بیش از نیم میلیون نفر در سال جاری از مدیترانه گذر کرده اند. با این حال آلمان قوانین را برای پناهجویانی که از منطقه بالکان به این کشور آمده‌اند، سخت‌تر‌کرد.
برلین کشورهای آلبانی، کوزوو و مونته نگرو را به لیست کشورهایی که به اصطلاح امن هستند افزود. بنابراین امکان دارد پناهجویان از این کشورها اخراج شوند.
سیاست پیشین آلمان مبنی بر گشایش مرز به روی سوری ها، درگیری با برخی از کشورهای شرق اتحادیه اروپا، به خصوص مجارستان که روندی سخت تر را برای ورود مهاجران اتخاذ کرده و مرزهای کشورش را بسته، سبب شده است.

دولت بوداپست که به خاطر رویکرد تند خود بر ضد مهاجران انتقادهای گستردهای را بر انگیخته، روز سه شنبه در کنفرانس سازمان ملل اعلام کرد که به سوی پیشنهاد سهمیه مهاجران گامی بلندتر اتخاد خواهد کرد.
این در حالی است که، هیچ نشانه ای از فروکش کردن بحران مهاجران و تعداد آنها که از دریای مدیدترانه عبور می کنند نمایان نشده است و آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده است در سال جاری از طریق این دریا ۵۱۵ هزار نفر وارد اروپا شده اند.
نیمی از این افراد کسانی هستند که از جنگ داخلی سوریه که در صدر دستور کار مجمع سازمان ملل در نیویوک در این هفته قرار گرفته است، گریخته اند.

قرار است «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل امروز(چهارشنبه) ‌جلسه ای در مورد بحران پناهندگان را در این مجمع برگزار کند.
با انعکاس گسترده و انتشار این ارقام، هفت کشور صنعتی جهان موسوم به (جی ۷ -گروه ۷) و کشورهای حوزه خلیج فارس روز سه شنبه متعهد به ‌پرداخت ‌ مبلغ ۱.۸ میلیارد دلار به آژانس های امدادی سازمان ملل برای کمک رسانی به پناهندگان سوری شدند.
آلمان نیز تا به حال پرداخت چندین میلیار یورو را برای کمک به پناهجویان متقبل شده است اما با وجود ورود روزانه ۸ تا ۱۰ هزار مهاجر به بزرگترین کشور اقتصادی اروپا در طی چهار روز گذشته حال این کشور به دنبال سیستمی است که از ورود این افراد جلوگیری کند .
«توماس دمزیر» وزیر کشور آلمان گفت: می خواهیم پیام روشنی را به آنانی که از جنگ فرار می کنند ارسال کنیم. به اینجا نیایید، هیچ شانسی ندارید، مجبور خواهید شد کشورمان را ترک کنید.
در همین حال برلین پرداخت به مهاجرین را کاهش خواهد داد و در صدد است که به جای پرداخت پول نقد به پناهندگان ماهیانه بسته های کمکی را توزیع کند.
در شش ماه اول سال ۲۰۱۵ حدود۴۰ درصد از پناهجویان در آلمان از بالکان به آن کشور آمدند، در حالی که شانس آنان برای اخذ پناهندگی کمتر از یک درصد است.
اروپا با سیل عظیمی از افراد که سفرهای خطرناک از دریای مدیترانه را به جان می خرند مواجه است.

کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد: ‌حدود ۲۹۸۰ نفر از پناهجویان در سال جاری از بین رفته و یا ناپدید شده اند.
گارد ساحلی ایتالیا با اعلام و برجسته کردن خطرهای احتمالی این سفرها اظهار کرد که روز دوشنبه هماهنگی هایی برای نجات ۱۱۵۱ مهاجر در ۱۱ عملیات در سواحل لیبی به عمل آورده است.
در سوی دیگر این قاره ‌روز سه شنبه جنازه جوان ۲۰ ساله عراقی در کامیونی در نزدیکی بندر «کاله» فرانسه پیدا شد. این جوان عراقی در حالی که در تلاش برای رسیدن به انگلیس بوده است، پالت ها بر رویش افتاده بودند.
کشف اجساد متلاشی شده ۷۱ نفر در کامیونی کنار اتوبانی در اتریش نیز خطرهایی را که مهاجران برای رسیدن به اروپا با آنها مواجه هستند را متذکر شد.
روز سه شنبه دادگاهی در بلغارستان حکمی را برای مرد ۳۲ ساله ای که فورا پس از آن فاجعه دستگیر شده بود به اتهام قتل نفس مهاجران وهمچنین همکاری با باندهای جنایتکار صادر کرد.
بسیاری از مهاجران از طریق مرزهای شرقی وارد اروپا می شوند و سپس از آنجا به منطقه بالکان و مجارستان که عضو اتحادیه اروپا است سفر می کنند و از آنجا عازم شمال اروپا به خصوص سوئد و آلمان می شوند.

اما از زمانی که مجارستان مرزها کشورش را با صربستان سیم خاردار کشیده است این روند قطع و سیل این افراد به کرواسی سرازیر شده است.
پوداپست نیز در حالی که گلوله های لاستیکی را در اختیار گشت مرزی قرار داده است، مجازات ۵ سال حبس را برای کسانی که به صورت غیر قانونی از مرز این کشور عبور می کنند در نظر گرفته است.
مجارستان به خاطر سیاست های خود مورد انتقادات شدید قرار گرفته است اما روز سه شنبه اعلام کرد که کشورهای دیگر باید کمک‌های بیشتری انجام دهند.
«پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه مجارستان به خبرنگاران گفت: ‌پیشنهاد می کنیم که تمام مهره‌های اصلی باری را به دوش کشند. ما باید سهمیه مهاجران جهان را معرفی کنیم. منابع اصلی این فاجعه انسانی کشورهایی هستند که به خاطر تصمیمات سیاسی بین المللی ناپایدار شده اند. این تصمیمات تنها توسط اروپا اتخاذ شدند.
اما «زوران میلانویچ» نخست وزیر کرواسی، برخورد بوداپست با مهاجران را پس دیدار از مرکز مهاجران در شرق کرواسی به باد انتقاد گرفت.
عکس: خبرگزاری فرانسه

مترجم: گلناز سادات غفاری

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.