فاجعه منا همچنان در صدر اخبار جهان قرار دارد؛ فاجعه ای که عید مسلمانان را به عزا بدل کرد.

عربستان هنوز هم آمار ضد و نقیضی در خصوص شمار جان باختگان اراده می کند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، آسوشیتدپرس در گزارشی به قلم «ایا بطراوی» و «یان گامبرل» نوشت: عربستان سعودی روز سه شنبه ادعا کرد حدود 1100 عکسی که به منظور کمک به شناسایی جان باختگان کشورهای مختلف در میان دیپلمات های خارجی توزیع شده، مربوط به کل مراسم حج است و تنها مربوط به فاجعه منا نیست.

مقامات در هند و پاکستان یک روز پیش از این گفته بودند که مقامات عربستان سعودی حدود 1090 عکس مربوط به جان باختگان در فاجعه منا را در میان دیپلمات های این دو کشور توزیع کرده اند. در این فاجعه، دو موج از زائران از دو جهت مختلف وارد یک جاده باریک شدند که این اقدام، به ازدحام بیش از حد جمعیت و شمار زیادی از حجاج منجر شد.

اما، «منصور الترکی» سخنگوی وزارت کشور عربستان سعودی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این تصاویر شامل عکس های حجاجی که به مرگ طبیعی از دنیا رفته اند نیز می شود. وی ادعا کرد که «بسیاری از این حجاج جزو افراد خارجی هستند که در عربستان سعودی سکونت دارند و مراسم حج را بدون کسب مجوزهای قانونی انجام می دهند. برخی جزو کارگران تبعه کشورهای جنوب شرق آسیا هستند که در عربستان سعودی کار می کنند.»

این فهرست همچنین شامل 111 نفر از جان باختگان حادثه سقوط جرثقیل در مکه در روز 11 سپتامبر هستند که هنوز شناسایی نشده اند.

وزارت بهداشت عربستان سعودی همچنان مدعی است که تعداد کشته شدگان حادثه منا در روز 24 سپتامبر 769 نفر و تعداد زخمی ها 934 نفر است. حادثه منا فاجعه بارترین حادثه در جریان برگزاری مراسم حج طی ربع قرن گذشته محسوب می شود.

«فیصل الزهرانی» مدیر کل ارتباطات وزارت بهداشت عربستان سعودی روز سه شنبه به آسوشیتدپرس گفت که شمار قربانیان حادثه منا تغییری نکرده است. الزهرانی گفت: مسئولان دفاع مدنی عربستان وظیفه اعلام آمار و ارقام جدید را بر عهده دارند؛ این در حالی است که مسئولان این بخش اخیرا در اعلام آمار خود به وزارت بهداشت متکی بوده اند. تماس با مسئولان دفاع مدنی عربستان در این خصوص بی نتیجه بوده است.

اندونزی هم که هر ساله بیشترین شمار حجاج را برای انجام مناسک حج به عربستان سعودی اعزام می کند، روز سه شنبه از کُندی واکنش مسئولان سعودی به حادثه در منا انتقاد و اعلام کرد دیپلمات های این کشور تازه بعد از چهار روز اجازه دسترسی کامل به جان باختگان و مجروحان اندونزیایی را پیدا کردند.

«لالو محمد اقبال» یکی از مقامات وزارت خارجه اندونزی گفت که دسترسی به این مجروحان و جان باختگان شامل دسترسی به اسناد مربوط به پزشکی قانونی و انگشت نگاری آنها نیز بوده است. وی گفت: این انگشت نگاری ها بسیار مهم اند زیرا دستبندهای شناسایی بسیاری از قربانیان این حادثه مفقود شده است.

اقبال گفت که از میان زائران اندونزیایی در جریان این حادثه 46 نفر جان باخته، 10 نفر مجروح شده و 90 نفر دیگر هم مفقود شده اند.

وزیر امور دینی اندونزی روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد به اندونزیایی ها اجازه داده نشده تا آزادانه بیمارستان ها را برای یافتن مجروحان خود جستجو کنند.

وی از مکه گفت: «دولت عربستان سعودی مقررات خاص خود را در مواجهه با چنین رویدادها و حوادثی دارد و همین موضوع باعث شده تا ما آزادانه نتوانیم قربانیان خود را شناسایی کنیم.»

اندونزی پرجمعیت ترین کشور مسلمان در جهان است.

ایران نیز از عملکرد ریاض در قبال حادثه منا انتقاد کرده است و هر روزه در نزدیکی سفارت عربستان سعودی در تهران تجمعات اعتراض آمیزی برگزار می شود. در حادثه منا دست کم 239 زائر ایرانی جان باخته و 241 نفر دیگر مفقود شده اند.

«حسن روحانی» رئیس جمهور ایران که در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از عربستان سعودی به علت آنچه که وی آن را «ناتوانی و سوء مدیریت» مراسم حج نامیده بود، انتقاد کرد، برنامه های خود در روز سه شنبه را در نیویورک لغو کرد تا به ایران بازگردد.

روحانی پس از ورود به فرودگاه بین المللی مهرآباد گفت: «عربستان سعودی باید به وظایف قانونی و بین المللی خود را در قبال شهروندان خارجی و زائران عمل کند.» وی افزود: «در خصوص این حادثه باید به طور کامل تحقیق شود تا مشخص شود این حادثه چگونه رخ داده و علت وقوع آن چه بوده است.»

مقامات سعودی تحقیقات در خصوص این حادثه را آغاز کرده اند. «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی تاکید کرده است که اگر اشتباهاتی رخ داده باشد، خاطیان مجازات خواهند شد.

مقامات ایرانی اعلام کرده اند شمار قربانیان از آمار اعلام شده، بسیار بیشتر است.

«الزهرانی» روز سه شنبه گفت که مقامات سعودی در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه خبر نادرستی درباره شمار قربانیان این فاجعه در وب سایتی که به صفحه اصلی وب سایت وزارت بهداشت عربستان سعودی لینک بوده، منتشر شده است.

«عبدالله العلی» رئیس اجرایی شرکت امنیتی-الکترونیکی «سایبرکوف» در کویت گفت که او نمی تواند صد درصد تایید کند که چنین اقدامی به واسطه حمله سایبری صورت گرفته است. با این وجود وی گفت که فضای اینترنتی رسمی عربستان سعودی اخیرا توسط هکرهای فعالی که از صدور حکم اعدام برای «علی محمد النمر» خشمگین هستند، آلوده و یا دچار اختلالاتی شده بود.

در عین حال دیوان عالی پاکستان اعلام کرده است که شکایتی را از سوی یکی از شهروندان این کشور دریافت کرده که در آن خواستار تحقیق در خصوص حادثه منا شده است. این شکایت هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است. وزارت امور دینی پاکستان اعلام کرد که دست کم 44 زائر پاکستانی در حادثه منا کشته و 35 زائر دیگر زخمی شده اند.

«محمد مختار جمعه» وزیر اوقاف مصر در گفتگو با خبرگزاری دولتی مصر(منا) گفت که در جریان حادثه اخیر در مکه، 74 تبعه مصری کشته و 98 نفر دیگر مفقود شده اند.

در مراسم حج امسال حدود 2 میلیون زائر از 180 کشور جهان شرکت داشتند؛ این در حالی است که در سال های اخیر در برخی موارد شمار زائران به بیش از 3 میلیون نفر نیز می رسید بدون آنکه حادثه مهمی طی برگزاری مراسم رخ دهد. مسلمانانی که استطاعت دارند موظفند یک بار در عمر خود به حج بروند. مسلمانان باید حداقل یک بار در طول عمر خود در مراسم حج شرکت کنند، مراسمی که هر سال چالش های گسترده ای برای سعودی ها به دنبال دارد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.