جمهوری خواهان کنگره آمریکا که تلاش های پیشین برای رد توافق ایران با شکست مواجه شده بود، در پی راه های دیگری برای ممانعت از لغو تحریم های آمریکا علیه ایران هستند.

جمهوری خواهان که همواره به دنبال ایجاد مانعی بر سر اجرایی شدن توافق هسته ای ایران هستند، این بار با توسل به طرح ادعاهای اعمال تروریستی به بهانه جویی پرداخته اند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، وب سایت آمریکایی «واشنگتن فری بیکن» در گزارشی به قلم «آدام کردو» نوشت: جمهوری خواهان قرار است این هفته طرحی را به مجلس نمایندگان ارائه کنند که بر اساس آن «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا نمی تواند تحریم ها را لغو کند مگر اینکه ایران غرامت قربانیان آمریکایی حملاتی را که به نظر آنها بازیگران تحت حمایت ایران مرتکب شده اند (!)، پرداخت کند.

«پت میهان» سناتور جمهوری خواه روز سه شنبه در گفتگو با واشنگتن فری بیکن مدعی شد: «دادگاه های آمریکایی حدود 43.5 میلیارد دلار برای قربانیان اعمال تروریستی ایرانی ها اختصاص داده اند و این مبلغ باید پیش از لغو تحریم ها پرداخت شود.»

به عنوان مثال در اقدامی مغرضانه، یک دادگاه تجدید نظر در نیویورک سال گذشته به سیتی بانک دستور داد تا 1.75 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران در حسابی در نیویورک را به خانواده آمریکایی های کشته شده در انفجار سال 1983 در بیروت پرداخت کند!

بر این اساس، «جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز نگرانی خود را درباره اینکه رئیس جمهور بتواند تحریم های ایران را لغو کند و حدود 100 میلیون دلار مسدود شده در بانک های غربی را بدون پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم ایرانی به تهران پرداخت کند، تکرار کرد.

احتمال اینکه چنین طرحی در کنگره تصویب شود، کم است و اگر تصویب شود نیز «باراک اوباما» آن را وتو خواهد کرد.

کنترل هر دو مجلس کنگره در اختیار جمهوری خواهان است اما آنها اکثریت دو سوم آراء را در اختیار ندارند تا بتوانند مانع اجرایی شدن توافق هسته ای ایران شوند.

«الیوت انگل» سناتور دموکرات اعلام کرد «به نظر می رسد جمهوری خواهان مصمم هستند تا از اجرای توافق نامه ایران ممانعت به عمل آورند. این تکرار همان مخالفت های آنها با طرح خدمات درمانی اوباما موسوم به «اوباما کر» است.»

وی افزود: «به رغم 60 بار رای گیری درباره این طرح، این شیوه موثر نبود و این بار نیز بی فایده خواهد بود .»

بر اساس توافق هسته ای که در 14 ژوئن در وین امضا شد، در ازای محدویت هایی که ایران بر برنامه هسته ای خود اعمال می کند، علاوه بر لغو تحریم ها، منابع مالی ایران آزاد و به این کشور بازگردانده می شود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.