حکومت عربستان سعودی هر گاه در موسم حج فاجعه ای رخ دهد تلاش می کند پنهانکاری کند و زمان بخرد تا خشم مسلمانان فروکش کند و پس از آن همه چیز به فراموشی سپرده شود اما این بار در سایه انقلاب رسانه ها و شبکه های اجتماعی و شراط خود عربستان نمی تواند چنین کاری کند.

عربستان سعودی که همیشه به دور از شفافیت عمل کرده است در فاجعه منا نیز به دنبال پنهانکاری و دوری گزیدن از شفافیت است اما بی خبر از آن که جهان متحول شده و انقلابی در ارتباطات رخ داده است و همانند گذشته نمی تواند همه چیز را پنهان کند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، روزنامه رای الیوم در سرمقاله خود درباره فاجعه منا در موسم حج نوشت:اختلاف میان عربستان سعودی و ایران در زمینه فاجعه در منا که منجر به کشته شدن بیش از 900 نفر تا کنون طبق آمارهای رسمی عربستان و زخمی شدن نزدیک به هزار نفر و مفقود شدن سه هزار نفر دیگر شده،بالا گرفته است.ایران، جهان اسلام را علیه عربستان و در چارچوب جنگ مستقیم یا غیر مستقیم نظامی،رسانه ای و سیاسی میان دو طرف، با خود همراه کرده است.

مسئولان عربستانی در سخنان خود تلاش می کنند که کمتر به این فاجعه بپردازند و از پاسخ به اتهام های ایران خودداری کنند و به این گفته بسنده می کنند که کمیته تحقیقات تشکیل دادند اما تا این لحظه نه نام اعضای این کمیته اعلام شده است و نه نام رئیس آن که البته انتظار می رود یکی از شاهزادگان عضو خاندان حاکمه رئیس آن باشد.

چیزی که مسئولان سعودی در تعامل با این فاجعه کم دارند «شفافیت»است آنها شفافیت ندارند امری که در را به طور کامل به روی تردیدها و ابهام ها نه فقط توسط ایران بلکه بسیاری دیگر از کشورهای اسلامی باز کرد.

روز گذشته-سه شنبه-اندونزی دولت عربستان را متهم به مانع تراشی بر سر اقدامات دیپلمات هایش برای دستیابی به اطلاعاتی درباره قربانیان و زخمی ها کرد و «لالو محمد اقبال»یکی از مسئولان وزارت خارجه اندونزی گفت مسئولان عربستانی تا شب دوشنبه هیچ اطلاعاتی به همتاهای اندونزیایی شان درباره قربانیان نداده اند.«لقمان حکیم سیف الدین»یکی دیگر از مسئولان اندونزی نیز تاکید کرد که دولت عربستان سعودی به حجاج اندونزی اجازه نمی دهد به بیمارستان ها بروند تا شاید نزدیکان زخمی خود را پیدا کنند.

«سوشما سواریچ»وزیر خارجه هند نیز روز گذشته گفت:«مسئولان سعودی تصاویر 1090 پیکر از پیکرهای حجاج را منتشر کردند و این یعنی این تعداد بسیار بیشتر از تعدادی است که به طور رسمی اعلام کردند(769).»این در حالی است که «سعید اوحدی»رئیس سازمان حج و زیارت ایران تصرح کرد که شمار قربانیان به بیش از 4هزار کشته می رسد و هنوز سه هزار پیکر داخل 21 کامیون در انتظار تشخیص هویت و تخلیه هستند.

اگر سخنان این مسئول حج ایرانی درست باشد بنابراین این مساله وجود فهرست طولانی از مفقودان را تفسیر می کند که در میان آنها نزدیک به 250 حاجی ایرانی و 63 پاکستانی وجود دارند، این در حالی است که دیگر کشورهای اسلامی هنوز فهرست مفقودان خود ار اعلام نکرده اند.

فاجعه حج چه بسا در نوع خود بزرگترین فاجعه باشد چه از حیث تعداد قربانیان و چه از حیث ضررها و خسارت هایی که به چهره عربستان سعودی و مسئولان اداره موسم حج وارد آورده است.آن چه کاملا واضح است این است که سردرگمی و سهل انگاری که طی روزهای گذشته به وضوح نمایان شد نشان می دهد که مسئولان برگزار کننده موسم حج از کفایت و جدیت و احساس مسئولیت پذیری و نیز حفظ چهره و جایگاه کشورشان عاری هستند.

بسیار عجیب است که وزیر حج و اوقاف عربستان سعودی استعفا نکرد یا حتی از مقامش کنار گذاشته نشد همانطور که در چنین حالت هایی در کشورهای پیشرفته و عقب افتاده رخ می دهد.علاوه بر ان بسیار تعجب آور است برای مان که مسئولان امنیتی و دفاع مدنی که بر حرکت حجاج نظارت دارند و مسئول اجرای تدابیر سلامت برای آنها هستند،استعفا نمی دهند یا از مقامشان کنار زده نمی شوند تا پس از آن به اتهام سهل انگاری و قتل غیر عمد صدها حاجی محاکمه شوند.

حکومت عربستان سعودی این روزها در برابر آزمون بسیار دشواری قرار گرفته است و پرسش های قانونی و سیاسی و فنی بی شماری وجود دارد که انتظار می رود که با صراحت و شفافیت به آنها پاسخ بدهد.بیشتر نشانه ها تاکید دارد که به همان شیوه های که در برابر فاجعه های سابق در موسم حج رفتار کرده،رفتار می کند یعنی تلاش برای فرونشاندن خشم و به دست آوردن زمان بیشتر می کند امری که باعث کاهش خشم و نفرت و پس از آن فراموشی می شود.

اما بر این باور هستیم که این شیوه عربستان سعودی این بار آن هم در سایه انقلاب شبکه های اجتماعی و سرعت انتقال اطلاعات و ثبت آنها در یوتیوپ و فیس بوک نمی تواند موفقیتی به دست آورد،علاوه بر آن عربستان شرایطش فرق کرده، دشمنانش زیاد شده و وارد جنگ های مستقیم و غیرمستقیم در یمن،سوریه،عراق و لیبی شده است و به دلیل کاهش بهای نفت،ناتوان تر و ضعیف تر شده است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.